Financování volebních kampaní má mít od ledna roku 2026 přísnější pravidla. Vláda dnes odsouhlasila návrh ministerstva vnitra i rozšíření okruhu subjektů, od kterých strany nebudou moct dostávat dary. Nový zákon o volebních kampaních upravuje a zpřesňuje stávající pravidla a přizpůsobuje agendu digitalizaci. O schválení návrhu, který nyní posoudí Sněmovna, informovalo v tiskové zprávě ministerstvo vnitra pod vedením Víta Rakušana (STAN).
„V zákoně se nově navrhuje rozšíření okruhu subjektů, od kterých nemohou politické strany přijmout dar nebo bezúplatné plnění. Tím dojde ke snížení rizika zapojení subjektů cizích mocí, zejména těch z nedemokratických režimů,“ uvedlo ministerstvo. Další změnou, která má za cíl přinést vyšší míru jistoty pro politické subjekty ve finančním plánování volební kampaně, je zavedení jasného časového rámce pro vedení volební kampaně. Nově volební kampaň začne okamžikem vyhlášení voleb, ale nejdřív 150 dnů před uplynutím volebního období. Rozšíří se také některá pravidla volební kampaně i na volby do zastupitelstev obcí. Ani nadále se na ně ale nevztahují pravidla financování a neuplatní se institut registrované třetí osoby.
DÁLE ČTĚTE: Stavební řízení je „poněkud kostrbaté“, uznal chybu Bartoš. V digitalizaci chce pokračovat
Nově chtějí autoři návrhu zavést přestupek zveřejnění zjevně nepravdivé nebo hrubě urážlivé informace o kandidující volební straně nebo o jejím kandidátovi v rámci volební kampaně.
Hnutí STAN čelilo několika kauzám, mimo jiné se týkaly právě darů, které dostalo. Na začátku roku 2022 se objevila kritika hnutí ohledně darů od firem ovládaných společnostmi z Kypru. Některé dary údajně pocházely od firmy s trestně stíhaným spolumajitelem. V té době vedení STAN hovořilo o tom, že připraví novelu zákona, která zpřísní financování stran.
Hnutí se kromě toho tehdy rozhodlo vrátit všechny dary od firem, které dostalo od sněmovních voleb 2021 zhruba do poloviny ledna 2022. Šlo o víc než tři miliony korun. Hnutí navíc postihla korupční kauza Dozimetr spojená s pražským dopravním podnikem, v níž je obviněn také bývalý primátorův náměstek za STAN Petr Hlubuček.
Výčet subjektů, od nichž strany nesmějí přijmout dar nebo bezúplatné plnění, rozšiřuje návrh o právnické osoby, které mají zapsané nebo skutečné sídlo mimo území Česka. Dále o právnické osoby, které nesplnily zákonnou povinnost zveřejnit svoji poslední účetní závěrku, a právnické osoby, jejichž skutečný majitel není zapsaný v evidenci skutečných majitelů, ačkoli v ní má být zapsán, nebo je zapsaný v evidenci skutečných majitelů, ale není státním občanem Česka nebo občanem jiného členského státu EU.
Nepřijatelný má být i dar od právnické osoby, v níž má přímou nebo nepřímou majetkovou účast fyzická osoba, která není státním občanem Česka nebo občanem jiného členského státu EU, popřípadě právnická osoba, která má zapsané nebo skutečné sídlo mimo území České republiky nebo jiného unijního státu.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ostrá hádka a nevyžádané doteky. Skopeček ve studiu vyzval Juchelku, aby se zchladil