Vláda ve středu schválila zákon o podpoře bydlení, který má vytvořit systémovou podporu pro osoby ohrožené bytovou nouzí. Takových lidí je v Česku až 1,6 milionu. Zákon se podle ministerstva pro místní rozvoj zaměřuje především na rodiny s dětmi a seniory, u kterých nejvíce hrozí ztráta běžného bydlení. Informovalo o tom ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Spolu s tím vláda schválila také pozměňovací návrh ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS), který umožní pronajímatelům jednodušší vystěhovávání problémových nájemníků.
Jedním z hlavních cílů zákona je podle MMR postupně snižovat počet lidí v bytové nouzi ze současných 154 tisíc. Ze dvou třetin jde o rodiny s dětmi. „Zákon o podpoře bydlení cílí na pomoc rodinám i jednotlivcům, kteří i v důsledku dopadů mnoha krizí, jimiž naše země v uplynulých letech prošla, stále častěji řeší problémy s udržením nebo i získáním bydlení,“ řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
ČTĚTE DÁLE: Policie chybovala ve Feriho kauze, tvrdí Ústavní soud. Předčasně odložila případ jedné ze žen
Vláda si od předpisu slibuje rovněž úspory na nákladech spojených s bytovou krizí. Ty podle ní z veřejných rozpočtů ročně převyšují čtyři miliardy korun.
Zákon tak počítá například se vznikem kontaktních míst v obcích s rozšířenou působností, která budou poskytovat poradenství směřující k prevenci ztráty bydlení. Vzniknout má také dobrovolný systém garancí pro soukromé majitele bytů a finančních příspěvků pro obce, které pronajmou své byty lidem v bytové nouzi, dále asistence v bydlení, která podporovaným domácnostem pomůže udržet si bydlení a zároveň minimalizuje rizika pro majitele a sousedy.
Konec snu o postu eurokomisařky? Nerudová je v nevýhodě, Spolu si dupne kvůli výsledkům voleb
Výsledek evropských voleb zamíchal kartami na politické scéně. Hnutí STAN dokázalo vytřískat po intenzivní předvolební kampani do Evropského parlamentu dva mandáty, křesla získali Danuše Nerudová a Jan Farský. Otazník ovšem visí nad postem evropského komisaře. Nominace připadá dle domluvy hnutí STAN a Pirátům, to už ovšem nemusí brzy platit. Koalice Spolu si po zveřejnění výsledků voleb nejspíše bude chtít převzít pod svá křídla jmenování kandidáta do Evropské komise.
Mechanismy, které zákon zavádí, by podle Jurečky měly vést k omezení počtu dětí v azylových domech nebo seniorů v ubytovnách. Pomoci má podle Jurečky při hledání bydlení také dětem odcházejícím z ústavní péče nebo zdravotně postiženým. „To všechno jsou skupiny, které dnes končí v lepším případě v zařízeních, jejichž provoz nás stojí násobně víc než podpora při získání bydlení a následné zabydlení. V horším případě končí tito lidé na ulici, kde stát potom hradí zvýšené náklady v rámci zdravotní péče a výjezdů záchranných složek,“ dodal Jurečka.
Vláda ve středu při projednávání zákona schválila pozměňovací návrh, který podle Blažka umožní pronajímatelům jednodušší vystěhování problémových nájemníků takzvaným rozkazem k vyklizení. Cílem je zkrácení a především zjednodušení řízení před soudem.
Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) zdůraznil, že zákon byl připravován ve spolupráci se zástupci samospráv a neziskového sektoru. „Zákon o podpoře bydlení je dlouhodobá systémová změna, kterou nemá smysl chystat na jediné volební období. Z toho důvodu pro nás bylo důležité najít společnou řeč a získat co nejširší podporu mezi různými partnery,“ podotkl Bartoš.
Zákon se setkal s pozitivními ohlasy
Schválení zákona ocenila iniciativa Za bydlení. „Vnímáme to jako klíčový milník v řešení bytové nouze,“ uvedl její mluvčí Mikoláš Opletal. Podle něj se na zákon čeká už několik let, iniciativa proto varovala před dalším protahováním schvalovacího procesu.
Jako psát o rohlíku, že je upečený, odmítají zákon o retuši fotografové. Psychiatři jsou pro
Fotografie na sociálních sítích, které prošly nejrůznějšími zkrášlovacími filtry, patří mezi hlavní důvody, proč dospívající generaci trápí deprese. V Norsku už skoro dva roky platí zákon, který přikazuje takovou fotografii a video označit jakýmsi razítkem. Nápad má příznivce i u nás. Fotografové a zástupci reklamních agentur však něco takového považují za hloupost.
„Počet lidí v bytové nouzi neustále roste. V kontextu covidové pandemie a ruské agrese na Ukrajině se nedostupnost bydlení dále prohloubila. Myslím, že je adekvátní používat označení krize bydlení, aby vláda začala situaci konečně co nejrychleji a účinně řešit,“ řekla spoluzakladatelka Architektů bez hranic Karolína Kripnerová. Podle vedoucí sociálních služeb Člověka v tísní Kateřiny Dosoudilové je předpis kvalitní a doufá v rychlé přijetí i v Parlamentu.
Návrh zákona o podpoře v bydlení je součástí takzvané reformy Bydlení pro život prosazované MMR, jejímž cílem je krom jiného zajistit potřebné investice na výstavbu a rekonstrukce dostupných nájemních bytů.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Gregorová. Za eurokomisaře chceme Kolaju. Koryta, koryta, koryta, rozohnila se Konečná