Vláda se na podnikatele úplně vykašlala. Lidem dává jen almužnu, kritizuje Havlíček

Vláda se úplně vykašlala na podnikatele a mlčí. Kvůli rozpočtovému provizoriu má svázané ruce a obyvatelům dává almužnu, kritizuje současný kabinet bývalý dvojitý ministr a současný opoziční poslanec Karel Havlíček (ANO). Kompenzace pro firmy, které se perou s následky koronavirové pandemie, podle něj nemusí vůbec přijít, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Česká republika hospodaří od začátku roku v rozpočtovém provizoriu, což nalomilo kompenzační programy. Podnikatelé zasažení pandemií koronaviru a souvisejícími opatřeními mohou nyní podle premiéra Petra Fialy (ODS) využívat například program Antivirus.

K dispozici je příspěvek A pro pracovníky v karanténě, od ledna ale kabinet zastavil čerpání příspěvku B, kterým stát při omezení výroby a služeb kvůli výpadku poptávky, personálu či surovin dorovnává 60 procent náhrady mzdy do 29 tisíc korun.

Podle exministra Havlíčka se už problémy způsobené rozpočtovým provizoriem začínají projevovat. „Vláda má svázané ruce, je to vidět tou nepomocí v rámci energetické krize. To, co předvedla, není žádná pomoc ani podpora. Na firmy se úplně vykašlala a obyvatelům dává jakousi almužnu ve smyslu toho, že si musí stoupnout do fronty na úřadu práce. A tam možná něco dostanou,“ pustil se opoziční poslanec do pětičlenné vládní koalice.

Obává se, že bude hůře, jelikož brzy přijde čas na nutné investiční výdaje. „Je úplně jasné, že firmy alespoň z ekonomického pohledu už dnes nemohou čerpat zdroje na aplikovaný výzkum přes technologickou agenturu. A to se vůbec nebavíme o tom, že vláda hodila úplně přes palubu podnikatele,“ pokračoval v kritice Havlíček.

Dodal, že vláda o kompenzacích podnikatelům příliš nemluví a bez opozice by celý problém promlčela.

„Tehdy nám vyčítali, že bychom měli dávat více a rychleji – a do značné míry jsem to chápal. Když jsme program konečně vyladili a připravili, otočili se k podnikatelům zády. Ti nic nedostali a vypadá to, že ani nedostanou. Kdybychom do toho nebušili celý den a nevyvolávali další jednání, tak by se o tom ve finále nemluvilo,“ dodal exministr dopravy, průmyslu a obchodu.

Slyšíme jen mlčení, nejistota je obří, říká Prouza

Podobnou optikou se na současné problémy s kompenzacemi dívá i prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. S přístupem současné vlády není příliš spokojený, třebaže doufal ve svižnou spolupráci.

„Z našeho podnikatelského pohledu tady byl příslib, že nějak budou vypadat listopadové a prosincové kompenzace. Podnikatelům je úplně jedno, že se změnila jména lidí, kteří sedí ve Strakově akademii. Bohužel se neděje vůbec nic, slyšíme jen mlčení a od každého ministra jiné věty. Ta nejistota je obrovská,“ přidal se ke kritice Prouza.

Obává se, že i kdyby vláda nyní dokázala rychle jednat, peníze by přišly někdy v březnu, možná i později. Nešetřil ovšem ani bývalý kabinet Andreje Babiše (ANO). V roce 2020 podle něj byly kompenzační programy „totální peklo“. „Vždycky někdo propadl sítem a bylo to velmi nespravedlivé,“ podotkl šéf obchodního svazu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Biden: Čína si hraje s ohněm. Při obraně Tchaj-wanu jsme připraveni použít vojenskou sílu
USA

Biden: Čína si hraje s ohněm. Při obraně Tchaj-wanu jsme připraveni použít vojenskou sílu

Spojené státy by byly ochotny vojensky zasáhnout v případě útoku na ostrov Tchaj-wan, který si Čína nárokuje jako součást svého území. Na tiskové konferenci v Tokiu to uvedl americký prezident Joe Biden. Agentura AP hovoří o jednom z nejsilnějších vyjádření podpory Tchaj-wanu z posledních desetiletí. Peking podle očekávání Bidenova slova ostře kritizoval a zdůraznil, že americký prezident nemá „podceňovat jeho odhodlání“.

ON-LINE: Zelenskyj podepsal zákon o sankcích. Umožní zabavit majetek ruským přívržencům
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Zelenskyj podepsal zákon o sankcích. Umožní zabavit majetek ruským přívržencům

Válka podle Ukrajiny přešla do dlouhodobé fáze. Podle Ukrajinců ruská armáda také soustředí své síly u Severodoněcku. Počet obětí v Kyjevské oblasti se od začátku invaze blíží 1 300, informovaly tamní úřady. Ukrajinský parlament schválil zákon, který označuje Rusko za teroristický stát. Prezident Zelenskyj dále podepsal zákon umožňující zabavovat majetky přívrženců invaze.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
11:19

WHO od začátku ruské invaze zaznamenala 248 útoků na ukrajinské zdravotnictví

11:01

V neděli vydala ČR Ukrajincům 520 speciálních víz, méně než před týdnem

10:46

Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny zveřejnil pravidelnou statistiku o ruských ztrátách

10:30

Zelenskyj podepsal zákon umožňující zabavovat majetky přívrženců invaze

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

KOMENTÁŘ: Ani koruna, ani euro. Před inflací nás ochrání jen rozumná hospodářská politika

Ve veřejném prostoru se stále častěji objevuje argument, že kdyby Česká republika už dávno vyměnila korunu za euro, nemusela by nyní trpět pod jhem třicetileté inflace. A zastánci této myšlenky odkazují na údaje Eurostatu, podle nichž je míra růstu cen v eurozóně asi poloviční než u nás. Problém je v tom, že propagátoři eura v lepším případě podléhají přílišnému zjednodušení, v horším dokonce záměrně manipulují fakty.

Slovensko pod tíhou dezinformací. Zhrozili se i kongresmani USA, apelují na Zuckerberga

Dezinformace jsou hojně šířené a v době války na Ukrajině či pandemie koronaviru to platí ještě více. Mocně se objevují například u nás a také na Slovensku. Situace u našich východních sousedů je natolik závažná, že si jí všimli i američtí kongresmani. Ti nyní apelují na internetovou společnost Meta, provozovatele sociální sítě Facebook či Instagram, aby s dezinformacemi na svých platformách na Slovensku něco dělala.

Domácí zpravodajství

Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Ukrajinské vědkyně v Česku řeší bioodpady i dopady covidu, říká profesor Konvalinka

Do České republiky od začátku ruské agrese na Ukrajině přišlo již více než 300 tisíc utečenců a řada z nich již dostala příležitost si v Česku nalézt zajímavou práci. Například ukrajinské vědkyně se zapojily do řady výzkumných projektů především v oboru vodohospodářství či v energetice. O podpoře 14 milionů korun na zapojení ukrajinských vědců, kterou nabídla Technologická agentura ČR, se pro CNN Prima NEWS rozhovořil její předseda Petr Konvalinka.