Ekonomové varují před Jurečkovým plánem na snížení podpory v nezaměstnanosti

Uchazečů o práci v srpnu v Česku přibylo.

Jurečkův plán s nezaměstnanými

Vláda chce lidem bez práce utáhnout opasky a zeštíhlit výdaje státní kasy, a to snížením nebo zkrácením podpory v nezaměstnanosti. S návrhem přišel šéf resortu práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle některých poslanců i ekonomů jde o rozhodnutí plné paradoxů a není na něj vhodná doba.

Proti úsporám ve státním rozpočtu ekonomové výhrady nemají, někteří z nich ale říkají, že na krok ministra Jurečky teď rozhodně není správná doba – příští rok nás prý totiž čeká nárůst nezaměstnanosti.

„Souvisí to s inflací, drahotou a s tím, že musí podniky omezovat své výdaje. Je to paradoxní rozhodnutí v tuto dobu,“ hodnotí ekonom Lukáš Kovanda. „Máme velmi nízkou nezaměstnanost, že to je nebezpečné, zvyšuje to inflaci,“ souhlasí ekonomka Jana Matesová.

Míří to na opakovaně nezaměstnané

Poptávka firem po zaměstnancích je podle ministra Jurečky stále obrovská. Pracovní trh tak prý stále nabízí uplatnění pro každého, kdo chce a může pracovat. „Myslím si, že v téhle situaci je možné se bavit o určitém zpřísnění podmínek, jimiž podporujeme lidi, kteří jsou na úřadu práce. Bavím se především o těch, kteří tam jsou delší čas a opakovaně,“ říká Jurečka.

S plánem ministra ale někteří jeho poradci nesouhlasí. „Nezaměstnaní jsou v současné době lidé s určitým handicapem, zdravotním nebo sociálním (matky po rodičovské, lidé ve vyšším věku) a případně s velmi nízkým vzděláním,“ říká poradce ministra Filip Pertold.

Řada ekonomických expertů nemá jasno v tom, zda je návrh reálný a bude v praxi fungovat. Lidé ho vnímají velmi rozpačitě a někteří z nich ho považují až za nesmyslný. Návrhem Jurečka překvapil i některé zástupce z vládní koalice, opozice mluví o skandálním plánu.

„Neznám parametry tohoto nápadu, který zazněl, neprojednávali jsme to,“ říká místopředsedkyně Pirátů a Sněmovny Olga Richterová. „V situaci, kdy se více než 20 procent firem chystá propouštět, považuji za zcela skandální, že místo toho, aby lidem vláda pomáhala, tak je hodí přes palubu,“ kritizuje předseda SPD Tomio Okamura.

„Nekomunikuje své věci navzdory vládní domluvě v pětikoalici. Vidíme to u jeho posledního  prohlášení, že bude snižovat dávky v nezaměstnanosti,“ reaguje stínový ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka (ANO). Podle ministra Jurečky by návrh, pokud najde podporu, mohl platit už od poloviny příštího roku.

Tagy: