K VĚCI, Lukáš Valeš - 12.7. v 12:30
Kdyby byl konsolidační balíček přijat už v loňském roce, mohl se státní rozpočet obohatit o desítky až stovky miliard korun, a to jen díky dani z mimořádných zisků. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekl politolog Lukáš Valeš s tím, že vládě chybí „pověstné koule Mirka Topolánka“, a místo toho, aby zdanění cílilo na výrazně bohaté a velké firmy, hojí se na obyčejných zaměstnancích. Valeš zároveň konstatoval, že ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) nemá na postu šéfa státní kasy co dělat už minimálně půl roku.
Stát by měl danit především ty, kteří to nepocítí nebo to alespoň nepocítí tak výrazně, uvedl politolog a upřesnil, že myslí zejména velké a výrazně bohaté firmy, které vydělaly na energetické krizi či obrovském zdražování potravin. Jako příklad uvedl Skupinu ČEZ či Energetický a průmyslový holding.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Platba jen v hotovosti? Katastrofa. Přicházíme o desítky miliard, rozčiluje se Schillerová
„Současná inflace, která je bohužel jedna z největších v Evropě, jde především za firmami, které velmi nemravně zvýšily marže a doslova a do písmene obyčejné zákazníky oškubaly o poslední peříčko. Na ně by vláda měla zacílit svoje zdanění,“ sdělil politolog a posteskl si nad tím, že místo toho se vláda hojí na obyčejných zaměstnancích.
Strach o demokracii
Vláda tímto způsobem navíc podle Valeše postupuje i přesto, že voličům slíbila, že zvyšovat daně nebude. Připomněl, že o zvyšování daně z nemovitosti se Stanjura dříve vyjádřil jako o zločinu. „Přesto dnes už víme, že se tato daň minimálně zdvojnásobí,“ podotkl politolog.
„Vláda si tak zahrává s důvěryhodností vůči svým voličům, občanům České republiky. Ale trošku se bojím i důvěry v demokracii jako takovou, protože očividně nemůžeme politickým stranám věřit jejich slova před volbami. A tak se otevírají dokořán dveře populismu, a to jistě pro českou demokracii není nic dobrého,“ vysvětlil Valeš.
Zvyšovat daně už nebudeme, slibuje Stanjura. Vysvětlil, v čem se konsolidační balíček zdařil
Mohu vyloučit, že bychom v příštích letech přišli s dalšími návrhy, které by zvyšovaly daně. Ve vysílání Hlavních zpráv na CNN Prima NEWS to uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Jenže obdobné sliby zaznívaly již před Vánocemi.
Stanjura nemá být ministrem už dávno
Nejvíce poskvrněnou pověst z celé koalice má přitom podle politologa právě Stanjurova ODS: „Stanjura by už minimálně půl roku neměl být ministrem. Pro stranu je obrovskou mediální a politickou přítěží. A bylo by záhodno, aby ho premiér vyměnil,“ upozornil Valeš, který v odvolání Stanjury spatřuje východisko pro ODS, jak se alespoň částečně očistit.
„Jsem bytostně přesvědčen, že ODS by si jeho odvoláním významně pomohla. Protože na Stanjuru by tím pádem mohla svalit všechny dosavadní ekonomické neúspěchy a nový člověk, ať už by to byl Jan Skopeček, nebo kdokoliv, by mohl přinést naději, že se situace bude vyvíjet lépe,“ řekl s poznámkou, že se to však nejspíše stejně nestane, protože současný ministr financí patří k nejbližším spolupracovníkům premiéra Petra Fialy (ODS).
Celý rozhovor s politologem Lukášem Valešem, ve kterém zhodnotil konsolidační balíček a okomentoval současnou situaci ODS, si můžete poslechnout ve videu výše.