Vladimir Putin se v projevu pochlubil, že má sílu zahájit nepředvídatelný útok proti nepříteli. Stalo se tak jen pár týdnů po tom, co Rusko údajně vypálilo varovné výstřely na britskou válečnou loď.
„Jsme schopni detekovat jakéhokoli nepřítele pod vodou, nad vodou i ve vzduchu a v případě potřeby provést nepředvídatelný úder,“ prohlásil ruský prezident v neděli na námořnické přehlídce v Petrohradě.
Prohlášení následovalo po tom, co představitelé oznámili testy nových pokročilých zbraní, z nichž některé pocházejí z arzenálu, jejž Putin označil za „neporazitelný“.
„Ruské námořnictvo má vše, co je potřeba k zajištění ochrany země a národních zájmů,“ uvedl ruský prezident.
Putin popsal, že si Rusko zajistilo místo mezi předními světovými námořnickými mocnostmi díky vývoji nejnovějších hypersonických zbraní, které podle něj ve světě nemají konkurenci. S druhým největším arzenálem jaderných zbraní na světě a obrovskou zásobou balistických raket má Rusko již více než dost vojenské kapacity, aby odradilo své nepřátele.
Spojené státy, Čína, Francie a další mocnosti oznámily, že plánují vyvinout vlastní hypersonické zbraně a očekává se tedy, že Rusko brzy doženou.
Přehlídka lákala námořní pozorovatele
V neděli oslavilo Rusko 325. výročí založení námořnictva. Součástí oslav byla přehlídka lodí ve velkých přístavech. Putin se zúčastnil hlavní přehlídky více než 50 plavidel, mezi nimiž byly lodě námořnictva Íránu, Pákistánu a Indie.
Íránská fregata Sahand a námořní plavidlo Makran přitahovaly na řece Něvě velkou pozornost.
IRIS Sahand representing Iran at the Russian Naval Parade in St Petersburg celebrating the 325th anniversary of the Russian Navy pic.twitter.com/7FC2UY6dKi
— Aᴍɪʀ (@AmirIGM) July 25, 2021
Přehlídky se konaly také na ruských námořních základnách Severomorsk, Caspiisk, Baltiisk, Sevastopol, Vladivostok a na ruské námořní základně v syrském Tartusu.
Putinovy výroky následovaly po incidentu z minulého měsíce, kdy Rusko ohlásilo, že vystřelilo varovné výstřely a svrhlo bomby směrem k britské válečné lodi, aby ji vyhnalo z krymských vod.
V roce 2014 Rusko anektovalo Krym. Velká Británie spolu s většinou světa ale považuje poloostrov za součást Ukrajiny. Británie odmítla prohlášení Moskvy a opakovaně uvedla, že výstřely byly předem oznámeným „dělostřeleckým cvičením“ a že žádné bomby nebyly svrženy.
Putin minulý měsíc řekl, že Rusko mohlo potopit britskou válečnou loď HMS Defender, že je obviněno z nezákonného vstupu do teritoriálních vod, aniž by zahájil třetí světovou válku, a uvedl, že Spojené státy sehrály v „provokaci“ svou roli.