reklama

Vládní daňový balíček: Nejbohatší získají desetkrát víc než nejchudší, tvrdí ekonomové

Poslanci schválené zrušení superhrubé mzdy představuje obrovskou úlevu hlavně pro dvacet procent nejvýdělečnějších Čechů. Ti na snížení daní vydělají přes 32 miliard korun ročně, zatímco dolních dvacet procent jen kolem tří miliard. Daňový balíček tedy nejbohatším přinese desetinásobné zvýšení čistých výdělků v porovnání s těmi nejchudšími. Vyplývá to z analýzy think tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd České republiky.

reklama

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) je spokojena s jednáním v Senátu, kam přišla prosit za odstranění „chyby“ ve vládním daňovém balíčku. Variantu, kterou minulý týden schválila Poslanecká sněmovna, totiž Schillerová považuje za rozpočtově neodpovědnou a české veřejné finance si ji prý nemohou dovolit.

Vedle zrušení takzvané superhrubé mzdy při zachování sazeb daně z příjmů na 15 a 23 procentech (navrhoval premiér a šéf ANO Andrej Babiš) Sněmovnou prošel také návrh Pirátů na zvýšení základní slevy na dani na poplatníka, a to o přibližně deset tisíc korun ročně. Pokud taková podoba změny daní projde i Senátem a podepíše ji prezident, veřejné rozpočty se mohou rozloučit asi se 130 miliardami korun, které jim budou na příjmové straně chybět každý rok. Ministryně financí proto požaduje, aby senátoři zvýšení slevy na dani z novely daňových zákonů odstranili.

Jistota desetinásobku

Jenže podle řady ekonomů by naopak zachování této slevy v kombinaci s mírnými úpravami sazeb daně bylo nejen rozpočtově zodpovědnější, ale také by na celkovém poklesu daňového zatížení vydělaly rovnoměrně všechny příjmové skupiny obyvatelstva. Na rozdíl od vládním hnutím ANO prosazovaného zrušení superhrubé mzdy.

Jestliže se bude od ledna počítat daň z příjmů fyzických osob pouze z hrubé namísto superhrubé mzdy a současně zůstanou zachovány sazby 15 a 23 procent, na změně nejvíce vydělají lidé s nejvyššími příjmy. Na tom by nebylo nic divného, jenže rozdíl mezi lidmi s nejvyššími a nejnižšími příjmy je desetinásobný. Zatímco dvacet procent nejbohatších takto ušetří asi 32 miliard ročně, lidem z prvního příjmového kvintilu (dvacet procent s nejnižším příjmem) vzroste čistý výdělek jen asi o tři miliardy. V přepočtu na měsíční mzdu jde o 3 000 korun navíc pro nejbohatší versus 274 korun pro nejchudší.

Podle ekonomů z think tanku IDEA při Národohospodářské ústavu Akademie věd České republiky se tak celkové snížení daní mezi jednotlivými příjmovými skupinami rozdělí velmi nerovnoměrně. Právě ti nejbohatší „sklidí“ skoro čtyřicet procent, zatímco na lidi s nejnižšími příjmy zbydou jen asi čtyři procenta. Ekonomové proto už počátkem listopadu navrhli alternativu, která by tuto disproporci výrazně narovnala a současně by státní kasu bolela podstatně méně.

Slevu převeďme do bonusu

Navržené změny jsou prakticky jen tři: zrušení superhrubé mzdy doprovázené sazbami 20 a 27 procent z hrubé mzdy, zvýšení základní slevy na poplatníka na 34 700 korun ročně (dnes je to 28 400 korun), převedení této slevy do bonusu. Zejména poslední krok je důležitý pro nízkopříjmové pracující. Ti totiž už dnes díky slevám na daních mají nulovou daňovou povinnost, a tak další zvýšení základní slevy nijak nepocítí, protože se nemění v bonus. Bonus naopak funguje u daňových slev na vyživované děti.

Autoři analýzy Štěpán Jurajda, Klára Kalíšková, Daniel Prokop a Michal Šoltés spočítali, že by se v takovém případě lidem s nejvyššími příjmy zvýšila čistá mzda o 887 korun a s těmi nejnižšími o 618 korun měsíčně. V ostatních příjmových skupinách by rovněž došlo k měsíční úspoře kolem 850 korun. Státu by se snížily daňové příjmy jen o necelých 44 miliard, zatímco varianta prosazovaná Andrejem Babišem by znamenala výpadek přes 82 miliard korun ročně.

Tagy:
V San Franciscu se už krade za bílého dne. Obchody jsou bezmocné a zavírají
USA

V San Franciscu se už krade za bílého dne. Obchody jsou bezmocné a zavírají

Obchodníci v San Franciscu čelí v poslední době doslova nájezdům organizovaných lupičů. V tlupách naběhnou do obchodu a odnesou si z něho, co chtějí. Nevadí jim ani to, že už jejich řádění několikrát natočili svědci na mobilní telefon. Nárůst loupeží ve městě je tak velký, že řetězce své obchody už raději zavírají. Vedle maloobchodních krádeží město sužuje i rekordní počet vloupání do automobilů.

Kdo je olympijským pacientem nula? Určit zdroj nákazy české výpravy bude složité
OH 2021

Kdo je olympijským pacientem nula? Určit zdroj nákazy české výpravy bude složité

Kdo a jak „odstartoval“ nákazu koronavirem během letu na olympiádu v Tokiu? Možných scénářů je spousta, cesta k jednoznačné odpovědi ale bude složitá. Pozitivní test dosud vyšel čtveřici sportovců a dvěma členům české olympijské výpravy. Infekci covidem hlásí i vysoce postavený člen Českého olympijského výboru (ČOV), který ale nenastoupil do letadla. Pražská hygienická stanice uvedla, že prvního nakaženého půjde odhalit pouze kompletní genotypizací jednotlivých pozitivních záchytů.

Tady se neočkujeme, lepší je slivovice, chlubí se v pohraniční vsi na Bruntálsku

Slušně řečeno, je to zapadákov. Neslušně, je to díra na samé výspě republiky, ale také ve Slezských Pavlovicích v okrese Bruntál mají názor na vakcínu proti COVID-19. „S tím běžte do pr**le, tady lidi očkování odmítají,“ nebere si servítky první občan, kterého oslovíme, pětatřicetiletý Radek Dojčar. Na covid prý platí hlavně slivovice, vakcínu odmítají i početní místní Romové.

Živě
ON-LINE: Druhý den olympiády. Tenistky Krejčíková a Vondroušová postupují ve dvouhře

Olympijské hry v Tokiu pokračují po pátečním slavnostním ceremoniálu svým druhým dnem. Tenistka Barbora Krejčíková po zranění své soupeřky postupuje dál ve dvouhře, vítězství nakonec urvala i Markéta Vondroušová. Cyklista Michael Kukrle zanechal ve svém závodě na 230 kilometrů velmi výraznou stopu, kdy po většinu závodu jel ve vedoucí skupině. Nakonec ovšem neuspěl. První zlatou medaili v Tokiu bere Čína. Získala ji pro ni střelkyně Jang Čchien.

Pláč Nausch Slukové. Když Tokio nevyjde, chci o to víc na další olympiádu, říkala loni

Jen těžko si lze představit, co v těchto dnech doopravdy prožívá beachvolejbalistka Barbora Hermannová a zejména její parťačka Markéta Nausch Sluková. Na poslední chvíli přišly o olympijské hry, které vlastně byly jediným důvodem, proč spolu ještě hrály. Ne že by si lezly na nervy, ovšem plán byl jasný. Tokio a pak v případě Nausch Slukové založení rodiny.

Kolaps z horka může vést i ke smrti. Na pozoru by měli být senioři, děti a lidé s obezitou

Tropické počasí přináší i řadu zdravotních komplikací. Při dlouhotrvajících tropech hrozí přehřátí organismu, ale i riziko úpalu a úžehu. Kteří lidé jsou nejvíce ohroženi a jak poznat úpal od úžehu? CNN Prima NEWS oslovila Lenku Zimolkovou, vedoucí lékařku nízkoprahového interního příjmu II. interní kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

PŘEHLEDNĚ: Španělsko je velmi rizikové. Co potřebujete pro návrat z jednotlivých zemí?

Nizozemsko, Španělsko a Baleárské ostrovy se v pondělí na takzvané mapě cestovatele, která stanovuje podmínky pro příjezd z dané země, přesunou do tmavě červených území s velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Pohorší si i několik dalších států – Irsko, Řecko a Monako se posunou do červené a Estonsko do oranžové kategorie. V páteční zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

reklama

Domácí zpravodajství

PŘEHLEDNĚ: Španělsko je velmi rizikové. Co potřebujete pro návrat z jednotlivých zemí?

Nizozemsko, Španělsko a Baleárské ostrovy se v pondělí na takzvané mapě cestovatele, která stanovuje podmínky pro příjezd z dané země, přesunou do tmavě červených území s velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Pohorší si i několik dalších států – Irsko, Řecko a Monako se posunou do červené a Estonsko do oranžové kategorie. V páteční zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

Šmucler: Obličej mi stále nefunguje na 100 %. Očkování je třeba lidem lépe vysvětlovat

Šéf České stomatologické komory Roman Šmucler tvrdí, že část tváře, která mu ochrnula po očkování, stále nefunguje na 100 procent. O možných vedlejších účincích nicméně věděl a již dříve uvedl, že vakcinace nelituje. Jen by byl rád, kdyby se lidem vedlejší účinky vysvětlovaly lépe. Když se trhá zub, taky existuje vzácná šance, že se během zákroku třeba zlomí čelist, uvedl Šmucler na CNN Prima NEWS.

Nejtěžší chvíle Karla Gotta: Dávali mi šest měsíců života. Měl jsem ukrutné bolesti

Rok a půl poté, co se Karel Gott vyléčil z rakoviny, měl novou diagnózu, onemocnění krvetvorby. Jeho zdravotní stav se zhoršil a lékaři mu předpovídali pouze šest měsíců života. O době před smrtí napsal nejznámější český zpěvák v autobiografii Má cesta za štěstím, která vyšla 14. července při příležitosti jeho nedožitých 82. narozenin. Přiznal, že měl ukrutné bolesti i halucinace.

reklama