reklama

Vládní daňový balíček: Nejbohatší získají desetkrát víc než nejchudší, tvrdí ekonomové

Vládní hnutí ANO upeklo „daňový koláč“, který bude nejvíce chutnat lidem s nejvyššími příjmy. A to až desetinásobně.
Zdroj: ČTK

Poslanci schválené zrušení superhrubé mzdy představuje obrovskou úlevu hlavně pro dvacet procent nejvýdělečnějších Čechů. Ti na snížení daní vydělají přes 32 miliard korun ročně, zatímco dolních dvacet procent jen kolem tří miliard. Daňový balíček tedy nejbohatším přinese desetinásobné zvýšení čistých výdělků v porovnání s těmi nejchudšími. Vyplývá to z analýzy think tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd České republiky.

reklama

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) je spokojena s jednáním v Senátu, kam přišla prosit za odstranění „chyby“ ve vládním daňovém balíčku. Variantu, kterou minulý týden schválila Poslanecká sněmovna, totiž Schillerová považuje za rozpočtově neodpovědnou a české veřejné finance si ji prý nemohou dovolit.

K tématu

Vedle zrušení takzvané superhrubé mzdy při zachování sazeb daně z příjmů na 15 a 23 procentech (navrhoval premiér a šéf ANO Andrej Babiš) Sněmovnou prošel také návrh Pirátů na zvýšení základní slevy na dani na poplatníka, a to o přibližně deset tisíc korun ročně. Pokud taková podoba změny daní projde i Senátem a podepíše ji prezident, veřejné rozpočty se mohou rozloučit asi se 130 miliardami korun, které jim budou na příjmové straně chybět každý rok. Ministryně financí proto požaduje, aby senátoři zvýšení slevy na dani z novely daňových zákonů odstranili.

Jistota desetinásobku

Jenže podle řady ekonomů by naopak zachování této slevy v kombinaci s mírnými úpravami sazeb daně bylo nejen rozpočtově zodpovědnější, ale také by na celkovém poklesu daňového zatížení vydělaly rovnoměrně všechny příjmové skupiny obyvatelstva. Na rozdíl od vládním hnutím ANO prosazovaného zrušení superhrubé mzdy.

Měsíční úspory na daních u jednotlivých příjmových skupin. Vlevo dopad vládní varianty, vpravo varianta think tanku IDEA
Měsíční úspory na daních u jednotlivých příjmových skupin. Vlevo dopad vládní varianty, vpravo varianta think tanku IDEA
Zdroj: repro CNN Prima NEWS

Jestliže se bude od ledna počítat daň z příjmů fyzických osob pouze z hrubé namísto superhrubé mzdy a současně zůstanou zachovány sazby 15 a 23 procent, na změně nejvíce vydělají lidé s nejvyššími příjmy. Na tom by nebylo nic divného, jenže rozdíl mezi lidmi s nejvyššími a nejnižšími příjmy je desetinásobný. Zatímco dvacet procent nejbohatších takto ušetří asi 32 miliard ročně, lidem z prvního příjmového kvintilu (dvacet procent s nejnižším příjmem) vzroste čistý výdělek jen asi o tři miliardy. V přepočtu na měsíční mzdu jde o 3 000 korun navíc pro nejbohatší versus 274 korun pro nejchudší.

K tématu

Podle ekonomů z think tanku IDEA při Národohospodářské ústavu Akademie věd České republiky se tak celkové snížení daní mezi jednotlivými příjmovými skupinami rozdělí velmi nerovnoměrně. Právě ti nejbohatší „sklidí“ skoro čtyřicet procent, zatímco na lidi s nejnižšími příjmy zbydou jen asi čtyři procenta. Ekonomové proto už počátkem listopadu navrhli alternativu, která by tuto disproporci výrazně narovnala a současně by státní kasu bolela podstatně méně.

Slevu převeďme do bonusu

Navržené změny jsou prakticky jen tři: zrušení superhrubé mzdy doprovázené sazbami 20 a 27 procent z hrubé mzdy, zvýšení základní slevy na poplatníka na 34 700 korun ročně (dnes je to 28 400 korun), převedení této slevy do bonusu. Zejména poslední krok je důležitý pro nízkopříjmové pracující. Ti totiž už dnes díky slevám na daních mají nulovou daňovou povinnost, a tak další zvýšení základní slevy nijak nepocítí, protože se nemění v bonus. Bonus naopak funguje u daňových slev na vyživované děti.

Rozložení snížení daní podle vládní varianty (vlevo) a podle alternativního návrhu z dílny think tanku IDEA.
Rozložení snížení daní podle vládní varianty (vlevo) a podle alternativního návrhu z dílny think tanku IDEA.
Zdroj: repro CNN Prima NEWS

Autoři analýzy Štěpán Jurajda, Klára Kalíšková, Daniel Prokop a Michal Šoltés spočítali, že by se v takovém případě lidem s nejvyššími příjmy zvýšila čistá mzda o 887 korun a s těmi nejnižšími o 618 korun měsíčně. V ostatních příjmových skupinách by rovněž došlo k měsíční úspoře kolem 850 korun. Státu by se snížily daňové příjmy jen o necelých 44 miliard, zatímco varianta prosazovaná Andrejem Babišem by znamenala výpadek přes 82 miliard korun ročně.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Jan Hamáček

Hamáček zkolaboval kvůli tlaku. Před pár týdny podstoupil operaci

Hamáček zkolaboval kvůli tlaku. Před pár týdny podstoupil operaci

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) zkolaboval. Pro Blesk Zprávy uvedl, že zřejmě kvůli tlaku. Ruší tak své schůzky a nedorazí na jednání Sněmovny, v péči lékařů však není. Před pár týdny šéf ČSSD podstoupil operaci. Nachází se navíc i pod značným politickým tlakem poté, co ministr kultury Lubomír Zaorálek zatím odmítl převzít funkci po odvolaném ministru zahraničí Tomáši Petříčkovi.

Olomoucký kraj

Drama na Přerovsku. Starosta se musel schovat na úřadě, útočník mu hrozil nožem

Drama na Přerovsku. Starosta se musel schovat na úřadě, útočník mu hrozil nožem

Muž středního věku ohrožoval podle policie nožem starostu Bělotína na Přerovsku kvůli dlouhodobým sporům týkajícím se výkonu jeho funkce. Vyhrožoval mu údajně i ublížením na zdraví. Útočník mu nakonec propíchl dvě pneumatiky u osobního vozu, starosta se do příjezdu hlídky uchýlil do budovy úřadu. Útočník je podezřelý z trestného činu násilí proti úřední osobě, hrozí mu až šestileté vězení, sdělila v úterý přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Kauza lihového bosse Březiny opět u soudu. Začal proces s příbuznými a zaměstnanci
Slovensko od pondělí rozvolňuje. Otevřou všechny obchody, služby či hotely
Ze stovky měl málem miliony. O štědrý jackpot sázkaře připravil teatrální Son a VAR
Útok na dítě na Petříně: Krátce předtím napadl pes jinou oběť. Policie označila viníka
Hazard a nezodpovědnost. Opozice kritizuje zmatky s obsazením postu ministra zahraničí
reklama
reklama
Prymula: Opatření musíme vydržet ještě dva měsíce, pak epidemie začne ustupovat

Nový den

Domácí zpravodajství

Následky hackerského útoku v Olomouci: Lidé si nic nevyřídí, výplaty přijdou pozdě
PŘEHLEDNĚ: Prodělali jste covid? Devět rad odborníků, jak se vyhnout těžkým následkům
Zachránce popsal boj o život dětí ze Žamberka: Ke klukům pod hladinou jsem se plazil
Další články
reklama
reklama