reklama

Vládní návrh státního rozpočtu je mimo realitu, říká ekonomka Nerudová

Poslanci ve středu historicky poprvé přerušili na dva dny schůzi k hlasování o státním rozpočtu. Premiér Andrej Babiš (ANO) pro vládní návrh nedokázal sehnat potřebné hlasy, a tudíž si poslanci odhlasovali, že jednání bude pokračovat v pátek. Jaký je představovaný návrh státního rozpočtu? A není nakonec lepší volbou rozpočtové provizorium? Hosty pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS byli rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová a ekonom Lukáš Kovanda.

reklama

„Je potřeba jasně říct, že rozpočet vůbec nereflektuje ekonomickou realitu,“ řekla v pořadu 360° Pavlíny Wolfové ekonomka a rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová k vládnímu návrhu státního rozpočtu na příští rok. Kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) pro jeho schválení nedokázal ve středu sehnat dostatečný počet hlasů poslanců, takže zatím došlo na odložení hlasování na pátek.

K tématu

Pokud by skutečně došlo na schválení vládního návrhu rozpočtu, bylo by podle Nerudové hned v lednu nutné se k němu vrátit a předložit jeho novelu. Sama si pokládá otázku, zda je předkládaný návrh z dílny ministerstva financí menším zlem než rozpočtové provizorium.

Podobně to vidí i ekonom Lukáš Kovanda. „Ten rozpočet není natolik kvalitní, aby byl lepší variantou než rozpočtové provizorium,“ řekl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Zmínil, že vládní návrh nezahrnuje klíčové události, ke kterým došlo v posledních týdnech. Jde nejen o dopad nynější druhé vlny pandemie na ekonomiku, ale také o daňový balíček, který Senát nyní vrací přepracovaný.

Rovněž Nerudová souhlasí s tím, že vládní návrh nepočítá s řadou věcí. Je to podle ní dáno tím, že vznikal v září, kdy byla situace v zemi i ve světě ve spojitosti s pandemií koronaviru úplně jiná. Tehdy podle rektorky ještě resort financí počítal s růstem hrubého domácího produktu v roce 2021 ve výši 3,9 procenta.

Česká národní banka však v listopadu vydala tři scénáře možného hospodářského vývoje, přičemž ani v jedné variantě nebyla tak optimistická jako úřad Aleny Schillerové. „I ten nejvíce optimistický odhaduje růst na 2,4 procenta, a OECD ve své studii, ve které hodnotí Českou republiku na začátku prosince, počítá s růstem 1,7 procenta HDP,“ dodala Nerudová.

K tématu

Další hlavní zprávy

Vláda

Sport venku ve skupinách je stále ve hře, tvrdí Hnilička. Přesvědčuje Babiše i Arenbergera

Sport venku ve skupinách je stále ve hře, tvrdí Hnilička. Přesvědčuje Babiše i Arenbergera

  • Aktualizováno

Dohady kolem setkávání lidí neutichají. Vláda schválila deset osob vevnitř a dvacet venku. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO), ale v sobotu řekl, že navrhne, aby platilo dosavadní omezení –⁠ setkávání jen ve dvou. Jasno bude po pondělním jednání vlády. Premiér Andrej Babiš (ANO) se už ale se sportovci sešel v neděli odpoledne a podle šéfa Národní sportovní agentury Milana Hniličky (ANO) je stále ve hře návrat dětí na venkovní sportoviště

Liberecký kraj

Děti bez testů a roušky jen na chodbách. Základní škola v Semilech chce jít proti nařízení

Děti bez testů a roušky jen na chodbách. Základní škola v Semilech chce jít proti nařízení

Od pondělí bez testu a roušky jen ve společných prostorách. Ředitel semilské základní a střední waldorfské školy Ivan Semecký se rozhodl nerespektovat vládní nařízení. Rodičům žáků zaslal dopis, ve kterém je s vlastními pravidly seznámil. Postačí, když předají učitelům prohlášení, že s testováním svých dětí nesouhlasí. Postoj školy nyní řeší hygienická stanice, informoval web Hospodářských novin.

Politika

Petříček ve vládě definitivně končí. Potvrdil mi to Hamáček, uvedl ministr zahraničí

Petříček ve vládě definitivně končí. Potvrdil mi to Hamáček, uvedl ministr zahraničí

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) se na nedělní večerní schůzce s předsedou strany a vicepremiérem Janem Hamáčkem dozvěděl o svém odvolání z vlády. Petříček to bez bližších informací sdělil na dotaz ČTK. Hamáček na dotaz nereagoval. Podle spekulací médií má Petříčka ve funkci nahradit současný ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) a na jeho místo má přijít poslanec ČSSD Jan Birke.

Slavia porazila v derby Spartu a výrazně se přiblížila obhajobě titulu
Czernin: Rusko používá Sputnik ke kolonizaci. Zemanova úřednická vláda by jej zavedla
reklama
reklama
Potřebujete vyprázdnit sklady nekvalitních testů, vmetl Stanjura Havlíčkovi kvůli dětem

Partie

Domácí zpravodajství

Skupina pana Smejkala dává doporučení pozdě, stěžuje si Babiš. Opět upravil maturity
Rychetský postupoval protiprávně, zdůrazňuje Zeman. Volební zákon ale vetovat nebude
Další články
reklama
reklama