reklama

Vládní návrh státního rozpočtu je mimo realitu, říká ekonomka Nerudová

Poslanci ve středu historicky poprvé přerušili na dva dny schůzi k hlasování o státním rozpočtu. Premiér Andrej Babiš (ANO) pro vládní návrh nedokázal sehnat potřebné hlasy, a tudíž si poslanci odhlasovali, že jednání bude pokračovat v pátek. Jaký je představovaný návrh státního rozpočtu? A není nakonec lepší volbou rozpočtové provizorium? Hosty pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS byli rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová a ekonom Lukáš Kovanda.

reklama

„Je potřeba jasně říct, že rozpočet vůbec nereflektuje ekonomickou realitu,“ řekla v pořadu 360° Pavlíny Wolfové ekonomka a rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová k vládnímu návrhu státního rozpočtu na příští rok. Kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) pro jeho schválení nedokázal ve středu sehnat dostatečný počet hlasů poslanců, takže zatím došlo na odložení hlasování na pátek.

Pokud by skutečně došlo na schválení vládního návrhu rozpočtu, bylo by podle Nerudové hned v lednu nutné se k němu vrátit a předložit jeho novelu. Sama si pokládá otázku, zda je předkládaný návrh z dílny ministerstva financí menším zlem než rozpočtové provizorium.

Podobně to vidí i ekonom Lukáš Kovanda. „Ten rozpočet není natolik kvalitní, aby byl lepší variantou než rozpočtové provizorium,“ řekl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Zmínil, že vládní návrh nezahrnuje klíčové události, ke kterým došlo v posledních týdnech. Jde nejen o dopad nynější druhé vlny pandemie na ekonomiku, ale také o daňový balíček, který Senát nyní vrací přepracovaný.

Rovněž Nerudová souhlasí s tím, že vládní návrh nepočítá s řadou věcí. Je to podle ní dáno tím, že vznikal v září, kdy byla situace v zemi i ve světě ve spojitosti s pandemií koronaviru úplně jiná. Tehdy podle rektorky ještě resort financí počítal s růstem hrubého domácího produktu v roce 2021 ve výši 3,9 procenta.

Česká národní banka však v listopadu vydala tři scénáře možného hospodářského vývoje, přičemž ani v jedné variantě nebyla tak optimistická jako úřad Aleny Schillerové. „I ten nejvíce optimistický odhaduje růst na 2,4 procenta, a OECD ve své studii, ve které hodnotí Českou republiku na začátku prosince, počítá s růstem 1,7 procenta HDP,“ dodala Nerudová.

Tagy:
Ani očkování nezaručí bezinfekčnost, řekl Prymula a zkritizoval WHO za třetí dávku vakcíny
Roman Prymula

Ani očkování nezaručí bezinfekčnost, řekl Prymula a zkritizoval WHO za třetí dávku vakcíny

Ani po očkování není zaručena bezinfekčnost. Absence vyšší hladiny protilátek ale také nutně neznamená, že jsou daní lidé zcela bezbranní, řekl epidemiolog a vakcinolog Roman Prymula v pořadu Nový den. Podle něj se zapomíná na buněčnou imunitu, která je přesnějším ukazatelem toho, jak moc se dokáže organismus bránit. Její testování je ale nákladné, dodal na CNN Prima NEWS.

Sledujte ŽIVĚ: Babiš s Havlíčkem navštívili Moravu. Jak se vzpamatovává po tornádu?
Andrej Babiš

Sledujte ŽIVĚ: Babiš s Havlíčkem navštívili Moravu. Jak se vzpamatovává po tornádu?

Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) ve čtvrtek navštívili jižní Moravu. Tu koncem června postihlo tornádo, které si vyžádalo sedm obětí. Stovkám lidí zničilo domy a desítky z nich musely být srovnány se zemí. Jak se Morava vzpamatovává? Sledujte živě v tomto článku brífink představitelů státu, který je plánovaný na 12 hodin.

Počet nakažených stále klesá. Česko je ale čtvrtou nejhorší zemí v počtu úmrtí na covid

Laboratoře ve středu potvrdily v Česku 205 nových případů nemoci COVID-19, o 11 více než před týdnem. V poslední době počty v mezitýdenním srovnání většinou klesají, naposledy stouply minulý čtvrtek. Reprodukční číslo ukazující, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, mírně vzrostlo na 0,95. Vyplynulo to z údajů zveřejněných na webu ministerstva zdravotnictví. Tuzemsko je ale čtvrtou nejhorší zemí světa, co se týká počtu úmrtí na covid.

Strojvedoucí jezdí vlakem na červenou běžně, prozradil jeden z nich

I když se to zdá neuvěřitelné, strojvedoucí běžně jezdí na červenou. V pořadu 360° to prozradil člen prezidia Federace strojvůdců David Votroubek. Přitom ve středu ráno došlo u obce Milavče mezi stanicemi Domažlice a Blížejov ke srážce vlaků pravděpodobně právě poté, co strojvedoucí jednoho z nich na červenou jel. Nehoda si vyžádala tři mrtvé.

Třetí dávka vakcíny nebude pro všechny, upozorňuje ministerstvo. Koho se má týkat?

O potřebě podání třetí dávky vakcíny se v posledních dnech hovoří stále častěji. Důvodem jsou především nejrůznější mutace nemoci COVID-19, které v řadě případů dokáží imunitu vytvořenou dvěma vpichy očkovací látky překonat. V Německu již diskuse přetavili v praxi a třetí dávku aplikují. Jakou strategii zvolí Česko? Rozhodnutí by mělo padnout do začátku školního roku. Ovlivnit by ho však mohlo středeční doporučení Světové zdravotnické organizace. Ta žádá, aby třetí dávka byla odložena v prospěch chudších zemí.

Známý český učitel a básník zemřel na postcovidový syndrom. Lékaři varují před příznaky

V důsledku postcovidového syndromu předminulý týden zemřel montessori pedagog Radek Glabazňa. Zprávu o náhlém úmrtí zveřejnila Asociace Montessori ČR, která o něm mluví jako o velmi schopném kolegovi i skvělém kamarádovi. Zanechal po sobě ženu a čtyři dcery. Postcovidový syndrom se vyznačuje depresí, úzkostí nebo třeba roztěkaností. Experti varují před tím, že ho lidé nemusí přežít nebo budou mít trvalé následky.

reklama

Domácí zpravodajství

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Dlouho tu nebudete, vzkázal gayům a lesbám Pollert. To jste lékař? podivil se Kalousek

„Nebojme se LGBT a buďme na ně milosrdní. Vždyť je to slepá vývojová větev, dlouho tu nebudou a navíc zachraňují planetu od přemnožení primátů,“ napsal na Twitteru lékař a bývalý olympionik Lukáš Pollert. Jeho prohlášení vzápětí vyprovokovalo k reakci hned několik veřejně známých osobností. „Proč máte potřebu ponižovat lidi, kteří vám nic neudělali a neohrožují vás?“ vytkl mu například bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

reklama