Vládní pomoc firmám? Energetická poprava českého průmyslu, míní Kolovratník

Vláda představila pomoc pro velkoodběratele elektřiny a plynu. Místopředseda sněmovního hospodářského výboru Martin Kolovratník (ANO) ji v pořadu 360° na CNN Prima NEWS označil za energetickou popravu českého průmyslu. Reakce firem bude podle něj velmi ostrá. Kritizoval také působení ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN).

Velkoodběratelé elektřiny a plynu budou moci podle premiéra Petra Fialy (ODS) od 1. listopadu čerpat podporu kvůli vysokým cenám energií. Pro program je v rozpočtu vyčleněno 30 miliard korun, dosáhnout na něj má asi osm tisíc firem. „To, co vláda představila, jako opozice považujeme za energetickou popravu českého průmyslu v přímém přenosu,“ sdělil Kolovratník.

Další host pořadu prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák vládní pomoc firmám ocenil a doufá, že by ji společnosti mohly obdržet do konce letošního roku. „Je to pouze dočasný krizový rámec. Příští rok bude nutné prodloužení,“ řekl na CNN Prima NEWS Hanák. „Chci upozornit, že jsme již v červnu žádali vládu, aby do svých opatření zařadila i firmy. Dnešní rozhodnutí je doplněk, který jsme očekávali, protože jsme na něm spolupracovali,“ dodal Hanák.

Kolovratník Hanáka nazval alibistou, který nebojuje za český průmysl. „Mohu se jen domnívat, že se chce vládě zalíbit a že si ji příliš nechce nahněvat. Já být zástupcem velké firmy, budu volat po tom, aby rezignoval,“ pronesl Kolovratník. „Z informací, které máme, vyplývá, že opatření nepomůže českým firmám. Vláda bohužel s různými čísly o zastropování přichází velmi pozdě. Navíc se liší od čísel z Evropské unie,“ pokračoval zástupce ANO. Kritizoval, že nejsou stanoveny jasné podmínky, podle kterých budou firmy s právem na podporu vybírány. „Proč jich bude zrovna osm tisíc? Bude to prostor pro korupci? Program má extrémní rizika. Nejistota, to si myslíme, že je největší problém,“ varoval Kolovratník.

Místopředseda poslaneckého klubu STAN Jan Lacina se vůči kritice ohradil. „Požádal bych opozici o míru zdrženlivosti. Situace je turbulentní. Vláda začala v posledních týdnech reagovat velmi dobře. Ministru Síkelovi se podařilo svolat radu ministrů EU a uvést věci do pohybu, což poté srazilo ceny na burzách,“ uvedl Lacina. Kolovratník přesto očekává, že firmy budou proti způsobu vládní pomoci protestovat. „Jsem přesvědčen, že reakce společnosti, firem a průmyslu bude velmi ostrá,“ dodal.

Nejisté signály

Možnost přihlásit se ke kompenzování by pro firmy měla vzniknout od 1. 11. „Bude velmi důležité, aby ministerstvo průmyslu a obchodu vyčlenilo dostatek zaměstnanců, aby se žádosti stihly co nejdříve zpracovat,“ zdůraznil Lacina. Zároveň připomněl, že během pandemie koronaviru to tehdejší vládě Andreje Babiše trvalo výrazně déle. „Předpokládám, že ministerstvo průmyslu a obchodu pod vedením skutečně schopného ministra, kterým je Jozef Síkela, bude velmi důsledné a schopné žádosti vypořádat,“ dodal Lacina.

Místopředseda sněmovního hospodářského výboru tomu ale nevěří. „Chápu, že kolega Lacina brání svého ministra, ale řadu opatření si pod sebe musel převzít premiér a lidé z ODS. Jednoznačně tedy ministru Síkelovi za STAN prostě nevěří, nenechali ho to zpracovat a dělalo se to na Úřadě vlády, jsou to nejisté signály,“ uzavřel Kolovratník.

Tagy:

Hlavní zprávy

Petr Pavel už má dostatek podpisů na kandidaturu. Archy před volbami prověří kontrola
Prezidentské volby

Petr Pavel už má dostatek podpisů na kandidaturu. Archy před volbami prověří kontrola

Kandidát na prezidenta Petr Pavel a jeho tým sesbírali k 27. září přes 55 tisíc podpisů občanů. Ke kandidatuře potřeboval coby nezávislý kandidát získat minimálně 50 tisíc. Podle svých slov by chtěl dosáhnout hranice 70 tisíc podpisů. Podpisové archy musí kandidáti odevzdat na ministerstvu vnitra do 8. listopadu do 16 hodin, následně je prověří kontrola.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
10:30

Kazachstán ochrání Rusy, kteří do země utečou před nedávno vyhlášenou vojenskou mobilizací, oznámil kazachstánský prezident Kasym-Žomart Tokajev.

10:03

Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně, řekl Medveděv

09:26

Plynovody Nord Stream 1 a 2 v Baltském moři byly po poklesu tlaku v pondělí večer poškozeny. Podle německých úřadu mohlo jít o sabotáž

08:58

Kreml zřejmě kolem 1. října ohlásí anexi ukrajinských území, uvádí analytici

Čech bojující na Ukrajině: Mobilizace záložáků? Každý ozbrojený Rus může znamenat naši smrt

Ruská mobilizace pravděpodobně zpomalí postup ukrajinských vojsk. I voják s nízkou morálkou a malými bojovými zkušenostmi může znamenat problém a smrt, uvedl redakci CNN Prima NEWS jeden z Čechů bojujících na Ukrajině. Další ruské posily podle něj prodlouží válku, s blížící se zimou proto bude klíčová podpora západních zemí, ať už v podobě vojenského materiálu, či zásob na nadcházející chladné měsíce.

I pan premiér vidí, že ministr Síkela je zoufalec. Měl ho dávno odvolat, kritizuje Babiš

Vláda je totálně neschopná, pustil se do koalice bývalý premiér Andrej Babiš (ANO). Ten kritikou dlouhodobě nešetří ani u ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN). Tentokrát v pořadu Nový den předseda hnutí podotkl, že by šéfa resortu měl současný premiér Petr Fiala (ODS) odvolat. I on sám vidí, že je Síkela zoufalec, dodal ve vysílání CNN Prima NEWS.

Na pracovištích bude zřejmě chladněji. Vláda umožnila zaměstnavatelům přivřít kohoutky

Minimální povolené teploty v pracovním prostředí budou moct být nižší než doposud. Vláda v pondělí kvůli energetické krizi schválila příslušné nařízení připravené ministerstvem zdravotnictví. Podle dané normy má například pro řidiče, pracovníky montážních linek nebo pokladní nejnižší povolená teplota klesnout ze současných 18 na 16 stupňů Celsia. V šatnách bude moci spadnout z 20 na 18 stupňů, v umývárnách z 22 na 19 stupňů, ve sprchách z 25 na 19 stupňů a na záchodech z 18 na 15 stupňů.

Deset nejčastějších příznaků covidu. S novými variantami lidé hlásí jiné potíže

Počty nově nakažených covidem za jednotlivé dny začaly letos, podobně jako v předchozích letech, po prázdninách stoupat. Lékaři varují před zesílením epidemie v dalších měsících a doporučují zejména starším a chronicky nemocným lidem, aby se nechali proti onemocnění očkovat či přeočkovat. U jakých příznaků zpozornět a nechat se otestovat, radí britská studie.

Zelené brzdové světlo? Slováci testují převratný vynález, má pomoct zvýšit bezpečnost

Díky přednímu zelenému brzdovému světlu chodci včas zjistí, zda je přijíždějící auto před přechodem registruje a zpomaluje. Zelená přední brzdová světla se budou testovat na slovenských autobusech, taxících či donáškových a jiných vozidlech. Součástí testování bude i průzkum veřejného mínění účastníků silničního provozu. Projekt realizuje Žilinská univerzita.

Domácí zpravodajství

Piráti a Spolu se zatím na koalici v Praze neshodli. Hřib vypočítal podmínky

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.