Vládní pomoc firmám? Energetická poprava českého průmyslu, míní Kolovratník

Martin Kolovratník

360°, Jaroslav Hanák, Jan Lacina, Martin Kolovratník - 14.9. v 21:29

Vláda představila pomoc pro velkoodběratele elektřiny a plynu. Místopředseda sněmovního hospodářského výboru Martin Kolovratník (ANO) ji v pořadu 360° na CNN Prima NEWS označil za energetickou popravu českého průmyslu. Reakce firem bude podle něj velmi ostrá. Kritizoval také působení ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN).

Velkoodběratelé elektřiny a plynu budou moci podle premiéra Petra Fialy (ODS) od 1. listopadu čerpat podporu kvůli vysokým cenám energií. Pro program je v rozpočtu vyčleněno 30 miliard korun, dosáhnout na něj má asi osm tisíc firem. „To, co vláda představila, jako opozice považujeme za energetickou popravu českého průmyslu v přímém přenosu,“ sdělil Kolovratník.

Prouza: Musíme lidem připomínat, že nesmí plýtvat. Němci třeba přestali osvětlovat památky

Vláda oznámila, že zastropuje ceny energií. Za elektřinu lidé zaplatí maximálně šest korun za kilowatthodinu, za plyn pak tři koruny. Podle ředitele Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiřího Gavora je výše zastropení kompromisem, který má lidi motivovat k úsporám. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza doplnil, že je lidem stále potřeba připomínat, že by neměli plýtvat.

Další host pořadu prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák vládní pomoc firmám ocenil a doufá, že by ji společnosti mohly obdržet do konce letošního roku. „Je to pouze dočasný krizový rámec. Příští rok bude nutné prodloužení,“ řekl na CNN Prima NEWS Hanák. „Chci upozornit, že jsme již v červnu žádali vládu, aby do svých opatření zařadila i firmy. Dnešní rozhodnutí je doplněk, který jsme očekávali, protože jsme na něm spolupracovali,“ dodal Hanák.

Kolovratník Hanáka nazval alibistou, který nebojuje za český průmysl. „Mohu se jen domnívat, že se chce vládě zalíbit a že si ji příliš nechce nahněvat. Já být zástupcem velké firmy, budu volat po tom, aby rezignoval,“ pronesl Kolovratník. „Z informací, které máme, vyplývá, že opatření nepomůže českým firmám. Vláda bohužel s různými čísly o zastropování přichází velmi pozdě. Navíc se liší od čísel z Evropské unie,“ pokračoval zástupce ANO. Kritizoval, že nejsou stanoveny jasné podmínky, podle kterých budou firmy s právem na podporu vybírány. „Proč jich bude zrovna osm tisíc? Bude to prostor pro korupci? Program má extrémní rizika. Nejistota, to si myslíme, že je největší problém,“ varoval Kolovratník.

Místopředseda poslaneckého klubu STAN Jan Lacina se vůči kritice ohradil. „Požádal bych opozici o míru zdrženlivosti. Situace je turbulentní. Vláda začala v posledních týdnech reagovat velmi dobře. Ministru Síkelovi se podařilo svolat radu ministrů EU a uvést věci do pohybu, což poté srazilo ceny na burzách,“ uvedl Lacina. Kolovratník přesto očekává, že firmy budou proti způsobu vládní pomoci protestovat. „Jsem přesvědčen, že reakce společnosti, firem a průmyslu bude velmi ostrá,“ dodal.

Nejisté signály

Možnost přihlásit se ke kompenzování by pro firmy měla vzniknout od 1. 11. „Bude velmi důležité, aby ministerstvo průmyslu a obchodu vyčlenilo dostatek zaměstnanců, aby se žádosti stihly co nejdříve zpracovat,“ zdůraznil Lacina. Zároveň připomněl, že během pandemie koronaviru to tehdejší vládě Andreje Babiše trvalo výrazně déle. „Předpokládám, že ministerstvo průmyslu a obchodu pod vedením skutečně schopného ministra, kterým je Jozef Síkela, bude velmi důsledné a schopné žádosti vypořádat,“ dodal Lacina.

Místopředseda sněmovního hospodářského výboru tomu ale nevěří. „Chápu, že kolega Lacina brání svého ministra, ale řadu opatření si pod sebe musel převzít premiér a lidé z ODS. Jednoznačně tedy ministru Síkelovi za STAN prostě nevěří, nenechali ho to zpracovat a dělalo se to na Úřadě vlády, jsou to nejisté signály,“ uzavřel Kolovratník.

Tagy: