Výročí vzniku Československa
Vyvěsit vlajku o státním svátku – pro mnohé připomínka doby nedávno minulé, kdy se v oknech povinně objevovaly sovětské vlaječky spolu s těmi našimi. Některé radnice v Česku se snaží, aby lidé symboly vlasti na své domy dávali, tentokrát ale dobrovolně. Svým občanům rozdávají vlajky zdarma, aby lidé poznali, že je státní svátek nejen podle cedule „Zavřeno“ na hypermarketu, ale i podle vyzdobených ulic.
Začali s tím před devíti lety v Turnově a v ulicích města je to znát, praporů tam vlají stovky a není to zdaleka jen na radnici, na školách nebo na knihovně. „Vlajky rozdáváme vždy před státními svátky 8. května a 28. října, pokaždé si pro ně přijde tak třicet lidí, takže za tu dobu jsme rozdali už skoro 500 praporů,“ uvedla místostarostka Turnova Petra Houšková.
Vlajky v ulicích pomáhají tomu, aby si prý lidé uvědomovali, jak významné svátky slavíme. „A navíc to hezky vypadá, když tam visí třeba i desítky praporů,“ dodala místostarostka Houšková. Její kolega starosta města Tomáš Hocke akci před lety odstartoval. Aby předešel spekulacím, že město vyhazuje peníze, věnoval na to peníze ze svého reprezentačního fondu. Radnice tak vlajky začala nakupovat místo chlebíčků.
Stačil impuls
Jedním z těch, kteří vlajku v Turnově vyvěšují pravidelně, je i Václav Zajíc. „Vyzvedl jsem si ji před několika lety na radnici, dávali je zdarma, dokonce tam stála v tu chvíli fronta. Byl to takový impuls, teď už mi to přijde úplně samozřejmé,“ popsal obyvatel Turnova.
Příklad Turnova už ale následují i další města, třeba nedaleké Mnichovo Hradiště, kde už také stihli rozdat pět stovek praporů, ovšem za kratší dobu než v Turnově. „Nejvíc mě těší, že si ty vlajky lidé vyvěšují dobrovolně bez toho, aby je někdo nutil. Hodně z nás si pamatuje tu dobu, kdy to bylo povinné a řada lidí k tomu má od té doby odpor. My se to snažíme zlomit. Někteří lidé mi říkali, že už o tom uvažovali, ale báli se, co na to okolí, aby si o nich neříkali, že jsou divní. Ale když s tím přišla radnice, která k tomu lidi vyzvala, začala tu myšlenku propagovat, tak si pro vlajku rádi přišli a své domy si zdobí,“ pronesl místostarosta Mnichova Hradiště Ondřej Lochman.
Na radnici v Mnichově Hradišti si pro vlajku přišla i Kamila Sedláková. „Také si pamatuji tu dobu, kdy jsme museli vedle oken mít dvě vlaječky, ale dnes je situace jiná. K národní hrdosti a k tomu, aby člověk řekl ‚patřím k tomuto státu‘, to patří a je to potřeba,“ řekla reportérovi CNN Prima NEWS, poté co si zbrusu novou vlajku vyzvedla na podatelně městského úřadu.