Vlastní bydlení je aktuálně pro většinu lidí nedosažitelný sen, míní experti

Drahé nemovitosti, nedostupné hypotéky a rekordní inflace. Pořídit si vlastní bydlení se pro stále více lidí stává nedostupným snem. Dočkáme se zlomu k lepšímu, nebo na optimismus máme ještě na nějakou chvíli zapomenout? I o tom byla řeč v dalším díle pořadu Interview Plus se spolumajiteli webu Portál podílů, Janem Kučerou a Maxem Ponomarenkem.

Současná situace na realitním trhu se dostala do bodu mrazu, říkají experti z Portálu podílů. Vzhledem k vysokým pořizovacím cenám nemovitostí, které za poslední dva roky rychle vystoupaly, dále vysokým nárokům na získání hypoték a také jejich rostoucím úrokům a v neposlední řadě také vzhledem ke zdražujícím energiím na vlastní bydlení průměrně vydělávající Čech zkrátka nedosáhne.

Na optimistická očekávání, že se situace změní k lepšímu by jeden ze zakladatelů nové webové platformy Jan Kučera nespoléhal. „Schůdná cesta, kterou vidím, je koupit si menší byt, a to třeba 1+kk, 2+kk, které ještě můžete nějakým způsobem financovat hypotékou nebo vlastními zdroji,“ a jako další možnost dodává hledat nemovitosti dál od větších měst.

Nájemní bydlení podraží

Na rozdíl od ostatních evropských států je v Česku už tradičně v oblibě bydlení vlastnit. V zahraničí je přitom dlouholetý trend spíš žít v pronájmu. Ten se nejspíš v dohledné době nedobrovolně promítne i u nás. „Pokud člověk nemá vlastní bydlení a chce nějaké vytoužené, které si vysnil ještě před třeba dvěma třemi lety, tak dneska ten optimismus moc nevidím. Spíše lidé zůstanou v nájmech a budou vyčkávat, jak se situace změní,“ soudí o blízké budoucnosti Jan Kučera. Ceny nájmů přitom nadále rostou. A zřejmě budou i dál.

„Spoustu nemovitostí dnes v Česku vlastní také investoři, kteří skupovali díky levným hypotékám byty a pronajímají je. Jsou tady skupiny, které mají třeba i stovky takových bytů. A tím, že jim končí fixace, ty hypotéky budou dražší a zdraží i energie, tak i investor bude chtít marži optimalizovat. To se promítne do nájmů.“

Každý měsíc přibývají případy spoluvlastnictví

Způsobem nabytí nemovitosti může být také podílnictví, kterému se právě Portál podílů věnuje. To vzniká nejčastěji dědictvím. „Je to zhruba dva a půl tisíce až tři tisíce případů měsíčně, kdy takovýmto způsobem vznikne vznikne spoluvlastnický díl,“ upřesňuje v pořadu Interview Plus Max Ponomarenko. A dodává i další příklady: „Jedná se o minoritní případy, kdy to vzniká štěpením: Když prodáváte celý majetek a chce ho rozdělit mezi děti nebo příbuzné, aby danou nemovitost nějakým způsobem sdíleli.“

Rozsah podílů, které lidé mohou vlastnit, přitom není nijak omezený. „Lze vlastnit třetinu, lze vlastnit tisícinu, miliontinu... A mám podíl na té nemovitosti. Pokud jsem majoritní vlastník, tak o té nemovitosti rozhoduju, co se s ní stane, a ti minoritní vlastníci mají právo pouze na ty užitky,“ doplňuje dále Max Ponomarenko.

Trh s podílnictvím je v Česku zatím pole neorané

Lidé obvykle netuší jak s takovým majetkem správně nakládat. Právě proto Jan Kučera a s Maxem Ponomarenkem přišli s platformou Portál podílů. Chtějí zprostředkovat nákup i prodej a zároveň nabídnout vzdělání všem, kteří ho v této oblasti mohou potřebovat. „Kdyby někdo chtěl investovat do nemovitostí, tak ten spoluvlastnický podíl se dá vlastně vykoupit za pár set tisíc korun a tím se dá i docela dobře investovat,“ vysvětluje dále Max Ponomarenko.

Všechny potřebné informace odborníci i laici najdou na webu Podíly.cz, který přímo spadá pod Portál podílů. Kromě poradny a zásadních informací poskytuje i další služby. „Na tom serveru budeme klienty učit, jakým způsobem mají lidé zacházet s nemovitostí po právní stránce. Co si mohou dovolit, když zdědí, když spoluvlastní, když je na podílu exekuce, když tam je insolvence a další tyto věci na tom serveru budeme těm lidem představovat,“ říká Jan Kučera.

Tagy:

Hlavní zprávy

Je za diktátorů líp? Studie ukazuje, jak tyrani lidem lžou o jejich životní úrovni
Ekonomika

Je za diktátorů líp? Studie ukazuje, jak tyrani lidem lžou o jejich životní úrovni

Zlatí komunisti, za nich měli všichni práci a mohli si dovolit byt. Takto nostalgicky někdy Češi hodnotí éru před listopadem 1989. Nemusí jít nutně o ztrátu paměti v tom, jak nízkou životní úroveň státy někdejšího sovětského bloku měly. Totalitní režimy totiž o ekonomické prosperitě jimi ovládaných zemí lžou. A tím víc, čím utuženější zřízení tyto země mají.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
07:35

Zatímco spíte. Ukrajinci zveřejnili snímek z obrany území

06:57

Putin má nejméně tři dvojníky. Hned je poznám, tvrdí šéf ukrajinské rozvědky

06:22

Guardian: Znovuzískání Krymu „se zdá být nevyhnutelné“, říká Zelenského zástupkyně

05:41

Zelenskyj: Úspěch ukrajinské protiofenzívy se neomezuje jen na Lyman

Žižka mezi loupežníky. V českém lese přepadávali hrdlořezové, mstitelé i grázl s velkým G

O Janu Žižkovi se běžně traduje, že byl před husitskými válkami lapkou. Není to ale úplně pravda, byť svého času skutečně patřil k obávané tlupě Matěje Vůdce. Proč nelze hrdinu současného hitu českých kin nazývat loupežníkem? A kdo z jeho krajanů naopak bezesporu patřil k nejstrašlivějším hrdlořezům? V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to popisuje historik a etnolog Adam Votruba, který o loupežnictví ve střední Evropě napsal knihu.

Volby v Itálii? Nastupuje fašismus s lidskou tváří, řekla Gregorová. Obavy Pirátů mírní ODS

Nedělní předčasné volby v Itálii vyhrál pravicový blok v čele se stranou Bratři Itálie. Její šéfka Giorgia Meloniová tak dostane šanci sestavit vládu. Někteří evropští politici se obávají o italskou demokracii. Například europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti) v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ideologii Bratrů Itálie označila za „fašismus s lidskou tváří“. Obavy Pirátů na české scéně mírní především jejich koaliční partneři z ODS.

Domácí zpravodajství

Zvolení Zwyrtek Hamplové? STAN předvedl naprostý amatérismus a nedospělost, říká expert

Jana Zwyrtek Hamplová (BEZPP za NEZ) je bezesporu jedním z největších překvapení letošních senátních voleb. V konkurenci obhajující senátorky Šárky Jelínkové (KDU-ČSL) a Lucie Pluhařové (ANO) se jí podařilo postoupit do druhého kola, kde těsně zvítězila. Podle komentátora Petrose Michopulose to ale není pouze její zásluha. Na volebním výsledku se podepsala špatná taktika vládních stran, zejména hnutí STAN.

Snížení teplot v učebnách? Děti by onemocněly, budeme vytápět i nadále, zní od ředitelů škol

Učebny budeme vytápět i nadále, jinak děti onemocní a odrazí se to na absenci ve třídách i kvalitě vzdělání. Redakci CNN Prima NEWS to uvedli oslovení ředitelé škol, kterým se nelíbí vládou doporučované snižování teplot v prostorech nejen vzdělávacích institucí. Navzdory rostoucím cenám energií si ředitelé podle svých slov nemohou dovolit riskovat zdraví svých žáků, u některých škol přitom prudce vzrostly zálohy na energie.

Babiš prodává obytňák? Bude to chtít exorcismus, smějí se lidé ironickému inzerátu

Od vyhlášení výsledků druhého kola senátních voleb neuplynul ani den, ale internet již zaplavily vtípky poukazující na drtivou prohru kandidátů hnutí ANO. Mezi ty nejsdílenější se soudě z reakcí na sociálních sítích řadí falešný inzerát, dle kterého předseda ANO Andrej Babiš prodává svůj ikonický karavan. „Měl jsem ho pár měsíce, použiť len necelé sezóne,“ uvádí mimo jiné satirická anonce.

Děčínský čaroděj měl obrat klientky o miliony. Neždímu je, pomáhám, vysvětluje v dopise

O případu samozvaného čaroděje z Děčína, který měl podle policie za magické rituály z žen vylákat přes internet stovky tisíc korun, jsme vám v Krimi zprávách už říkali. Policie ho obvinila z podvodu. Do naší redakce v Ústí nad Labem ale přišel dopis a můžeme prozradit, že ho nedonesla sova. Samozvaný čaroděj v něm tvrdí, že není žádný podvodník – magické schopnosti prý zdědil po předcích.