Krvavé vlčí hody se odehrály začátkem týdne na rodinné farmě v Šonově na Broumovsku. Na pastvinách vlčí smečka zadávila tři ovce. Jen za poslední měsíc a půl manželé Menčíkovi napočítali přes čtyři desítky mrtvých zvířat.
„Rok 2019 byl hrozný, tam to bylo přes 70 ovcí. V roce 2020 tuším, že zahynuly tři ovce, a letos jsme už ztratili 43 kusů,“ vypočítává majitelka farmy Monika Menčíková. Její manžel Vladimír našel tři roztrhané a částečně sežrané ovce na pastvině hned ráno. Přitom ještě kolem půlnoci, kdy byl výběhy kontrolovat, byly všechny živé.
Na Liberecku se procházel vlk mezi rodinnými domy, v kraji šelmy zabíjejí telata
Přímo mezi rodinnými domy a po rušné silnici se v Raspenavě na Liberecku procházel vlk. Jedna z obyvatelek ho dokonce natočila na mobilní telefon přímo z okna obývacího pokoje. Vlci se na Frýdlantsku podle ochránců přírody natrvalo usadili v loňském roce. V zástavbě se ale vzácné zvíře podařilo natočit až nyní.
Možností, jak ochránit svá stáda, ale chovatelé moc nemají. Vlk je zákonem chráněný a jeho odstřel nebo jakékoliv jeho napadení člověkem jsou zakázané. „Zákon nyní umožňuje odstřel i zvláště chráněných druhů, ale to jenom v případech, že se jedná o abnormálně se chovající jedince. Problém nastává v tom, jak je identifikovat,“ poukazuje na legislativní nedostatek náměstek královéhradeckého hejtmana Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).
Farmářům tak zbývá postavit kolem pastvin elektrické ohrady do výšky maximálně 1,2 metru, případně si k ovcím pořídit pastevecké psy. Ti jsou ale účinní jedině ve větším počtu a vycvičení na ostré hlídání. To je ovšem v turisty poměrně hojně navštěvované oblasti Broumovska problém.
Psi by mohli napadnout jiné psy, nebo dokonce turisty, kteří hranice pastvin nerespektují. „Chci, abych v případě, kdy můj pastevecký pes napadne člověka nebo jiného psa, byla zbavená odpovědnosti,“ říká Menčíková.
Vlky můžete vyplašit
Lidé z vlků už začínají mít obavy, protože šelmy jsou podle nich rok od roku drzejší a přicházejí blíž a blíž k obydlím. Na ovčí pastviny chodí prý jako do bufetu. „Přímo u domu jsem dvakrát viděl šest vlků. Jednou nám na zahradě zadávili border kolii,“ popisuje Menčík. Sám se vlků nebojí, kdyby však měli například v ohradě zadávenou ovci jako svou potravu, nešel by k nim.
Vlčici, kterou nalezli před 14 dny, někdo zastřelil. Ředitel CHKO viní myslivce
Vlčici nalezenou před čtrnácti dny u silnice na Kokořínsku někdo zastřelil. Podle ochránců přírody to potvrdila pitva, v těle šelmy se našly zbytky střely. Po střelci v současnosti pátrá policie.
Naopak podle pracovníků Správy CHKO Broumovsko jsou vlci stále ještě plachá zvířata a lidé se jich nemusí bát. „Není třeba, aby byli lidé ozbrojení. V případě, že se budou skutečně cítit nejistí, mohou je zkusit prostě vyplašit, houknout na ně nebo po nich něco hodit,“ říká Tomáš Krajča.
V chráněné krajinné oblasti Broumovsko se střetává ochrana vlka se zájmy pastevců. „Stát musí říct, co dál – zda budou nějaké regulativy anebo zda budou pastevci neustále konfrontováni s útoky a zároveň nebudou mít žádnou obranu,“ říká bývalý královéhradecký hejtman a nyní opoziční krajský zastupitel Jiří Štěpán (ČSSD).
Současné náhrady, které stát chovatelům za vlkem zadávené ovce vyplácí, pro ně nejsou dostatečné. „Pro mě je velice tragické, že nejvyšší predátor v České republice má nejvyšší ochranu a já mu zde servíruju ovce,“ doplnila nalomeným hlasem chovatelka.