Za 27 dnů by měla v Rakousku vstoupit v platnost, jako v první zemi Evropské unie, očkovací povinnost proti koronaviru. Také proto jsou na denním pořádku demonstrace, souboje mezi odpůrci a podporovateli vakcinace. Tamní psycholog Barnabas Strutz nyní přišel s varováním, že se začátkem povinného očkování se může vlna odporu až násilí ještě stupňovat.
Městy sousedního Rakouska nyní neprocházejí jen tradiční tříkrálové průvody, ale stále častěji také demonstranti. Ve spolkové zemi Horní Rakousko, která leží při hranicích s Českem, se ve středu 5. ledna uskuteční sedm protestních akcí, tři z nich v samotném hlavním městě Linci.
V pátek chtějí odpůrci očkování pochodovat až k policejní stanici v Nietzscheově ulici, odkud jednotky vyrážejí k zásahům ve městě na Dunaji.
„Lidé jsou pod tlakem. Proti tomu je třeba vést širokou diskusi s lidmi, aby se rozptýlily jejich obavy,“ cituje nejčtenější rakouský deník Kronen Zeitung psychologa Barnabase Strutze, který v rozhovoru zcela vážně varuje: „Pokud povinné očkování skutečně nastane, bude se napětí dále stupňovat.“
Očkovací povinnost od 1. února 2022 odsouhlasila rakouská vláda na podzim 2021 a vzbudila tím vlnu odporu. „Když se lidé dostanou pod tlak, nastanou většinou tři věci. Převážná část z nich se skloní, jiní mají tendenci utíkat a jen málo z nich má snahu bojovat,“ říká psycholog Strutz. Mezi ně počítá i agresivnější jednotlivce či politické aktivisty, kteří se mísí s pokojnými demonstranty.
Nevysmívejme se pochybovačům
„Politici musejí transparentněji informovat o tom, jak se z pandemie společně dostaneme. Takzvaným pochybovačům se nesmíme vysmívat, protože po pandemii koronaviru totiž spolu musíme zase všichni vycházet,“ říká psycholog.
Reaguje tak na události z posledního víkendu, kdy bylo viditelné, jak se jednotliví demonstranti stále více radikalizují. Při nedělní protestní „vycházce“ v hornorakouském městě Steyr zranil dvaačtyřicetiletý protestující čtyři policisty. Skončil v nedaleké vazební věznici v Garstenu a čelí trestnímu oznámení.