Rekordní inflace v EU
Zatímco v pobaltských státech inflační tlaky pomalu slábnou, vlna zdražování se stále více přesouvá do starých členských zemí Evropské unie. Největší cenový skok v říjnu zaznamenala Itálie a Německo. Českou republiku v inflaci již dohání také Slovensko, vyplývá z aktuálních údajů Eurostatu.
Meziroční míra inflace v eurozóně dosáhla v říjnu 10,7 procenta. To je o 0,8 procentního bodu více než v září. Meziměsíčně se navíc ceny zvýšily o velmi vysokých 1,5 procenta. V čele zdražování se i nadále drží energie, jejichž ceny meziročně stouply téměř o 42 procent. Ještě v září to bylo necelých 41 procent a během jediného měsíce jejich ceny vzrostly o 6,5 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu říjnové inflace evropské statistického úřadu Eurostat.
Havlíček: Za inflaci můžou drahé energie. Nemůžu to poslouchat, reagoval Skopeček
Vláda od začátku roku nebojovala s inflací, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS místopředseda Poslanecké sněmovny Karel Havlíček (ANO). Kdyby snížila ceny energií, nemusela podle něj být inflace tak vysoká. Místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček (ODS) ale zdůraznil, že výše inflace není způsobena jen cenami energií.
Hned druhým nejvyšším tempem rostou ceny potravin. U těch nezpracovaných došlo k meziročnímu zdražení o 15,4, u zpracovaných o 12,4 procenta. Meziměsíčně se ceny nezpracovaných potravin zvýšily o 2,7 procenta. Nejpomalejším tempem rostou ceny služeb, a to o 4,4 procenta meziročně, respektive o 0,1 procenta meziměsíčně.
Slováci dohání Čechy
Nejvyšší míře inflace stále čelí pobaltské státy. Smutným lídrem zůstává Estonsko (22,4), následováno Litvou (22,0) a Lotyšskem (21,7). Ve všech třech zemích ale meziroční inflace klesla, v Estonsku navíc došlo k meziměsíční deflaci (tedy poklesu cen) o 1,6 procenta.
Vývoj inflace naznačuje, že se vlna zdražování se stále větší intenzitou přelévá do původních členských zemí Evropské unie, tedy před jejím rozšiřováním v roce 2004. Největší inflační skok totiž zaznamenala Itálie (z 9,4 na 12,8 procenta), Belgie nebo Německo. Zmenšuje se počet zemí, které čelí jednociferné inflaci.
Pro Českou republiku zatím nejsou říjnová data známa, ale přibývá zemí, jejichž inflace se té české blíží. Nejvíce to platí pro Nizozemsko, kde se meziroční míra inflace už druhý měsíc drží kolem 17 procent. Česku se také přiblížilo Slovensko, jehož říjnová inflace dosáhla 14,5 procenta, což je téměř o procentní bod více než v září. Nejnižší inflací se může chlubit Francie (7,1 procenta), i tam ale došlo ke zvýšení o necelý procentní bod a meziměsíční inflace dosáhla 1,3 procenta, odhaduje Eurostat.