Vojáci Austrálie nezákonně zabíjeli v Afghánistánu. Mezi oběťmi byli i civilisté

Australští vojáci zabíjeli neozbrojené Afghánce

Šéf australských obranných sil Angus Campbell připustil, že existují věrohodné důkazy o tom, že příslušníci speciálních jednotek v Afghánistánu nezákonně zabili 39 lidí. Austrálie před čtyřmi lety zahájila vyšetřování postupu svých vojáků v Afghánistánu z let 2005 až 2016 poté, co se v médiích objevila obvinění ze zabíjení neozbrojených afghánských mužů a dětí.

V květnu 2012 příslušníci australských speciálních sil pátrali po domnělém výrobci bomb v Afghánistánu. Psovod měl na helmě kameru a voják před ním byl označen písmenem C. Dva vrtulníky Blackhawk naváděly vojáky k pšeničnému poli, kde se pohyboval podezřelý muž.

Pes jménem Quake strhl mladého muže na zem. V mužových rukou se objevilo cosi červeného, pravděpodobně se jednalo o modlitební korálky. Nekřičel, nebránil se a byl zticha. Muž u sebe neměl žádnou zbraň ani vysílačku. Psovod proto zavolal psa zpět a jeho kolega na něj křičel: „Chceš, abych sejmul toho č***ka?“ Na to mu psovod odpověděl: „Já nevím, kámo.“ Voják svoji výzvu zopakoval a poté se ozvaly jen tři výstřely.

Bývalý důstojník SAS Branden Chapman se rozhodl promluvit, neboť ho neustále pronásledovalo to, co viděl. Jeho kolegové zastřelili svázaného vězně nebo muže, který neměl zbraň a vzdával se. „Voják začal střílet a dvakrát ho zasáhl do hrudi. Pak ho střelil do hlavy, chtěl ho zabít. Potom prostě odešel,“ sdělil Chapman.

25 příslušníků speciálních jednotek

Zpráva z vyšetřování ukázala, že 25 příslušníků speciálních jednotek zabilo vězně, zemědělce nebo další civilisty. S dalšími dvěma lidmi krutě zacházeli. Stalo se to, když tito lidé byli v zajetí, a tudíž chránění na základě mezinárodního práva, podotýká agentura Reuters. Nešlo o situaci, kterou by se dalo označit za bojovou.

„Jménem australských obranných sil se upřímně a bezvýhradně omlouvám Afgháncům za jakékoliv přečiny spáchané australskými vojáky,“ cituje britská BBC Campbella na svých webových stránkách.

Během vyšetřování se australští inspektoři zaměřili na 57 incidentů a vyslechli stovky svědků. Až do nynějška z něj bylo známo jen málo podrobností a pro elitní vojáky, kteří podle závěrů neoprávněně zabíjeli, z něho přímo nevyplývá hrozba postihu. Nicméně případy se bude zabývat zatím nejmenovaný speciální vyšetřovatel, který určí, zda jsou důkazy dostatečné pro zahájení trestního stíhání.

Nepříjemné informace

Už minulý týden australský premiér Scott Morisson varoval, že zpráva přinese Australanům „nepříjemné informace“. Ve čtvrtek před zveřejněním závěrů vyšetřování telefonoval afghánskému prezidentovi Ašrafu Ghanímu, aby vyjádřil hluboký zármutek nad jejím obsahem.

Ačkoliv značné části zprávy, včetně jmen údajných pachatelů, jsou začerněné, vyplývá z ní, že příslušníci speciálních jednotek měli nařízeno zabíjet neozbrojené Afghánce. „Existují důvěryhodné informace, že vojáci měli od svých velitelů nařízeno zastřelit vězně, aby si mohli připsat svoji první smrtící ránu,“ uvádí se ve zprávě. Když vojáci někoho zabili, vše uspořádali tak, aby to vypadalo, že na místě došlo k boji. Nastražili tam zbraně nebo předměty, jako jsou granáty, aby své jednání ospravedlnili.

Austrálie je blízkým spojencem USA a v Afghánistánu její vojáci působí od roku 2002. V zemi se vystřídalo 39 000 příslušníků australské armády a více než čtyři desítky jich byly zabity.

Tagy: