reklama

Vojáci Austrálie nezákonně zabíjeli v Afghánistánu. Mezi oběťmi byli i civilisté

Šéf australských obranných sil Angus Campbell připustil, že existují věrohodné důkazy o tom, že příslušníci speciálních jednotek v Afghánistánu nezákonně zabili 39 lidí. Austrálie před čtyřmi lety zahájila vyšetřování postupu svých vojáků v Afghánistánu z let 2005 až 2016 poté, co se v médiích objevila obvinění ze zabíjení neozbrojených afghánských mužů a dětí.

reklama

V květnu 2012 příslušníci australských speciálních sil pátrali po domnělém výrobci bomb v Afghánistánu. Psovod měl na helmě kameru a voják před ním byl označen písmenem C. Dva vrtulníky Blackhawk naváděly vojáky k pšeničnému poli, kde se pohyboval podezřelý muž.

Pes jménem Quake strhl mladého muže na zem. V mužových rukou se objevilo cosi červeného, pravděpodobně se jednalo o modlitební korálky. Nekřičel, nebránil se a byl zticha. Muž u sebe neměl žádnou zbraň ani vysílačku. Psovod proto zavolal psa zpět a jeho kolega na něj křičel: „Chceš, abych sejmul toho č***ka?“ Na to mu psovod odpověděl: „Já nevím, kámo.“ Voják svoji výzvu zopakoval a poté se ozvaly jen tři výstřely.

K tématu

Bývalý důstojník SAS Branden Chapman se rozhodl promluvit, neboť ho neustále pronásledovalo to, co viděl. Jeho kolegové zastřelili svázaného vězně nebo muže, který neměl zbraň a vzdával se. „Voják začal střílet a dvakrát ho zasáhl do hrudi. Pak ho střelil do hlavy, chtěl ho zabít. Potom prostě odešel,“ sdělil Chapman.

25 příslušníků speciálních jednotek

Zpráva z vyšetřování ukázala, že 25 příslušníků speciálních jednotek zabilo vězně, zemědělce nebo další civilisty. S dalšími dvěma lidmi krutě zacházeli. Stalo se to, když tito lidé byli v zajetí, a tudíž chránění na základě mezinárodního práva, podotýká agentura Reuters. Nešlo o situaci, kterou by se dalo označit za bojovou.

„Jménem australských obranných sil se upřímně a bezvýhradně omlouvám Afgháncům za jakékoliv přečiny spáchané australskými vojáky,“ cituje britská BBC Campbella na svých webových stránkách.

Během vyšetřování se australští inspektoři zaměřili na 57 incidentů a vyslechli stovky svědků. Až do nynějška z něj bylo známo jen málo podrobností a pro elitní vojáky, kteří podle závěrů neoprávněně zabíjeli, z něho přímo nevyplývá hrozba postihu. Nicméně případy se bude zabývat zatím nejmenovaný speciální vyšetřovatel, který určí, zda jsou důkazy dostatečné pro zahájení trestního stíhání.

Nepříjemné informace

Už minulý týden australský premiér Scott Morisson varoval, že zpráva přinese Australanům „nepříjemné informace“. Ve čtvrtek před zveřejněním závěrů vyšetřování telefonoval afghánskému prezidentovi Ašrafu Ghanímu, aby vyjádřil hluboký zármutek nad jejím obsahem.

Ačkoliv značné části zprávy, včetně jmen údajných pachatelů, jsou začerněné, vyplývá z ní, že příslušníci speciálních jednotek měli nařízeno zabíjet neozbrojené Afghánce. „Existují důvěryhodné informace, že vojáci měli od svých velitelů nařízeno zastřelit vězně, aby si mohli připsat svoji první smrtící ránu,“ uvádí se ve zprávě. Když vojáci někoho zabili, vše uspořádali tak, aby to vypadalo, že na místě došlo k boji. Nastražili tam zbraně nebo předměty, jako jsou granáty, aby své jednání ospravedlnili.

Austrálie je blízkým spojencem USA a v Afghánistánu její vojáci působí od roku 2002. V zemi se vystřídalo 39 000 příslušníků australské armády a více než čtyři desítky jich byly zabity.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Majitel pohřební služby: Tolik zemřelých jako letos v říjnu jsme nikdy neměli

Majitel pohřební služby: Tolik zemřelých jako letos v říjnu jsme nikdy neměli

„Posledních patnáct let měla firma kolem 20 až 25 zemřelých za měsíc, v říjnu nám přes pohřební službu prošlo 42 zemřelých. Takové počty jsem během téměř dvaceti let nezažil,“ řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Michal Žoudlík, který má spolu s otcem a bratrem pohřební službu v Jindřichově Hradci. Pohřebnictví je jedno z odvětví, na které stát zapomněl, a tak Žoudlíkovi do ochranných hygienických prostředků investovali během pandemie už téměř padesát tisíc. Vládní restrikce je však naučily dělat on-line přenosy ze smutečních obřadů.

Koronavirus

Za středu přibylo téměř 5000 nakažených koronavirem. Číslo R nebezpečně roste

Za středu přibylo téměř 5000 nakažených koronavirem. Číslo R nebezpečně roste

Ve středu přibylo v Česku 4 931 potvrzených případů koronaviru, asi o 600 méně než před týdnem ve středu. Oproti úterý je nárůst nižší zhruba o 900 případů. Vyplývá to z aktuálních dat na webu ministerstva zdravotnictví. Údaje za středu ministerstvo zveřejnilo kvůli technickým problémům až krátce před 08:00, obvykle jsou data aktualizována kolem 01:00 v noci.

reklama
Energošmejdi, třeste se. Poslanci zpřísní podomní prodej elektřiny. Jak nenaletět?
Nastavená pravidla jsou absurdní. Některé školy je nedokážou splnit, říká Sekyrka
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Mladá kadeřnice spáchala sebevraždu. Její podnik neustál lockdown
reklama
reklama
Jednou si zahrajeme v nebi, vzkázal Pelé Maradonovi. Smutní nejen fotbalový svět

Fotbal

Domácí zpravodajství

Zdravotní sestra se léčí s covidem už podruhé za tři měsíce. Kde je slibovaná imunita?
Další články
reklama
reklama