
Podzemí Terezína
Vzít si lucernu se svíčkou a vydat se prozkoumat podzemní chodby, to je nejspíš snem nejednoho malého i velkého dobrodruha. A právě takový sen si můžete splnit v terezínské pevnosti. Prohlídky zdejšího podzemí se tu konají jak ve dne, tak pro odvážlivce v noci.
Kdo má pro strach uděláno a vejde do terezínského podzemí, dostane do ruky lucernu se zapálenou svíčkou a pěkně po tmě vyráží spolu s ostatními odvážlivci na prohlídku. Chvíli trvá, než oči přivyknou tmě a hlava se zbaví obavy, že lze každou chvíli o něco zakopnout.
ČTĚTE DÁLE: Letní počasí potrvá jen do víkendu, pak se razantně ochladí. Co čekat další dny?
Ovšem díky místnímu průvodci výpravu v tmavém a stísněném prostoru zvládnou i děti, které podzemím procházejí právě v době, kdy se tady natáčí reportáž do pořadu Prima Česko. „Kdo se bojí, ať zvedne ruku!“ vyzývá je a vzápětí říká s humorem: „Víte, co je nejlepší ve tmě? Že když zvednete ruku, tak není nic vidět.“

Vojáci, kteří tu v 18. století sloužili, museli svůj úsek znát opravdu dokonale. Jinou část chodeb ale naopak z bezpečnostních důvodů neznali vůbec. Zdroj: archiv CNN Prima News
Důmyslně chráněný obranný systém chodeb
V současné době už se v chodbách dá i rozsvítit, původně se tu ale vojáci museli naučit pohybovat po tmě. Základní poučka pro takový pohyb je mít jednu ruku na zdi a druhou před sebou.
Na to si ale nikdo netroufá, i s lucernou se dá ve spleti chodeb rychle ztratit. Ty měří v součtu 30 kilometrů, návštěvníci si ale projdou jen asi kilometr. „Značná část Terezína je po staletích neúdržby v havarijním stavu. My se to v posledním desetiletí snažíme zachraňovat tak, aby se pevnostní chodby nepropadaly, protože vedou třeba pod obytnou čtvrtí, pod základní školou a tak dále, takže je to hodně nebezpečné,“ uvádí Jiří Hofman, vedoucí odborných programů v terezínské pevnosti.
Vojáci, kteří tu v 18. století sloužili, museli svůj úsek chodeb znát opravdu dokonale. Jinou část zase naopak neznali vůbec. Bylo to z bezpečnostních důvodů, aby v případě, že padnou do zajetí, nemohli protivníkovi prozradit, jak pevnost zevnitř vypadá. Její podzemní chodby jsou ovšem jen jednou částí důmyslného obranného systému. „Tady v podzemí vojáci umísťovali soudky se střelným prachem, které sloužily k tomu, aby zlikvidovali nepřítele, který by se o 6 metrů výš snažil dostat do pevnosti,“ vypráví průvodce.
„Nejideálnější je, když nepřítele zespoda vyhodíte do vzduchu, a proto tady vybudovali desítky kilometrů podzemních minových chodeb, což je jeden ze světových unikátů, protože pevností s podzemními chodbami takhle rozsáhlého stylu byste v Evropě napočítali na prstech jedné ruky,“ říká Jiří Hofman s tím, že u nás najdete stejnou pevnost ještě v Josefově. V Evropě už jen v Itálii a Srbsku.
Voda jako další obranný prvek
V Terezíně si pak lze prohlédnout mimo jiné i kulometné hnízdo z 18. století. Dalším obranným systémem, který už ale najdeme pěkně na světle, venku z pevnosti, jsou vodní kanály. „Běžně byly suché, ale v případě obléhání se daly zaplavit vodou až na 3,5 m, aby znepříjemnili nepříteli postup na druhou stranu,“ vykládá dále Jiří Hofman.
ČTĚTE TAKÉ: Srovnávají ji se slavnou Tugendhat: Ve vile Felicitas v Abertamech se zastavil čas
I když obléhána a dobyta pevnost Terezín nikdy nebyla, na záplavu kanálů několikrát cíleně došlo. Poprvé při kolaudaci. Podruhé v době napoleonských válek, kdy už byla nepřátelská vojska, jak se říká, za humny. Několikrát se pak pevnost ocitla v obklopení vody ještě v 19. století. Zaplavování je podle vedoucího odborných programů funkční dokonce i po více než třech staletích od postavení pevnosti. „Do dneška jsme schopní téměř bez problémů řízeně zaplavovat desítky hektarů vodních ploch. Jednou za rok máme pirátské války v srpnu, kdy si zaplavíme část příkopu, pozveme lodě a máme tam námořní bitvu.“
Podzemí Terezína je pro veřejnost otevřené každý den. Stačí jen navštívit místní infocentrum a zajistit si průvodce. „Do našich chodeb se dostanete pouze s doprovodem, abyste si vyslechli vše o historii vzniku pevnosti a vojenské strategii, jak byla myšlená a jak je ta pevnost dokonalá. A je to i kvůli bezpečí,“ uvádí Vendula Bláhová, ředitelka Pevnosti Terezín.
Trasa je vhodná i pro děti. Do podzemí se dostanete dokonce i s kočárkem nebo na vozíčku.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Nejstrašidelnější les v Česku: Děsivé legendy i podrážděná zvířata. Jak vypadá Pánova březina?