V africké Ugandě si občané volí nový parlament i prezidenta. Z kandidátů média favorizují stávajícího vládce Yoweriho Museveniho a 38letého hudebníka jménem Robert Kyagulanyi. Kvůli strachu z násilí ale v zemi vypnuli elektrický proud a Facebook zablokoval účty lidem napojeným na vládu. Kolem volebních místností se mezitím potulují vojáci.
Během předvolební kampaně obou kandidátů zemřelo v Ugandě přes 50 lidí. Místní se tak obávají, že dojde k násilí i během hlasování. Přesto je volební účast v zemi vysoká a fronty se ve čtvrtek táhly desítky metrů od volebních místností.
Volby navíc provází organizační chaos. Podle agentury Reuters do šesti volebních místností vůbec nedorazily hlasovací lístky. Jinde se zase lidé slovně napadali kvůli tomu, že volební místnost otevřela později, než měla.
Ugandské úřady mezitím v zemi přerušily dodávku elektrického proudu a vypnuly internet, zřejmě ve snaze předejít organizovanému násilí. Lidé mají podle BBC také problémy s posíláním textových zpráv. Už dříve Facebook zablokoval účty lidí, kteří jsou v zemi napojeni na vládu a prezidentské kandidáty.
⚠️ Confirmed: #Uganda is now in the midst of a nation-scale internet blackout on the eve of elections; real-time network data show national connectivity falling to 33% of ordinary levels as per government order in effect from 7 pm 📉 #UgandaDecides2021
— NetBlocks (@netblocks) January 13, 2021
📰 https://t.co/0qQtBcr4Fc pic.twitter.com/7kXbCyq2Fx
„Tento měsíc jsme uzavřeli síť ugandských účtů a stránek, které byly zapojeny do organizovaného, neautentického vystupování, jehož cílem bylo ovlivnit veřejnou debatu před volbami,“ citovala agentura AFP představitelku Facebooku v regionu subsaharské Afriky. „(Síť) používala falešné a dvojité účty ke správě stránek, komentování obsahu jiných uživatelů, k vydávání se za uživatele či sdílení příspěvků ve skupinách s cílem navodit zdání vyšší popularity, než měly,“ uvedla mluvčí Facebooku.
Zahraniční reportéři se snaží zjistit, jak se lidé bez internetu dozvědí, kdo ve volbách vlastně zvítězil. Zatím jim ale nikdo neodpověděl. Ulice kolem volebních místností mezitím křižují vládní jednotky, které jsou připraveny potlačit jakoukoli agresi.
Výsledky prezidentských voleb budou k dispozici nejdříve v sobotu. Hlasování se má podle předběžných odhadů zúčastnit 18,1 milionu registrovaných voličů. Voliči vybírají příštího prezidenta z 11 kandidátů, kromě šéfa země si volí také 529 členů parlamentu.