Adam Vojtěch velvyslancem? (Zdroj: CNN Prima NEWS)
Exministr zdravotnictví a dosluhující poslanec Adam Vojtěch (za ANO) se má stát novým velvyslancem ČR ve Finsku. Tuto volbu premiéra Andreje Babiše (ANO) tvrdě kritizují politici z řad opozice. Padají sousloví jako „politická trafika“ či ostuda pro diplomacii“. Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka dokonce mluví o „diplomacii rektálního alpinismu“.
Informaci, že sám Babiš navrhl Vojtěcha na nového velvyslance ve Finsku, přinesl web Seznam Zprávy. Nový post pro bývalého šéfa resortu zdravotnictví se však nelíbí řadě opozičních poslanců a dalším politikům.
Exministr Vojtěch má být velvyslancem ve Finsku. Zbývá jen podpis Zemana
Bývalý ministr zdravotnictví a poslanec Adam Vojtěch (za ANO) má být velvyslancem ve Finsku, uvedl web Seznam Zprávy. Nominaci schválila vláda premiéra Andreje Babiše (ANO), zbývá jen podpis prezidenta Miloše Zemana. V čele ministerstva zdravotnictví stál Vojtěch od prosince 2017 do loňského září, kdy na funkci rezignoval.
„Politická trafika – jinak nelze komentovat post pro Adama Vojtěcha,“ komentoval nové angažmá bývalého ministra europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který označil Vojtěcha společně s Babišem za lidi, kteří jsou zodpovědní za „tisíce zbytečně mrtvých“ kvůli nezvládnutí pandemie koronaviru.
S kritikou nešetří ani poslanec Pirátů Jan Lipavský, který podle svých slov nezaznamenal jediný Vojtěchův výstup k zahraniční politice během uplynulých tří let, a označil jeho budoucí působení ve Finsku za „výsměch všem kariérním diplomatům“.
„Jeho nominace je ostudou pro českou diplomacii. A také dalším příkladem z nekonečné série politických trafikantů Andreje Babiše. Pokud pro svého koně potřeboval flek, tak mu měl nabídnout místo na kandidátce ANO nebo v Agrofertu,“ dodal Lipavský na Twitteru.
(2/2) Jeho nominace je ostudou pro českou diplomacii. A také dalším příkladem z nekonečné série politických trafikantů Andreje Babiše. Pokud pro svého koně potřeboval flek, tak mu měl nabídnout místo na kandidátce ANO nebo v Agrofertu..
— Jan Lipavský (@JanLipavsky) February 16, 2021
Kalousek: Je to demotivující pro profesionální diplomaty
Ironicky diplomatickou funkci pro Vojtěcha komentoval šéf lidovců Marian Jurečka. „Já myslím, že se v diplomacii Adam Vojtěch už naplno osvědčil. Diplomacii rektálního alpinismu zvládl. Obstál i v náročné zkoušce ,řeknete jméno‘ a nebojí se nebýt slušný,“ napsal na Twitter Jurečka. Připomněl tak situaci z tiskové konference z loňského března, kdy Babiš přímo před novináři nutil Vojtěcha, aby jim sdělil, kdo stál za chybnou informací v případě lékařky, která se po odběru vzorků pacientovi měla ocitnout v karanténě.
Já myslím, že se v diplomacii Adam Vojtěch už naplno osvědčil.
— Marian Jurečka (@MJureka) February 16, 2021
Diplomacii rektálního alpinismu zvládl.
Obstál i v náročné zkoušce řeknete jméno a nebojí se nebýt slušný.
Všechny základní předpoklady, aby prošel vládní nominací a podpisem prezidenta tak splňuje. pic.twitter.com/cvgundWakl
Nový post pro bývalého ministra Babišovy první i druhé vlády kritizuje také zakladatel a bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Raketové diplomatické kariéry tohoto typu by příští vláda měla rázně ukončit. Jsou demotivující pro mladé profesionální diplomaty a takhle se diplomatický sbor budovat nemá,“ uvedl Kalousek na Twitteru.
Vojtěch: Na ministerstvo zdravotnictví bych se nevrátil
Vojtěch byl od roku 2017 až do loňského září ministrem zdravotnictví v Babišově vládě, kde měl platit za jeho oblíbence. Ve funkci skončil uprostřed druhé vlny pandemie koronaviru.
Bez nouzového stavu vláda nemá pandemii pevně v rukou, tvrdí exministr Vojtěch
Podle bývalého ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) hrozí, že bez nouzového stavu nebude vláda moci zavádět některá opatření, pomocí nichž lze bojovat s nákazou koronavirem. Hrozí mimo jiné to, že se otevřou obchody nebo některé služby. „Pokud se omezuje svoboda podnikání, nelze to dělat bez nouzového stavu,“ řekl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS. Jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) zazlívá vládě špatnou komunikaci.
Nahradil ho nejprve epidemiolog Roman Prymula, kterého však po zhruba měsíci Babiš odvolal poté, co propukla „kauza Vyšehrad“. Prymulu fotograf deníku Blesk zachytil při vycházení z restaurace, která měla být podle vládních nařízení zavřená.
Poté se ministrem zdravotnictví stal dětský hematolog Jan Blatný (za ANO), který je ve funkci dodnes, přestože se také nevyhnul kontroverzím. Čelí kritice za katastrofální komunikaci v době krize jak na svém resortu, tak i směrem k veřejnosti. Premiéru Babišovi pro změnu mělo vadit, že Blatný nenaslouchá odborníkům.
Adam Vojtěch Zdroj: Profimedia.cz
Právě kvůli „průšvihům“ jeho nástupců se několikrát hovořilo o možnosti Vojtěchova návratu do funkce. Exministr však jakékoliv spekulace vždy odmítl. „Přiznám se, že po ní (funkce ministra zdravotnictví – pozn. red.) ani netoužím. V tuhle chvíli je to pro mě uzavřená kapitola. Nemám ambici, abych se na ministerstvo vracel po několika měsících. Nebylo by to úplně dobře,“ řekl nedávno v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.
Od jara 2020 čelil Vojtěch velkému tlaku nejen kvůli řešení pandemie, ale také kvůli častým výpadům opozice či kritice odborné veřejnosti. „Jako ministr se v otázce pandemie zkompromitoval už v lednu, kdy se vysmíval všem upozorněním. Jeho odchod přichází s osmiměsíčním zpožděním,“ řekl po jeho konci v září předseda ODS Petr Fiala.