Vojtěchův tajemný muž Marek Brosche: Stamilionové nákupy roušek i zakázky pro matku

Marek Brosche

Vojtěchův tajemný muž Marek Brosche: Stamilionové nákupy roušek i zakázky pro matku

Marek Brosche, klíčový muž, který stál za nákupy ochranných pomůcek na ministerstvu zdravotnictví a jemuž ministr Adam Vojtěch (za ANO) svěřil plnou moc k podpisu smluv za stamilióny korun, je ve skutečnosti ve zdravotnickém byznysu známá firma a velký zákulisní hráč, který si jde tvrdě za svým. Podle zjištění investigativního týmu CNN Prima NEWS měl v minulosti na starosti i výběrová řízení pro několik nemocnic, která mnohdy vyhrála firma, kde figuruje jeho matka. Ta, stejně jako sponzor hnutí ANO Jaroslav Spáčil, uspěla i v nákupech na ministerstvu.

Brosche je aktuálně zároveň náměstkem Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Pochybnými zakázkami pod jeho dohledem by se podle odborníků měl zabývat i Úřad na ochranu hospodářské soutěže.

Nákupy ochranných pomůcek pod ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO) provází řada pochybností a už několik týdnů jsou pod drobnohledem Nejvyššího kontrolního úřadu a Národní centrály proti organizovanému zločinu.

Mozkem všech nákupů, který měl dodavatele shánět a jednotlivé dodávky posuzovat, byl právě Marek Brosche.

Vojtěch: Brosche pracoval dnem i nocí

„Pracoval dnem i nocí. Na ministerstvu i přespával v té nejkrizovější době. Kdybych ho tam neměl, tak bych všechno musel dělat sám, a to si neumím představit,“ řekl pro CNN Prima NEWS Adam Vojtěch.

Od Vojtěcha získal Brosche dokonce takovou důvěru, že byl jedním z mála, kdo měl plnou moc pro podepisování kontraktů. Jeho podpis je pod smlouvami za stovky milionů korun.

„Musel jsem mít k určitým lidem, kteří podepisovali smlouvy a objednávky, důvěru, protože jinak bych vše musel podepisovat já, a to by v té reálné praxi nebylo proveditelné,“ vysvětluje tento krok ministr.

Mezi smlouvami podepsanými Broschem byla například i ta s olomouckým podnikatelem a štědrým sponzorem ANO Jaroslavem Spáčilem na letecký most z Číny do Ostravy za téměř 100 milionů. A nebo dodávky respirátorů z Číny či Vietnamu za další stovky milionů korun. Jen podle informací dohledatelných ve veřejných registrech uzavřel Brosche během dvou měsíců svého angažmá na ministerstvu smlouvy za více než tři čtvrtě miliardy korun.

Malá domů pro maminku?

Brosche pro ministerstvo zprostředkoval i docela nenápadnou dodávku gumových rukavic za zhruba tři miliony korun od firmy Promedica Praha Group. Na celé věci je pikantní to, že ve společnosti je jeho matka Regina Gabrielová vedená jako manažerka. S ročním obratem kolem dvou miliard korun patří společnost mezi největší dodavatele zdravotního materiálu na českém trhu.

„Nákup na ministerstvu byla naprostá minorita. Asi tak za tři miliony. Ale právě z důvodu, že to je moje matka, tak spolu vůbec obchod neřešíme, protože by to nebylo korektní,“ vysvětluje Brosche.

Nejedná se však zdaleka o první zakázku, kterou firma Promedica Praha Group ve spojení s aktivitou Broscheho získala. Například v případě Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, kde je Brosche současně obchodním náměstkem, Promedica dodává léky a zdravotnický materiál za zhruba 20 milionů korun měsíčně.

Podle ředitele nemocnice Petra Arenbergera, který si po zjištění CNN Prima NEWS nechal zpracovat právní analýzu na střet zájmů svého náměstka, je ale vše v pořádku a o žádný střet zájmů se prý nejedná. Zajímavostí je i to, že právní stanovisko zpracovala advokátní firma bývalého ministra spravedlnosti Pavla Němce a nejedná se zdaleka o první stanovisko této právní kanceláře ve vztahu k Broscheho aktivitám.

„S ohledem na výše uvedené máme za to, že se v případě Ing. Marka Broscheho nejedná o střet zájmů,“ uvádí se ve stanovisku, které má CNN Prima NEWS k dispozici.

Tak jednoznačně už střet zájmů ale nevidí oslovení právní experti. „Toto stanovisko se věnuje střetu zájmů pouze podle zákona o střetu zájmů, v kontextu veřejných zakázek je nutné sledovat i střet zájmů podle zákona o zadávání veřejných zakázek, kde jsou pravidla stanovená jinak. V tomto smyslu je to stanovisko neúplné,“ uvedl pro CNN Prima NEWS specialista na veřejné zakázky Vít Šilhavý.

Odborníci dále upozorňují na to, že při osobních vazbách členů nemocnic a kontaktech s dodavateli hrozí úniky informací. Broscheho účast ve státní nemocnici na jedné straně a jeho propojení na matku, na straně druhé může zadávání veřejných zakázek ohrozit a v konečném důsledku stát poškodit.

Raketová kariéra

Přestože se Marek Brosche nemocničním nákupům věnuje jen několik let, jeho jméno se stalo téměř ikonou. Každý, s kým CNN Prima NEWS o jeho aktivitách během natáčení hovořila, řekl, že ho zná, dokonce padala spojení jako „známá firma“, „velká ryba“, „penězchtivý byznysmen“ nebo „šedá eminence“.

Krátce poté, co na podzim roku 2016 dokončil dálkově studium na České zemědělské univerzitě, objednala si u něj pražská Nemocnice Na Františku administrování veřejných zakázek. Brosche si kvůli tomu založil svou vlastní firmu Prospital a velmi rychle ukázal, že si svůj byznys umí ohlídat.

Brosche: Hájím své zájmy i dobro nemocnice

Firma ale vedla výběrová řízení v nemocnici pouze první tři měsíce roku 2017. V dubnu Brosche operativně mění roli. Z organizátora výběrových řízení se stává přímo dodavatel do té samé nemocnice. Prospital tentokrát prodává nemocnici vyšetřovací světla za zhruba půl milionu korun.

Na tom, že má Brosche na jedné straně za úkol dohlížet na transparentní řízení a na druhé zastupuje firmu, která se do nich hlásí a vyhraje, nevidí nic špatného.

„Byl jsem osloven k tomu, abych dodal světla, tak jsem v podstatě sehnal výrobce a dodal jsem světla proto, aby nemocnice mohla fungovat. Nevím, čí jsem hájil zájmy, určitě jak svoje, tak dobro nemocnice,“ odpověděl Brosche na otázku, čí zájmy v tomto případě hájil.

To ale stále není vše. Po dodávce světel Brosche znovu obrací a k administraci zakázek s Prospitalem za nemocnici se vrací. Navíc není žádný troškař a přibírá si organizaci zakázek i v dalších dvou nemocnicích, v Benešově a Liberci. A ještě k tomu se nechává zaměstnat v kladenské nemocnici. Jako šéf obchodního oddělení a později i náměstek a místopředseda představenstva má i tady na starosti nákupy.

Pochybné převody v Nemocnici Na Františku

Během několika měsíců tak organizuje veřejné zakázky ve čtyřech nemocnicích současně. Průběh některých výběrových řízení vyvolává ale přinejmenším pochybnosti, zejména ty v Nemocnici Na Františku.

Málokdo by označil za náhodu, že výběrové řízení v Nemocnici Na Františku na dodávku krevních derivátů za téměř pět milionů korun, které proběhlo na podzim roku 2019 a které opět administrovala Broscheho firma Prospital, vyhrála kladenská nemocnice, ve které byl do doby zveřejnění zakázky místopředsedou představenstva.

I v tomto případě existuje právní stanovisko kanceláře bývalého ministra Němce, které Broscheho hájí. Tvrdí se v něm, že i v tomto případě se Marek Brosche vlastně ničeho nedopustil. Možný střet zájmů totiž vyřešil tím, že na svůj post v představenstvu přesně v den zveřejnění zakázky rezignoval.

Brosche sám vylučuje, že by ve výběrových řízeních komukoliv nadržoval a neváhá podepisovat čestná prohlášení o tom, že ho s účastníky soutěže nespojuje žádný osobní či pracovní poměr. A to i v případě tendrů, kterých se opět účastnil i zaměstnavatel jeho matky — firma Promedica. Navzdory tomu, že Broscheho matka Regina Gabrielová je nejen manažerkou Promediky, ale i jednatelkou její dceřiné společnosti Advantis Medical.

„Trvám si na tom. Nic takového, jak se snažíte naznačit, neexistuje,“ hájí se stále dokola Brosche na několikátý dotaz, zda není ve střetu zájmů, pokud je na jedné straně zástupcem pražské nemocnice a na druhé kope za svůj vlastní byznys.

Matka majitelkou synovy firmy

Posledním střípkem složité skládačky kolem vlivného podnikatele je tendr na dodávku anestetik za téměř dva miliony korun opět do Nemocnice Na Františku z přelomu let 2019 a 2020.

Opět jej administruje Broscheho firma Prospital. Brosche sám také sedí ve výběrové komisi, která hodnotí nabídky uchazečů. I v tomto případě podepisuje prohlášení, že ho s účastníky nespojuje žádný osobní či jiný pracovní poměr. Před vyhlášením vítěze tendru ale Brosche nastupuje do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady jako obchodní náměstek a své firmy Prospital se musí vzdát. A nepřepisuje ji na nikoho jiného, než na svoji matku Reginu Gabrielovou.

Odměnu za jeho práci si tak vyfakturovala nová jednatelka Prospitalu Regina Gabrielová, matka Broscheho a manažerka ve firmě Promedica, která v tendru nakonec zvítězila. Připomínáme, že v úvodu Brosche opakoval, že s matkou práci neřeší.

„Vidím akorát to, že se snažíte nějaký problém najít a ten problém tam prostě nikdy nebyl,“ uzavírá zjištění CNN Prima NEWS Brosche.

Záležitost pro ÚHOS

Podle advokáta Jana Nevyjela je ale nutné, aby celou věc prověřil Úřad pro hospodářskou soutěž ÚHOS.

„Pokud je osoba zaměstnaná a zároveň jednatelkou dceřiné společnosti vítězného dodavatele a v průběhu té zakázky se stane majitelkou a jednatelkou samotného administrátora té zakázky, tak to už je tak zřejmý střet zájmů, že už je namístě uvažovat o tom, aby tato zakázka byla přezkoumána ÚHOS,“ uvedl Nevyjel.

Tagy: