reklama

Vojtěchův tajemný muž Marek Brosche: Stamilionové nákupy roušek i zakázky pro matku

Marek Brosche, klíčový muž, který stál za nákupy ochranných pomůcek na ministerstvu zdravotnictví a jemuž ministr Adam Vojtěch (za ANO) svěřil plnou moc k podpisu smluv za stamilióny korun, je ve skutečnosti ve zdravotnickém byznysu známá firma a velký zákulisní hráč, který si jde tvrdě za svým. Podle zjištění investigativního týmu CNN Prima NEWS měl v minulosti na starosti i výběrová řízení pro několik nemocnic, která mnohdy vyhrála firma, kde figuruje jeho matka. Ta, stejně jako sponzor hnutí ANO Jaroslav Spáčil, uspěla i v nákupech na ministerstvu.

reklama

Brosche je aktuálně zároveň náměstkem Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Pochybnými zakázkami pod jeho dohledem by se podle odborníků měl zabývat i Úřad na ochranu hospodářské soutěže.

Nákupy ochranných pomůcek pod ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO) provází řada pochybností a už několik týdnů jsou pod drobnohledem Nejvyššího kontrolního úřadu a Národní centrály proti organizovanému zločinu.

Mozkem všech nákupů, který měl dodavatele shánět a jednotlivé dodávky posuzovat, byl právě Marek Brosche.

Vojtěch: Brosche pracoval dnem i nocí

„Pracoval dnem i nocí. Na ministerstvu i přespával v té nejkrizovější době. Kdybych ho tam neměl, tak bych všechno musel dělat sám, a to si neumím představit,“ řekl pro CNN Prima NEWS Adam Vojtěch.

Od Vojtěcha získal Brosche dokonce takovou důvěru, že byl jedním z mála, kdo měl plnou moc pro podepisování kontraktů. Jeho podpis je pod smlouvami za stovky milionů korun.

„Musel jsem mít k určitým lidem, kteří podepisovali smlouvy a objednávky, důvěru, protože jinak bych vše musel podepisovat já, a to by v té reálné praxi nebylo proveditelné,“ vysvětluje tento krok ministr.

Mezi smlouvami podepsanými Broschem byla například i ta s olomouckým podnikatelem a štědrým sponzorem ANO Jaroslavem Spáčilem na letecký most z Číny do Ostravy za téměř 100 milionů. A nebo dodávky respirátorů z Číny či Vietnamu za další stovky milionů korun. Jen podle informací dohledatelných ve veřejných registrech uzavřel Brosche během dvou měsíců svého angažmá na ministerstvu smlouvy za více než tři čtvrtě miliardy korun.

Malá domů pro maminku?

Brosche pro ministerstvo zprostředkoval i docela nenápadnou dodávku gumových rukavic za zhruba tři miliony korun od firmy Promedica Praha Group. Na celé věci je pikantní to, že ve společnosti je jeho matka Regina Gabrielová vedená jako manažerka. S ročním obratem kolem dvou miliard korun patří společnost mezi největší dodavatele zdravotního materiálu na českém trhu.

„Nákup na ministerstvu byla naprostá minorita. Asi tak za tři miliony. Ale právě z důvodu, že to je moje matka, tak spolu vůbec obchod neřešíme, protože by to nebylo korektní,“ vysvětluje Brosche.

Nejedná se však zdaleka o první zakázku, kterou firma Promedica Praha Group ve spojení s aktivitou Broscheho získala. Například v případě Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, kde je Brosche současně obchodním náměstkem, Promedica dodává léky a zdravotnický materiál za zhruba 20 milionů korun měsíčně.

Podle ředitele nemocnice Petra Arenbergera, který si po zjištění CNN Prima NEWS nechal zpracovat právní analýzu na střet zájmů svého náměstka, je ale vše v pořádku a o žádný střet zájmů se prý nejedná. Zajímavostí je i to, že právní stanovisko zpracovala advokátní firma bývalého ministra spravedlnosti Pavla Němce a nejedná se zdaleka o první stanovisko této právní kanceláře ve vztahu k Broscheho aktivitám.

„S ohledem na výše uvedené máme za to, že se v případě Ing. Marka Broscheho nejedná o střet zájmů,“ uvádí se ve stanovisku, které má CNN Prima NEWS k dispozici.

Tak jednoznačně už střet zájmů ale nevidí oslovení právní experti. „Toto stanovisko se věnuje střetu zájmů pouze podle zákona o střetu zájmů, v kontextu veřejných zakázek je nutné sledovat i střet zájmů podle zákona o zadávání veřejných zakázek, kde jsou pravidla stanovená jinak. V tomto smyslu je to stanovisko neúplné,“ uvedl pro CNN Prima NEWS specialista na veřejné zakázky Vít Šilhavý.

Odborníci dále upozorňují na to, že při osobních vazbách členů nemocnic a kontaktech s dodavateli hrozí úniky informací. Broscheho účast ve státní nemocnici na jedné straně a jeho propojení na matku, na straně druhé může zadávání veřejných zakázek ohrozit a v konečném důsledku stát poškodit.

Raketová kariéra

Přestože se Marek Brosche nemocničním nákupům věnuje jen několik let, jeho jméno se stalo téměř ikonou. Každý, s kým CNN Prima NEWS o jeho aktivitách během natáčení hovořila, řekl, že ho zná, dokonce padala spojení jako „známá firma“, „velká ryba“, „penězchtivý byznysmen“ nebo „šedá eminence“.

Krátce poté, co na podzim roku 2016 dokončil dálkově studium na České zemědělské univerzitě, objednala si u něj pražská Nemocnice Na Františku administrování veřejných zakázek. Brosche si kvůli tomu založil svou vlastní firmu Prospital a velmi rychle ukázal, že si svůj byznys umí ohlídat.

Brosche: Hájím své zájmy i dobro nemocnice

Firma ale vedla výběrová řízení v nemocnici pouze první tři měsíce roku 2017. V dubnu Brosche operativně mění roli. Z organizátora výběrových řízení se stává přímo dodavatel do té samé nemocnice. Prospital tentokrát prodává nemocnici vyšetřovací světla za zhruba půl milionu korun.

Na tom, že má Brosche na jedné straně za úkol dohlížet na transparentní řízení a na druhé zastupuje firmu, která se do nich hlásí a vyhraje, nevidí nic špatného.

„Byl jsem osloven k tomu, abych dodal světla, tak jsem v podstatě sehnal výrobce a dodal jsem světla proto, aby nemocnice mohla fungovat. Nevím, čí jsem hájil zájmy, určitě jak svoje, tak dobro nemocnice,“ odpověděl Brosche na otázku, čí zájmy v tomto případě hájil.

To ale stále není vše. Po dodávce světel Brosche znovu obrací a k administraci zakázek s Prospitalem za nemocnici se vrací. Navíc není žádný troškař a přibírá si organizaci zakázek i v dalších dvou nemocnicích, v Benešově a Liberci. A ještě k tomu se nechává zaměstnat v kladenské nemocnici. Jako šéf obchodního oddělení a později i náměstek a místopředseda představenstva má i tady na starosti nákupy.

Pochybné převody v Nemocnici Na Františku

Během několika měsíců tak organizuje veřejné zakázky ve čtyřech nemocnicích současně. Průběh některých výběrových řízení vyvolává ale přinejmenším pochybnosti, zejména ty v Nemocnici Na Františku.

Málokdo by označil za náhodu, že výběrové řízení v Nemocnici Na Františku na dodávku krevních derivátů za téměř pět milionů korun, které proběhlo na podzim roku 2019 a které opět administrovala Broscheho firma Prospital, vyhrála kladenská nemocnice, ve které byl do doby zveřejnění zakázky místopředsedou představenstva.

I v tomto případě existuje právní stanovisko kanceláře bývalého ministra Němce, které Broscheho hájí. Tvrdí se v něm, že i v tomto případě se Marek Brosche vlastně ničeho nedopustil. Možný střet zájmů totiž vyřešil tím, že na svůj post v představenstvu přesně v den zveřejnění zakázky rezignoval.

Brosche sám vylučuje, že by ve výběrových řízeních komukoliv nadržoval a neváhá podepisovat čestná prohlášení o tom, že ho s účastníky soutěže nespojuje žádný osobní či pracovní poměr. A to i v případě tendrů, kterých se opět účastnil i zaměstnavatel jeho matky — firma Promedica. Navzdory tomu, že Broscheho matka Regina Gabrielová je nejen manažerkou Promediky, ale i jednatelkou její dceřiné společnosti Advantis Medical.

„Trvám si na tom. Nic takového, jak se snažíte naznačit, neexistuje,“ hájí se stále dokola Brosche na několikátý dotaz, zda není ve střetu zájmů, pokud je na jedné straně zástupcem pražské nemocnice a na druhé kope za svůj vlastní byznys.

Matka majitelkou synovy firmy

Posledním střípkem složité skládačky kolem vlivného podnikatele je tendr na dodávku anestetik za téměř dva miliony korun opět do Nemocnice Na Františku z přelomu let 2019 a 2020.

Opět jej administruje Broscheho firma Prospital. Brosche sám také sedí ve výběrové komisi, která hodnotí nabídky uchazečů. I v tomto případě podepisuje prohlášení, že ho s účastníky nespojuje žádný osobní či jiný pracovní poměr. Před vyhlášením vítěze tendru ale Brosche nastupuje do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady jako obchodní náměstek a své firmy Prospital se musí vzdát. A nepřepisuje ji na nikoho jiného, než na svoji matku Reginu Gabrielovou.

Odměnu za jeho práci si tak vyfakturovala nová jednatelka Prospitalu Regina Gabrielová, matka Broscheho a manažerka ve firmě Promedica, která v tendru nakonec zvítězila. Připomínáme, že v úvodu Brosche opakoval, že s matkou práci neřeší.

„Vidím akorát to, že se snažíte nějaký problém najít a ten problém tam prostě nikdy nebyl,“ uzavírá zjištění CNN Prima NEWS Brosche.

Záležitost pro ÚHOS

Podle advokáta Jana Nevyjela je ale nutné, aby celou věc prověřil Úřad pro hospodářskou soutěž ÚHOS.

„Pokud je osoba zaměstnaná a zároveň jednatelkou dceřiné společnosti vítězného dodavatele a v průběhu té zakázky se stane majitelkou a jednatelkou samotného administrátora té zakázky, tak to už je tak zřejmý střet zájmů, že už je namístě uvažovat o tom, aby tato zakázka byla přezkoumána ÚHOS,“ uvedl Nevyjel.

Tagy:

Hlavní zprávy

Některé billboardy fascinují svou blbostí. Nejlepší hlášky z Co Čech, to politik!
Pořady

Některé billboardy fascinují svou blbostí. Nejlepší hlášky z Co Čech, to politik!

Hosté čtvrtečního pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS probrali volební kampaň, migraci, pravidla pro předjíždění cyklistů i sňatky homosexuálů. Padaly přitom hlášky o „fascinující blbosti billboardů“, „divokých“ Pirátech či „maglajsu v hlavě“. Diskutovali fotbalový internacionál Ladislav Vízek, právník Tomáš Sokol a politický komentátor Roman Joch.

Bartošek: Interpelace na Babiše od poslanců ANO byly jako třídní schůzka Hujerových

Předseda poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek v pořadu 360° na CNN Prima NEWS kritizoval čtvrteční interpelace členů hnutí ANO na jejich šéfa a premiéra Andreje Babiše. Podle něj situace ve Sněmovně připomínala „třídní schůzku s Hujerovými“. Vůči jeho názoru se ohradil Patrik Nacher z ANO. Podle něj byly dotazy jeho kolegů na předsedu vlády věcné a navíc podle jednacího řádu Sněmovny nebylo porušeno žádné pravidlo.

Silný předkus a světle modré oči. Odborníci vytvořili portrét svaté Ludmily

V Praze byla představena domnělá podobizna svaté Ludmily. Člen týmu, který ji vytvořil, Jiří Šindelář řekl, že nejvýraznějším prvkem její tváře byl předkus horní čelisti. K tomuto zjištění podle něj přispěl výzkum jejích zubů, které se zachovaly. Barvu očí spíše odhadli, barvu vlasů neprezentovali, neboť Ludmila jako vdaná žena v 10. století nechodila prostovlasá.

Právník Sokol o „Husté dvojce“ Maláčová–Stropnický: Ještě že mám zbraň

Velmi ostrou kritiku si vysloužila „Hustá dvojka“, tedy ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a její spolukandidát do Sněmovny Matěj Stropnický (za ČSSD), od hostů pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Známého právníka Tomáše Sokola dvojice politiků svým videem přesvědčila podle jeho slov nanejvýš o tom, že je rád, že je držitelem zbraně. Proti duu Maláčová–Stropnický se vyjádřili i bývalý fotbalista Ladislav Vízek a politický komentátor Roman Joch.

Už víme, kdo je mozek rodiny. Lidé se kvůli obálce časopisu vysmáli Harrymu a Meghan

Princ Harry se svou ženou Meghan mohou slavit další vítězství. Magazín Time je totiž zařadil mezi 100 nejvlivnějších osobností světa. Zprávou se pochlubili na sociálních sítích v den princových 37. narozenin, spolu s ní sdíleli i fotografii z titulní strany magazínu. Místo obdivu však schytali hlavně kritiku. Lidé se jim vysmáli, že vypadají jako po hodně nezdařené retuši.

reklama

Domácí zpravodajství

Hamáček: Z ČSSD jsem nejpopulárnější. Za vládu s Babišem bych nám dal dvojku

Nikdo z ČSSD nemá větší popularitu než já a Jana Maláčová, prohlásil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS sebevědomě předseda ČSSD Jan Hamáček. Fakt, že má strana pod jeho vedením historicky nejhorší výsledky a hrozí jí, že se neprobojuje do Sněmovny, nepovažuje pouze za svou chybu, ale za celosvětový trend ústupu tradiční levice. Za vládní angažmá by dal své straně dvojku. Mluví třeba i o tom, že koalice Spolu a Pirátů se STAN se podle něj určitě rozpadnou.

Propusťte Frančettiho, nebo očekávejte následky. Ruská ministryně dala Česku ultimátum

Rusko chce, aby Česká republika propustila Rusa Alexandra Frančettiho, zadrženého v neděli v Praze. Podle agentury TASS to řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová s tím, že Praha nemá případ politizovat. Jeho vydání Ukrajině podle ní bude mít důsledky. Frančettiho zadržela česká policie na žádost Ukrajiny, která ho viní z toho, že se v roce 2014 aktivně podílel na ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama