Důchodová reforma ve Sněmovně míří do finále: Opozice návrh hodiny cupovala

Šéf SPD Tomio Okamura na mimořádném jednání Sněmovny k důchodům, 1. března 2023

Změny v důchodovém systému

Poslanci ve středu začali schvalovat vládní důchodovou reformu. Koaliční tábor nechal svolat k závěrečnému čtení mimořádnou schůzi. Stejně jako v předchozích dvou čteních se očekávala dlouhá obstrukční vystoupení zástupců opozičních hnutí. Ta nakonec trvala 2,5 hodiny čistého času. Za návrh vládu kritizovali jak šéf hnutí ANO Andrej Babiš, tak předseda SPD Tomio Okamura. Poslanci brzy odpoledne schválili návrh schůze, další jednání bude pokračovat v pátek od 9:00.

V úvodu schůze poslanci odhlasovali návrh, který přednesl Marek Benda (ODS), a mohli jednat i po 21. hodině. K tomuto kroku však nakonec nedošlo – po 2,5 hodinách čistého času poslanci rozhodli o přerušení schůze až do pátku do 9:00.

ČTĚTE TAKÉ: Neskákejte mi do řeči, nejsme ve Sněmovně. Decroix se pohádala s Vondráčkem o programu

Tomuto hlasování předcházela vystoupení opozičních poslanců. Jako první se slova ujal předseda ANO Babiš, který návrh reformy označil za „paskvil a podvod na voliče“.

Obdobně kriticky hovořila místopředsedkyně hnutí Alena Schillerová. Návrh reformy označila za „parametrické změny v důchodové oblasti, které mají za cíl udělat z České republiky ostrov pracujících starců uprostřed Evropy“. Pro mnohé překvapivě hovořil předseda SPD Okamura jako poslední, a to „jen“ půl hodiny.

Novela politiky rozděluje

Návrhy zákonů mohou poslanci schvalovat v závěrečném kole jen ve středu či pátek vždy mezi 09:00 a 14:00. Hlasování o penzijní novele by se mohlo podle předběžných informací z koaličního tábora uskutečnit příští týden v pátek.

Jak bude sporná novela vypadat a jak se řeší její úpravy, poslance rozděluje. Podle Schillerové vládní „takzvaná důchodová reforma nepřináší do penzijního systému jedinou korunu navíc a je diskreditací pojmu reforma“.

Předloha počítá s některými úpravami, na nichž je v koalici shoda, například postupné prodlužování věku pro odchod do důchodu na 67 let místo nynějších 65 let a snižování výpočtu nových penzí.

Koaliční strany se dlouho neshodly na pozměňovacím návrhu ODS a TOP 09, jenž by v porovnání s vládním návrhem výrazně omezil okruh pracovníků s nárokem na dřívější penzi kvůli práci v rizikovém prostředí.

V úterý však na tiskové konferenci klubu hnutí STAN ve Sněmovně poslanec Viktor Vojtko uvedl, že „vládní koalice našla základ shody na penzi náročných profesí“. O důchodu pro pracovníky takzvané třetí kategorie bude dál jednat pracovní skupina. Řešením by mohlo být spoření na stáří s příspěvkem zaměstnavatelů.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Spolu neví, jak získat voliče zpět, míní Schmarcz. Vymlouvat se na Babiše je fraška, řekl Kulidakis

Tagy: