Akciová společnost Krajská zdravotní v Ústeckém kraji se obrátila na veřejnost s prosbou o pomoc při zajištění provozu svých pěti nemocnic. Přednost dává dobrovolníkům se zdravotnickým vzděláním, ale nezříká se ani nabídky jiných profesí. Lidé se mohou registrovat na internetu a vedení Krajské zdravotní je bude v případě potřeby kontaktovat.
„Vážení obyvatelé našeho kraje, zástupci vedení společnosti Krajská zdravotní se na Vás tímto obrací s žádostí o personální výpomoc pro nemocnice v Děčíně, Ústí nad Labem, Teplicích, Mostě a Chomutově,“ začíná výzva, pod níž je podepsán generální ředitel Krajské zdravotní Petr Fiala. Podle něho všichni zaměstnanci ve zmíněných zdravotnických zařízeních dělají maximum pro zajištění nepřetržitého poskytování péče a zajištění činností souvisejících s výskytem COVID-19.
„Pokud jste ochotni nabídnout pomoc ve svém volném čase, zařadíme vás do činností, které odpovídají vaší kvalifikaci a znalostem,“ pokračuje výzva. Nemocnice slibují náležité proškolení a vybavení ochrannými pomůckami. „Možnost pomoci má každý – osoby se zdravotnickým vzděláním i nezdravotníci, bývalí kolegové, důchodci, studenti,“ píše Petr Fiala.
Přes 3,5 tisíce zdravotníků nestačí
„V tuto chvíli dáváme samozřejmě přednost lidem se zdravotnickým vzděláním. Uplatnění bychom ale našli i pro ostatní profese pro zajištění samotného provozu nemocnice jako takové,“ řekla CNN Prima NEWS Eva Urbanová, vedoucí Organizačního oddělení – střediska komunikace společnosti Krajská zdravotní. Dobrovolníci, kteří jsou ochotni pomoci, se mohou zaregistrovat prostřednictvím webového formuláře. „Lidé na výzvu reagují,“ dodala Urbanová bez dalších detailů.
Krajská zdravotní je ve stoprocentním vlastnictví Ústeckého kraje. Zajišťuje provoz pěti páteřních krajských nemocnic, a to v Ústí nad Labem, Děčíně, Teplicích, Chomutově a Mostě. Společnost zaměstnává bezmála 7,5 tisíce lidí, z toho přes tisíc lékařů a asi 2 600 zdravotních sester. Lůžková kapacita převyšuje 3 200 lůžek.
Na nápor se chystají další
Nemocnice v Ústeckém kraji nejsou první, které se obrátily na širokou veřejnost s žádostí o personální výpomoc. Již počátkem týdne s podobnou výzvou přišla nemocnice v Uherském Hradišti. Ta musela s příchodem října omezit zdravotní péči a odkládat chirurgické zákroky, které odložit lze. Problémy hlásilo také krajské město Zlín a situace je podle mluvčího Nemocnic Zlínského kraje Egona Havrlanta poměrně vážná. „Není to ale tak, že by nám chyběla lůžka, že by nám chyběly ventilátory. Tou klíčovou položkou jsou právě zdravotníci a personál a ten potřebujeme udržet,“ uvedl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.
Je pravděpodobné, že počet zdravotnických zařízení, kterým se bude hodit doslova každá ruka, každá noha, poroste. Například Nemocnice Jihlava se na personální nouzi připravuje vytvářením seznamů mediků a studentů lékařských oborů. „Zrovna včera jsme kontaktovali zdejší Vysokou školu polytechnickou, kde mají studijní obor zdravotní sestra. Možná pomoc potřebovat budeme, možná ne, vše bude záviset na vývoji epidemiologické situace. Zatím to ale zvládáme,“ řekla CNN Prima NEWS Monika Zachrlová, tisková mluvčí Nemocnice Jihlava.