sledujeme živě

Volby v USA ONLINE: Trump zvítězil, uvádí CNN

Souhrn událostí

  • Trump se stal 47. prezidentem USA.
  • Kandidát republikánů získal Severní Karolínu, Georgii i Pensylvánii, uvádí projekce.
  • Projekce hlásí vítězství Trumpa v Utahu a Montaně, Harrisová zřejmě ovládne Colorado.
  • Vítězství Trump slavil ještě před oficiálním zveřejněním výsledků.
  • Američané se obávají nepokojů po zveřejnění výsledků.

Republikán Donald Trump se po čtyřech letech vrátí do Bílého domu. Podle projekcí hlavních amerických televizních stanic překonal hranici potřebných 270 volitelů a porazil demokratku Kamalu Harrisovou. Již před sečtením hlasů se ve svém projevu prohlásil za prezidenta a výsledek voleb označil za nevídané vítězství. Trump ovládl většinu klíčových států včetně Severní Karolíny, Georgie a Pensylvánie. Harrisová získala podle médií Kalifornii, Oregon a hlavní město Washington, vítězství slavila i na Havaji. Vše podstatné sledujte v on-line reportáži.

Republikánský exprezident Donald Trump a viceprezidentka za Demokratickou stranu Kamala Harrisová podle projekcí agentury AP zvítězili ve státech, kde se jejich vítězství očekávalo.

Klíčových však bylo v souboji o Bílý dům sedm amerických států, v nichž se očekávaly těsné výsledky. Trump podle dosavadních projekcí získal Pensylvánii, Severní Karolínu, Georgii a Wisconsin, což mu zajistilo výhru. Projekci výsledků ve Wisconsinu zveřejnila protrumpovská televize Fox News, později ji potvrdily CNN a agentura AP.

K TÉMATU: Harrisová je absolutní nula, která je ještě více nalevo od naší Konečné, prohlásil Klaus

Trumpovi již pogratulovala řada českých i zahraničních politiků. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, jehož země se se západní pomocí brání ozbrojené ruské agresi, na sociální síti X napsal, že Trumpovo odhodlání přistupovat ke globálním problémům v duchu hesla „mír prostřednictvím síly“ by mohlo přiblížit „spravedlivý mír“ na Ukrajině.

Ruský prezident Vladimir Putin je připraven k dialogu se Spojenými státy, prohlásil mluvčí Kremlu a dodal, že se až po inauguraci nového prezidenta v lednu ukáže, zda se v USA změnila nálada.

V Georgii i po konci hlasovacího času zůstalo několik volebních místností otevřených poté, co byly během dne evakuované kvůli falešným bombovým výhrůžkám, informoval The New York Times. Hlasování se kvůli výhrůžkám a jiným problémům na vybraných místech prodlužovalo v různých částech USA.

Volby napříč USA probíhaly celkově hladce, u některých volebních místností se však tvořily fronty, v Pensylvánii museli lidé čekat v některých případech i několik hodin.

Svůj hlas odevzdal i Trump, který do hlasovací místnosti v Palm Beach na Floridě dorazil se svojí manželkou Melanií, médiím řekl, že je poctěn, že fronty na hlasování jsou tak dlouhé. „Slyšel jsem, že se nám daří velmi dobře,“ poznamenal dále. Trump také dodal, že výsledky voleb uzná, pokud budou „spravedlivé“. Jak ale poznamenává agentura AP, není jasné, co tím přesně myslel. Při hlasování před čtyřmi roky Trump odmítl uznat svou porážku a od té doby šíří nepodložená tvrzení o volebních podvodech, které ho podle jeho názoru stály vítězství.

Některé podniky ve Washingtonu preventivně zakryly své skleněné výlohy dřevěnými deskami. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Obchody se podle něj rozhodly dodatečně zabezpečit pro případ, že by v sídle amerických politických institucí propukly nepokoje.

V návštěvnickém centru Kapitolu USA byl v úterý zatčen muž, který „byl cítit po benzinu, měl u sebe pochodeň a signální pistoli“, uvedla policie Kapitolu USA. Jeden ze strážců zákona sdělil CNN, že muž procházel běžnou bezpečnostní kontrolou a policisté si všimli signální pistole a pochodně. Muž měl také dvě nádoby, které po otevření zapáchaly benzínem, uvedl úředník. Muž okamžitě skončil v poutech. Návštěvnické centrum Kapitolu bude po celý den uzavřeno.

Americkým volbám se nevyhnuly ani technické problémy, když v okrese Cambria County v Pensylvánii od brzkého rána nefungoval elektronický volební systém. „Volební komise okresu Cambria se brzy ráno dozvěděla, že softwarová závada v okresním elektronickém volebním systému znemožnila voličům skenovat hlasovací lístky,“ stálo podle CNN v prohlášení. Úředníci zdůraznili, že voliče tato komplikace nemá odradit od hlasování ve svých volebních okrscích, a ujistili je, že byla přijata nezbytná opatření k zajištění hladkého průběhu voleb.

Právě Pensylvánie patří mezi sedm takzvaných swing states, tedy států, které nejsou dlouhodobě baštou demokratů ani republikánů. Právě na ně se zaměřila předvolební pozornost demokratické viceprezidentky Harrisové i jejího republikánského soupeře a exprezidenta Trumpa. Pensylvánie je přitom ze sedmi klíčových států nejlidnatější a má tak největší váhu ve sboru volitelů.

„Bojujeme za naši demokracii. A v demokracii skutečné vedení chápe, že lídr naslouchá odborníkům a naslouchá lidem, kteří s ním nesouhlasí. Budu naslouchat lidem, kteří se mnou nesouhlasí,“ prohlásila podle listu The Washington Post v Pensylvánii Harrisová, která se rozhodla poslední den před finále prezidentských voleb strávit právě v tomto státě.

Mítinky v několika státech, kde se očekával těsný výsledek, během neděle absolvoval i Trump. V Pensylvánii označil demokraty za „ďábelskou stranu“. „Je to pokřivená země, a my ji narovnáme,“ řekl k současnému stavu, ve kterém se podle něj nachází Spojené státy, Trump. Ten rovněž kritizoval demokraty za stav ekonomiky i podle něj nadměrnou nelegální migraci. Kromě tamního vystoupení zamířil také mezi voliče v Severní Karolíně a v Michiganu.

Na závěr předvolební kampaně se oba politici snažili oslovit nerozhodnuté voliče a ty Američany, kteří ještě svůj hlas ve volbách neodevzdali. Přes 80 milionů lidí, zhruba třetina oprávněných voličů, už totiž hlasy odevzdalo, ať už korespondenčně nebo v předtermínech v hlasovacích místnostech. Posledním dnem hlasování bylo úterý.

Průzkumy před prezidentskými volbami po překotném vývoji nasvědčovaly velmi těsnému souboji mezi 78letým republikánem a 60letou demokratkou, a to jak na úrovni celých USA, tak v sedmi klíčových státech.

Zhruba tři čtvrtiny voličů mají negativní názor na to, jak v současnosti USA fungují. Vyplývá to z prvních výsledků celostátního průzkumu CNN mezi voliči v letošních prezidentských volbách. Pouze zhruba čtvrtina se označuje za nadšené nebo spokojené se stavem země, přibližně 4 z 10 jsou nespokojeni a zhruba 3 z 10 říkají, že jsou naštvaní.

Voliči však zůstávají obecně optimističtí, 6 z 10 nich tvrdí, že nejlepší dny Ameriky jsou v budoucnosti, a jen asi třetina, že jsou již minulostí.

Hodnocení prezidenta Joea Bidena je v celostátním měřítku pod úrovní, přičemž asi 4 z 10 voličů říkají, že jeho pracovní výkony schvalují, a většina s nimi nesouhlasí.

Projděte si počty volitelů v jednotlivých státech, v den voleb v této grafice najdete ON-LINE sčítání výsledků:

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Opovažte se v LA volit Trumpa. Exkluzivní reportáž přímo z americké volební místnosti

Tagy: