reklama

Volby vyhrálo ANO, chceme post šéfa Sněmovny, prohlásil Vondráček

Volby jsme vyhráli my, hnutí ANO, prohlásil v nedění Partii na CNN Prima NEWS předseda Sněmovny Radek Vondráček. Podle něj má hnutí Andreje Babiše nárok obsadit křeslo předsedy Sněmovny. Reálné to však moc není, koalice mají ve Sněmovně většinu 108 hlasů.

reklama

Hnutí ANO sice skončilo druhé za koalicí Spolu, ale díky přepočtu v novém volebním systému získalo 72 mandátů, zatímco tři koaliční strany budou mít dohromady 71 poslaneckých křesel. „Úspěch se počítá na mandáty. Máme o jeden víc. Vítězem je hnutí ANO, protože se počítají mandáty,“ prohlásil v Partii Terezie Tománkové Vondráček.

Končící šéf Sněmovny však uznává, že koalice Spolu ve volbách uspěla. „Nečekali jsme, že koalice budou tak úspěšné. Ale my jsme ve volbách vyhráli,“ zopakoval Vondráček.

Hnutí ANO si podle Vondráčka bude nárokovat post předsedy dolní komory. „Jako výrazně nejsilnější subjekt máme morální oprávnění, abychom si řekli o křeslo předsedy Sněmovny,“ zdůraznil Vondráček.

Že by však koalice umožnily hnutí ANO zůstat v čele Sněmovny, není moc pravděpodobné. Dá se čekat, že se pět stran domluví na společném kandidátovi.

Šéf Sněmovny může být velmi důležitý

Radku Vondráčkovi uplyne mandát předsedy Sněmovny 21. října. Poslanci si poté musí v tajné volbě zvolit nového šéfa na ustavující schůzi Sněmovny. Ta je předběžně plánovaná na začátek listopadu. Na jménu se mohou poslanci předem dohodnout. Pokud toho ale nejsou schopni, čeká je „bojové“ hlasování.

Jednací řád Sněmovny stanoví, že v prvním kole je předsedou dolní komory zvolen kandidát, který získal nadpoloviční většinu hlasů přítomných zákonodárců. Pokud žádný z kandidátů nadpoloviční většinu hlasů nezíská, koná se druhé kolo. Do něj postupují dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů. Ve druhém kole je zvolen kandidát, jenž získal nadpoloviční většinu hlasů přítomných poslanců. Pokud ani jeden kandidát nezíská nadpoloviční většinu, do 10 dnů se musí konat nová volba podle stejných pravidel.

Post šéfa Sněmovny může být velmi důležitý. První dva pokusy na výběr premiéra má prezident. Pokud ani jedna z vlád nezíská důvěru Sněmovny, třetí pokus při výběru premiéra přísluší právě šéfovi dolní parlamentní komory.

Funkce předsedy Sněmovny je ještě důležitější ve chvíli, kdy prezident nemůže vykonávat svůj úřad nebo se prezidentské křeslo uvolní. Pravomoci hlavy státu se potom rozdělují mezi tři další ústavní činitele – předsedy Senátu, Sněmovny a vlády. Po volbách je ale nejdůležitější předseda Sněmovny, protože na něj přechází pravomoc jmenovat premiéra.

Tagy:

Hlavní zprávy

Omikronová vlna v Česku nabírá na síle. Co odborníci čekají od příštích týdnů?
Koronavirus

Omikronová vlna v Česku nabírá na síle. Co odborníci čekají od příštích týdnů?

V neděli v Česku převládne varianta omikron, varoval již koncem uplynulého týdne ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), zda je tomu tak, ukážou data z následujících dnů. Jedno je však jisté, omikronová vlna už v České republice nabírá na síle, což dokazují počty nově nakažených z posledních dní. Co tedy od nadcházející vlny očekávají čeští odborníci?

Hlasování mezi polévkou a rizotem či čtení pejska a kočičky. Co padlo v nedělní Partii
Partie

Hlasování mezi polévkou a rizotem či čtení pejska a kočičky. Co padlo v nedělní Partii

Hlasování o důvěře vlády mezi polévkou a rizotem či ministři, kteří si nemohli ani odskočit na toaletu. Jaké nejlepší hlášky zazněly v nedělní Partii Terezie Tománkové? V první části debaty se střetl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) s předsedou ČSSD Michalem Šmardou. Ve druhé části zase diskutovali místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová (STAN), bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO), předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala a předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob. A kritikou či ostrými slovy nešetřili.

Tenista Djokovič nesmí do Austrálie tři roky. Vrátit by se ale mohl dříve díky výjimce

Tenisová hvězda Novak Djokovič by se po vyhoštění mohla vrátit do Austrálie dříve než za tři roky. Podle premiéra země Scotta Morrisona by k tomu stačila výjimka, sportovec by však musel dodržet „správné okolnosti“. Čtyřiatřicetiletý hráč dostal zákaz vstupu do země poté, co usiloval o možnost obhajovat titul na Australian Open bez povinného očkování.

Že dá Farský plat neziskovkám, nic neřeší. Je to lakování na růžovo, míní politolog

Kauzu kolem poslance Jana Farského (STAN) podle politologa a sociologa Jana Herzmanna nevyřeší fakt, že se vzdal poslaneckého platu ve prospěch neziskových organizací. „Někomu to vadit bude, někomu ne. Nic to ale neřeší, je to lakování na růžovo,“ uvedl v pořadu Partie Plus. Hostem pořadu byl i politolog Vladislav Cabada který doplnil, že si Farský odletem do USA uzavřel některé politické perspektivy.

Občas dobrý sluha, většinou ale zlý pán. Kdo je a odkud se bere démon zvaný inflace

Inflace v Česku je nejvyšší od roku 2008. Inflace znehodnocuje úspory a snižuje kupní sílu mezd. Rozumně vysoká inflace je pro ekonomiku zdravá. Inflace je přijatelnější než deflace, ale zase se nesmí vymknout kontrole. O inflaci koluje celá řada omylů, polopravd a mýtů, a tak je třeba uvést různá tvrzení na pravou míru. Co je její příčinou, kdy vadí a kdy naopak může prospívat?

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

reklama

Domácí zpravodajství

Ohlasy z fotobanky, provozovatel v Záhřebu. Hřib se pochlubil oceněním od pochybného webu

Zdeněk Hřib (Piráti) to schytal od kritiků i vtipálků poté, co se na sociálních sítích pochlubil oceněním v žebříčku nejlepších evropských primátorů. Cenu mu udělila stránka Mayors of Europe (Starostové Evropy), jejíž pozadí ale vzbuzuje nemalé pochybnosti. Není například zřejmé, kdo za ní stojí, podle databází by ji měl spravovat chorvatský neziskový think tank. Samotná stránka navíc není příliš zabezpečená a v sekci s ohlasy používá fotky lidí z fotobank. Hřib se po kritice už k ocenění nevyjádřil, reagoval pouze jeho poradce.

reklama