Volební výsledky nahrávají tomu, že by mohla vzniknout vláda pěti stran. ODS, TOP 09, lidovců a Pirátů se STAN. Premiérem by měl být šéf ODS Petr Fiala. Předseda Pirátů Ivan Bartoš by mohl usednout na ministerstvo pro místní rozvoj, kterému by chtěl posílit pravomoci. Jaké další nové ministry bychom mohli mít?
Koalice deklarují, že chtějí sestavit vládu spolu. Ve Sněmovně by měly většinu 108 hlasů. Politici začali jednat hned v sobotu večer. Podmínky si bude zřejmě klást koalice Spolu, která ve volbách zvítězila. Piráti se STAN se umístili na třetím místě s 15,6 procenta. Piráti však budou mít jen čtyři poslance, protože je Starostové předstihli díky preferenčním hlasům.
ON-LINE: Všechny hlasy jsou sečteny. Vítězem sněmovních voleb 2021 je koalice Spolu
Je dobojováno. Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) podle propočtů vyhraje letošní sněmovní volby. Hnutí ANO skončí druhé před koalicí Pirátů se Starosty.
Koalice Spolu oficiální vládní tým před volbami neměla. Některé posty ale byly předem jasné. Šéf ODS Petr Fiala byl adeptem na premiéra. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová měla zájem o ministerstvo práce a sociálních věcí. Sociálním tématům se věnuje ve Sněmovně, je také předsedkyní výboru pro sociální politiku. Už ve své bakalářské práci se věnovala problematice zaměstnávání zdravotně postižených lidí.
Kandidátem na ministerský post na resortu práce a sociálních věcí za Piráty a STAN byl senátor a dřívější neúspěšný kandidát na prezidenta Marek Hilšer, poslankyně a místopředsedkyně sociálního výboru Sněmovny Olga Richterová či poslankyně Věra Kovářová. Je však otázka, jestli Pirátům připadne víc než jedno ministerstvo.
Pokud Piráti vyjednají jen jeden resort, budou stát o ministerstvo pro místní rozvoj, na kterém by měl usednout šéf strany Ivan Bartoš. Doposud vedl výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj, který má podobnou agendu jako zmiňované ministerstvo.
Rakušan chtěl na vnitro. Je otázkou, co vyjedná
Předseda lidovců Marian Jurečka už seděl ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD) coby ministr zemědělství. Podle dřívějších informací redakce by ho ale koalice Spolu mohla nominovat na některý ze silových resortů, mezi které patří ministerstva obrany či vnitra.
O resort vnitra má zájem předseda STAN Vít Rakušan. „Resort chci vnímat jako ministerstvo bezpečí, akceschopné záchranné složky, kvalitně připravené krizové scénáře. Funkční, rychlá, efektivní digitalizovaná státní správa – to vše je agenda ministerstva vnitra, která je nutná co nejdříve posunout o několik kroků vpřed,“ říkal před volbami Rakušan. Je otázkou, jestli o vnitro nebude stát koalice Spolu.
Zajímavý je „souboj“ o post šéfa státní kasy. O resort financí má zájem poslanec, místopředseda rozpočtového výboru Sněmovny a ekonomický expert ODS Jan Skopeček.
Podle informací CNN Prima NEWS by ale křeslo ministra financí mohlo připadnout také prvnímu místopředsedovi ODS a šéfovi poslanců Zbyňku Stanjurovi. Je to právě Stanjura, kdo se v poslední době stále častěji vyjadřuje k ekonomickým tématům. Stanjura v minulosti seděl ve vládě Petra Nečase jako ministr dopravy.
Adeptem Pirátů a STAN na ministerstvo financí byl senátor za Piráty Lukáš Wagenknecht, který patří mezi hlasité kritiky premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše (ANO). Pikantní je, že Wagenknecht dříve pod Babišem právě na ministerstvu financí pracoval.
Babiš si ho v roce 2014 vybral za prvního náměstka pro oblast finančního řízení a auditu. Na finance nastupoval Wagenknecht jako odborník hnutí ANO na potlačení korupce. O rok později už ho Babiš kvůli rozporům odvolal. Podle volebních výsledků to však vypadá, že Wagenknecht zůstane v Senátu.