reklama

Volební model Kantar: ANO stále vede, ale pohoršilo si. Posílili Piráti a ODS

Předseda Pirátů Ivan Bartoš

Podle nejnovějšího průzkumu agentury Kantar si na přelomu května a června, tedy v době pozvolna končící koronavirové krize, mírně pohoršilo hnutí ANO. Babišova strana přesto vede s vysokým náskokem. Oproti dubnu jsou na tom lépe druzí Piráti a třetí ODS. Sociální demokracie se dál pohybuje těsně nad pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do Sněmovny. Vyplývá to z aktuálního volebního modelu agentury Kantar, který zveřejnila Česká televize.

reklama
Volební model agentury Kantar
Volební model agentury Kantar
Zdroj: CNN Prima NEWS

ANO by ve volbách do Poslanecké sněmovny dalo hlas 31,5 % dotázaných, což je o 2,5 % méně než v dubnu. Následují Piráti se 17 % (+1 %), ODS s 13,5 % (+2 %) a SPD s 8 % (+1 %).

K tématu

Autoři výzkumu uvedli, že do dubnové vlny sběru dat ještě zasahovala většina vládních opatření proti šíření koronaviru. „Občané hodnotili aktivitu vlády během koronavirové krize pozitivně, což se projevilo jak na hodnocení politické situace, tak na zisku hnutí ANO. S tím, jak se jednotlivá opatření začínají uvolňovat a situace se pozvolna vrací zpět k běžnému stavu, se zdá, a květnové měření toto potvrzuje, že se navrací i zisky většiny stran a hnutí na hodnoty z období před koronavirovou krizí,“ napsali.

Výsledky se liší oproti datům agentury STEM. Podle jejího šetření naopak největší vládní strana posiluje. V případě STEM byli respondenti dotazováni o něco dříve, což může odlišnost naměřených hodnot u obou agentur částečně vysvětlovat.

V ohrožení jsou ČSSD, STAN, TOP 09, komunisté i lidovci

Potenciál ČSSD se oproti dubnu nezměnil. Hlas by jí dalo 5,5 % dotázaných. Vezmeme-li v potaz statistickou chybu, nelze vyloučit, že by se Hamáčkova strana se současnou podporou nedostala do Sněmovny. To samé platí o hnutí STAN, jejíž výsledek byl totožný jako u ČSSD, TOP 09 – ta by získala 5 % (-1,5 %) – a KSČM. Komunisté obdrželi rovněž 5 % (-0,5 %). Pod pětiprocentní hranicí skončili lidovci se 4 %. Výsledek KDU-ČSL se oproti dubnu nezměnil. Hnutí Trikolóra, jež založil bývalý poslanec ODS Václav Klaus mladší, dosáhlo na 2 % potenciálních voličů.

Průzkum se uskutečnil ve dnech 18. května až 5. června na reprezentativním vzorku 1200 respondentů. Statistická chyba volebního modelu se v aktuální vlně měření pohybuje  v rozmezí +/- 1 % u stran s nízkým ziskem až 3,2 % u stran se ziskem vysokým.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Politika

Hamáček ke kauze Vrbětice: Je to bramboračka. Měli jsme to vymyslet lépe

Hamáček ke kauze Vrbětice: Je to bramboračka. Měli jsme to vymyslet lépe

Již téměř měsíc vicepremiér vlády Jan Hamáček (ČSSD) vysvětluje důvody své plánované a poté zrušené cesty do Moskvy ve spojení s Vrběticemi i nákupem vakcíny Sputnik V. Vše se podle něj zamotalo a i kvůli novinářům z toho vznikla „bramboračka“. Sám ale trvá na tom, že se mu podařilo zkoordinovat nejsložitější bezpečnostní operaci v historii České republiky.

Německo, Británie nebo Rakousko. „Ruský Lidl“ dobývá Západ. Dočká se řetězce i ČR?
Tři tátové v rodném listu? Jsme neobvyklí, ale ne aktivisté, tvrdí polyamorní trio
reklama
reklama
Do obchodu bez respirátoru. Odborníci řekli, kdy a pro koho přestanou platit opatření

Koronavirus

Domácí zpravodajství

PŘEHLEDNĚ: Co budete potřebovat, abyste v létě mohli cestovat. Kdy bude covid pas?
Bartoš: Názory na migraci a Evropskou unii už jsem změnil. Byla to mladická rebelie
Další články
reklama
reklama