Podle nejnovějšího průzkumu agentury Kantar si na přelomu května a června, tedy v době pozvolna končící koronavirové krize, mírně pohoršilo hnutí ANO. Babišova strana přesto vede s vysokým náskokem. Oproti dubnu jsou na tom lépe druzí Piráti a třetí ODS. Sociální demokracie se dál pohybuje těsně nad pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do Sněmovny. Vyplývá to z aktuálního volebního modelu agentury Kantar, který zveřejnila Česká televize.
Volební model agentury Kantar Zdroj: CNN Prima NEWS
ANO by ve volbách do Poslanecké sněmovny dalo hlas 31,5 % dotázaných, což je o 2,5 % méně než v dubnu. Následují Piráti se 17 % (+1 %), ODS s 13,5 % (+2 %) a SPD s 8 % (+1 %).
STEM: ANO posiluje, Piráti si pohoršili a TOP 09 by neprošla do Sněmovny
Hnutí ANO posílilo svou pozici nejpopulárnější strany. Podle průzkumu agentury STEM, který probíhal v době květnového uvolňování vládních opatření proti šíření koronaviru, by ve volbách do Poslanecké sněmovny Babišově straně dalo hlas 33,7 procenta dotázaných. Je to o necelé tři procentní body více než v březnu a nejvíce od listopadu loňského roku. Mírně si polepšila také druhá vládní strana, soc. dem. Nejvíce si pohoršili Piráti.
Autoři výzkumu uvedli, že do dubnové vlny sběru dat ještě zasahovala většina vládních opatření proti šíření koronaviru. „Občané hodnotili aktivitu vlády během koronavirové krize pozitivně, což se projevilo jak na hodnocení politické situace, tak na zisku hnutí ANO. S tím, jak se jednotlivá opatření začínají uvolňovat a situace se pozvolna vrací zpět k běžnému stavu, se zdá, a květnové měření toto potvrzuje, že se navrací i zisky většiny stran a hnutí na hodnoty z období před koronavirovou krizí,“ napsali.
Výsledky se liší oproti datům agentury STEM. Podle jejího šetření naopak největší vládní strana posiluje. V případě STEM byli respondenti dotazováni o něco dříve, což může odlišnost naměřených hodnot u obou agentur částečně vysvětlovat.
V ohrožení jsou ČSSD, STAN, TOP 09, komunisté i lidovci
Potenciál ČSSD se oproti dubnu nezměnil. Hlas by jí dalo 5,5 % dotázaných. Vezmeme-li v potaz statistickou chybu, nelze vyloučit, že by se Hamáčkova strana se současnou podporou nedostala do Sněmovny. To samé platí o hnutí STAN, jejíž výsledek byl totožný jako u ČSSD, TOP 09 – ta by získala 5 % (-1,5 %) – a KSČM. Komunisté obdrželi rovněž 5 % (-0,5 %). Pod pětiprocentní hranicí skončili lidovci se 4 %. Výsledek KDU-ČSL se oproti dubnu nezměnil. Hnutí Trikolóra, jež založil bývalý poslanec ODS Václav Klaus mladší, dosáhlo na 2 % potenciálních voličů.
Průzkum se uskutečnil ve dnech 18. května až 5. června na reprezentativním vzorku 1200 respondentů. Statistická chyba volebního modelu se v aktuální vlně měření pohybuje v rozmezí +/- 1 % u stran s nízkým ziskem až 3,2 % u stran se ziskem vysokým.