Volný blok nezařazeného poslance Lubomíra Volného se chystá do podzimních voleb v široké koalici „vlasteneckých“ stran. Na jejich kandidátce se však objeví také členové extremistické Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Sám předseda Tomáš Vandas však kvůli kontroverzím kolem své osoby kandidovat nebude. Volný spojení s extremisty odmítá, na kandidátce se údajně žádní takoví lidé neobjeví.
Volný na úterní tiskové konferenci vyjmenoval všechny politické subjekty, které pod svou kandidátku sjednotil. Kromě Dělnické strany se mu údajně podařilo přetáhnout také například jednotlivé krajské organizace SPD či Trikolóry. Tuto informaci však Trikolora popírá. „Podporu jsem poslanci Volnému nikdy nevyjádřili ani na krajské úrovni,“ sdělil za Trikoloru David Wilczek.
Lídr DSSS Tomáš Vandas na kandidátce nebude, svou podporu Volnému ale demonstroval jasně. „Volný blok byl jediný, kterému šlo o spojení vlasteneckých hlasů. Česká republika stojí na rozcestí. Buď půjdeme cestou národní, nebo nadnárodní globalistickou – a vidíme, jak to vypadá v Evropské unii, která je v rozkladu. Já jako mediálně kontroverzní osoba nekandiduji. Nejde o osoby, které jsou na kandidátce, ale jde nám o prosazení programu,“ řekl Vandas.
Členové Dělnické strany, kteří se objeví na kandidátce, jsou podle Volného zkušení komunální politici. „Lidé ví, že to nejsou žádní extremisti,“ oznámil poslanec. „Vytvoříme sílu, která ochrání republiku před covidovým peklem,“ dodal.
Ministerstvo vnitra označuje v pravidelných zprávách o extremismu DSSS za pravicově extremistickou. DSSS navazuje na Dělnickou stranu, kterou v roce 2010 rozpustil Nejvyšší správní soud. V posledních sněmovních volbách v roce 2017 získala DSSS 10 402 hlasů (0,2 %).
Tomáš Vandas a Lubomír Volný se společně objevili třeba letos v květnu na setkání v Duchcově. Tam se Vandas chlubil, že DSSS „vyčistila cikánské ghetto".
Volný se zase proslavil odmítáním roušek či respirátorů v Poslanecké sněmovně, kde kvůli sporu dokonce fyzicky napadl řídícího schůze a musela ho vyvést ochranka. Za tento incident musel zaplatit pokutu 90 800 korun, což je základní plat poslance.
Směrem k podzimním volbám deklaruje Volný podporu „vlastenecké“ Strany stát a přímá demokracie, Strany práce, Bloku proti islamizaci, Jednotných, DSSS, také krajské organizace SPD, Trikolóry, Národní domobrana nebo Česká strany národně sociální.