Bezpečnostní konzultant Zdeněk Zahradník o ochraně ústavních činitelů
Světem otřásla zpráva, že byl prezident Haiti zastřelen ve vlastní rezidenci. Podle bezpečnostního konzultanta Zdeňka Zahradníka to zavinili jednotlivci z ochranky. „Měli udělat svoji práci, ale nezvládli to. Je to neuvěřitelné,“ uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Podotkl také, že při jednání Lubomíra Volného ve Sněmovně je nutné, aby se počet členů nasazené ochranky zvýšil.
Smrt haitského prezidenta otevřela otázku, jak moc jsou chráněni ústavní činitelé. „Vždy je reálné, že se k našemu prezidentovi někdo dostane. Celosvětově jsou nejhlídanější prezidenti USA, Ruska a Izraele. Tam je ochrana extrémně zvýšená,“ uvedl Zahradník. V české historii se již několikrát stalo, že se k hlavě státu někdo neoprávněný dostal, případně prezidenta napadl. „Byli jsme svědky toho, kdy byl tehdejší prezident Václav Klaus napaden kuličkovkou v davu,“ expert.
Vražda haitského prezidenta otřásla zemí, zastřelili ho. Zranili i první dámu
Haitského prezidenta Jovenela Moiseho zastřelili neznámí útočníci v jeho soukromé rezidenci v hlavním městě Port-au-Prince. Informoval o tom britský web BBC. Zraněna měla být údajně i první dáma.
Při akcích ústavních činitelů se většinou monitorují osoby, které se v daném prostoru nacházejí. „Pokud se ale jedná o neprověřenou osobu, může se něco podobného stát kdykoliv,“ podotkl Zahradník. Podle něj vše záleží na načasování a naplánování akce. „Je to týmová práce. U případu, kdy na prezidenta Zemana vyběhla polonahá aktivistka, někdo nedělal svou práci,“ pokračoval.
Nejvyšší ústavní činitelé musí mít ochranku. „Nemohou ji odmítnout, to není možné,“ sdělil Zahradník. Pokud ochranka hlídá osobu u ní doma, nesmí narušovat její soukromí. „Ochranka je v blízkosti prezidenta, ale nesdílí s ním žádnou místnost,“ dodal. Podle něj je výhodou, že Zeman bydlí separovaně v Lánech, nikoliv v paneláku s dalšími lidmi.
Při debatách s Volným se počet členů ochranky navýší
Ve vztahu k práci ochranky Češi v poslední době řeší především jednání poslance Lubomíra Volného. Budovu parlamentu zajišťuje Ochranná služba Policie ČR. „Ve většině případů se jedná o stejné lidi, znalost prostředí je pro ně výhodou. Když se ví, že se bude konat debata s Volným, počet členů ochranky se navýší. Ví se, že může vzniknout jakýkoliv problém,“ podotkl.
Budovu stále hlídají policisté zevnitř i zvenku. „Uniformovaní policisté jsou venku. V momentě, kdy by k něčemu došlo, mohou zareagovat a varovat kolegy uvnitř,“ pokračoval Zahradník. Ve středu vyvedla ochranka z jednacího sálu Sněmovny Volného poté, co se snažil zablokovat její schůzi. Poslanci během chvíle z místnosti odešli, Volného od řečnického pultu museli odtrhnout policisté. Ti jej zpacifikovali „hmaty a chvaty“.
Lubomír Volný Zdroj: Profimedia.cz
Nejedná se však o první moment, kdy musela ochranka zakročit. Již na konci ledna došlo k šarvátce mezi předsedajícím schůze Tomášem Hanzelem (ČSSD) a Volným poté, co mu Hanzel vypnul mikrofon. „Z mého pohledu pan Volný spoléhá na to, že je jiná váhová kategorie než jeho kolegové. Ochranka tam nepůjde, zasahovala by do jednání. Když viděli, že už se to hrotí, měli samozřejmě zasáhnout o něco dříve. Zřejmě v danou chvíli nebyli na správných místech,“ podotkl.