reklama

Vondra: Jádro musíme rozjet ve velkém. Obnovitelné zdroje nejsou kompletním řešením

Návrh Evropské komise zařadit jádro a zemní plyn mezi čisté zdroje energie je krok správným směrem. Uvedl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS europoslanec a místopředseda ODS Alexandr Vondra. Upozornil však, že jde o předběžný návrh a leccos se může ještě změnit.

reklama

Nejen odbornou veřejnost překvapil na Nový rok únik očekávaného dokumentu z centrály Evropské komise, v němž Brusel navrhuje, které energetické zdroje označí za takzvané zelené. Prošly jádro i plyn, byť s přísnými omezeními. Komise dá podle návrhu zelený status těm novým jaderným blokům, které získají povolení pro stavbu nejpozději v roce 2045.

„Zatím jsem nereagoval příliš nadšeně, pouze jsem napsal, že je to krok správným směrem s tím, že to je jen návrh, takže se tam ještě může leccos změnit,“ uvedl europoslanec s tím, že komise by měla návrh schvalovat 18. ledna.

„Pokud jde o jádro, do značné míry to vychází vstříc tomu, co jsme potřebovali. S tím ale, že podmínky jsou nastavené tak, že aby to mělo smysl, musíme rozjet jádro velmi ambiciózně a ve velkém. Pokud jde totiž o žádost o stavební povolení, je to ohraničeno rokem 2045 a rokem 2050 v případě uvedení do provozu,“ řekl Vondra.

Horší podmínky jsou pro plynaře

Zdůraznil také, že horší podmínky jsou podle něj pro plynaře. „Bude to působit značné problémy v transformaci českého teplárenství, protože zařazení plynu do zelených zdrojů je svázáno celou řadou nerealistických podmínek a české firmy je nebudou schopny plnit,“ zdůraznil místopředseda ODS.

Podle něj je evidentní, že cíle Green Dealu nesplníme do roku 2040, aniž bychom měli jádro jako významnou součást energetického mixu. „Čili tak, jak je to v dokumentu nastaveno, myslím, že musíme začít urychleně připravovat nejen výstavbu doplňujícího reaktoru v Dukovanech, ale také v Temelíně,“ zdůraznil Vondra.

V rozhovoru také připomněl, že obnovitelné zdroje mají velký význam a budou se rozšiřovat. „Nejsou však kompletním řešením a není to samospásné řešení. Současná vláda ale bude vytvářet podmínky pro investování do fotovoltaiky více než vláda předchozí,“ uzavřel.

Tagy:
ODS plyn energetika europoslanec Alexandr Vondra jaderná energie 360°

Hlavní zprávy

Olympiáda plná robotů. Sportovcům doručí jídlo i dezinfekci, pomohou jim s tréninkem

Blížící se olympijské hry v Pekingu mají být připraveny odrážet útoky covidu ještě více než loňský letní sportovní svátek v japonském Tokiu. Olympionici musí respektovat rozsáhlý a přísný manuál, který říká, co všechno v pandemické době smí, respektive spíše nesmí. A pro to, aby nákaza nezhatila olympijské sny a cíle, jsou čínští pořadatelé odhodláni udělat vše. Třeba do služby povolat roboty.

Tonga po výbuchu vulkánu čeká na humanitární pomoc. Lidé odklízí sopečný popel z letiště

Záchranné týmy na tichomořském souostroví Tonga usilovně pracují na odklizení vulkanického popela z přistávací dráhy mezinárodního letiště, aby mohla do země proudit humanitární pomoc poté, co na ostrovech způsobila rozsáhlé škody sobotní erupce sopky a následné tsunami. Katastrofa si podle dosavadních informací vyžádala čtyři oběti, uvedl zpravodajský server BBC News.

Babišovi se při jednání v Evropské unii smáli. Neměl věcné argumenty, tvrdí Prouza

Bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se při jednání o Zelené dohodě na evropské půdě smáli. Neměl věcné argumenty, o něž jde především, nešetřil kritikou prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza na adresu expremiéra. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že klíčové budou dopadové studie ke Green Dealu, na něž se bývalá vláda vykašlala.

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření

Komunikační chaos ministerstva zdravotnictví už dosáhl vrcholu. Je to jako „u blbejch na dvorku“, nešetřil kritikou na konto vládních opatření spisovatel Ondřej Neff v pořadu Co Čech, to politik na CNN Prima NEWS. Třebaže sám podporuje vakcinaci, nelíbí se mu, že vláda otálí se zrušením vyhlášky o povinném očkování. Komunikace ze strany ministra Vlastimila Válka (TOP 09) a jeho resortu není nejšťastnější ani podle dalších dvou hostů pořadu – exministra Romana Prymuly a bývalého politika Vítězslava Jandáka.

Princ Charles touží poznat Lilibet, přišel s gestem smíru. Harry ho ale zřejmě odmítne

Princ Charles, otec Harryho a Williama, miluje roli dědečka. Podle zdrojů z Buckinghamského paláce ho proto velmi trápí, že od června neměl možnost vidět svou vnučku Lilibet. Svého mladšího syna tak pozval i s manželkou Meghan a oběma dětmi k sobě domů do Británie. Podle britských médií je to velmi velkorysé gesto. Jeho mladší syn je ale na pochybách a kvůli problémům s ochrankou na území Británie zřejmě odmítne.

reklama

Domácí zpravodajství

Jandák se zastal Prymuly: Kdo vás odstřelil, komu jste vadil? Po vás nastal chaos

Jepičí život vakcinologa Romana Prymuly v čele ministerstva zdravotnictví byl způsoben tím, že někomu vadil, je přesvědčen bývalý politik a herec Vítězslav Jandák. V pořadu Co Čech, to politik dodal, že po Prymulově odchodu z resortu nastal „odborný chaos“, jelikož se vyrojily desítky expertů, kteří se najednou začali vyjadřovat k pandemii koronaviru. Prymula podotkl, že ho odchod z politiky příliš nemrzí, protože mu více vyhovuje pozice odborníka.

reklama