Vondrák o jednání hejtmanů s vládou (Zdroj: CNN Prima NEWS)
Berou hejtmani otázku konce nouzového stavu racionálně? Kdepak, i nadále jde především o politiku. Tvrdí to hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO). Podle něj jsou aktuálně ve hře tři možnosti, jak situaci řešit. Jasno by mohlo být už v sobotu večer, popřípadě v neděli dopoledne.
Jednání mezi vládou premiéra Andreje Babiše (ANO) a hejtmany jednotlivých krajů se podle Vondráka nesou i nadále ve znamení politického boje. „Obávám se, že to je pořád jenom politika. Tak, jak to bylo v Poslanecké sněmovně, je to i v Asociaci krajů,“ řekl Vondrák pro CNN Prima NEWS.
Vláda ve čtvrtek večer nezískala u opozičních poslanců podporu pro prodloužení nouzového stavu, který tak v České republice skončí v noci z neděle na pondělí. Kabinet Andreje Babiše (ANO) proto den po hlasování zasedl k jednání s hejtmany jednotlivých krajů, aby našli řešení mimo Sněmovnu.
Mezi jednotlivými hejtmany jsou podle Vondráka lidé, kteří se snaží jednat mimo stranickou politiku. „Jsou tam lidé, kteří jsou schopní se od politiky abstrahovat a snaží se jednat racionálně. Ale troufám si říct, že to je politikum,“ řekl k otázce nouzového stavu Vondrák s tím, že je to k neprospěchu věci.
Ivo Vondrák (Zdroj: CNN Prima NEWS) Zdroj: CNN Prima NEWS
Tři varianty řešení
Moravskoslezský hejtman CNN Prima NEWS sdělil, že ve hře jsou tři možnosti, jak nyní zareagovat. První z nich je přenechání řešení na ministerstvu zdravotnictví a krajských hygienických stanicích. Tím by se podle Vondráka musel využít zákon o ochraně veřejného zdraví. Možnost má však svá úskalí. „V ten okamžik kraje do řízení epidemie nemají jak vstoupit,“ vysvětlil Vondrák.
Druhou možností je vyhlášení nového nouzového stavu. Sám tvrdí, že jeho region zažil na jaře horké chvíle, když byl nouzový stav zrušen, přičemž se následně v Moravskoslezském kraji rozšířil koronavirus mezi horníky z OKD. Konec nouzového stavu tak podle jeho slov může mít velmi negativní dopady. „Proto včera krizový štáb Moravskoslezského kraje doporučil, abych požádal o ustavení nouzového stavu,“ dodal hejtman.
Třetí varianta je vyhlášení stavu nebezpečí. Ten můžou aplikovat jednotliví hejtmani ve svých krajích. Původně byl stav nebezpečí vytvořen pro lokální problémy typu povodní či jiných přírodních katastrof, a tudíž jde podle hejtmana o nevhodnou a nepřijatelnou variantu. „Může se vyhlásit v okamžiku, kdy jde o nebezpečí lokálního významu. A z tohoto pohledu mohu říci, že není naplněna litera zákona. Pandemie není lokálního charakteru,“ řekl Vondrák CNN Prima NEWS.
Nouzový stav chtějí hlavně vládní hejtmani
Další jednání mezi kabinetem Andreje Babiše a hejtmany krajů je v plánu v sobotu večer. „Předpokládám, že padne rozhodnutí takové, že někteří z nás podají žádost, nebo nepodají,“ řekl Vondrák s tím, že nejpozději v neděli bude známo, kdo z hejtmanů o nouzový stav požádá a kdo ne.
Středočeská hejtmanka Petra Pecková (za STAN) a pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) již dopředu avizovali, že o nový nouzový stav nepožádají. „Chci uklidnit občany Středočeského kraje, že neprodloužení nouzového stavu neznamená anarchii či konec opatření na ochranu před šířením viru,“ řekla hejtmanka Petra Pecková.
Naopak mezi zastánce přijetí nového nouzového stavu se kromě Vondráka řadí i hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) a kromě něj také šéfové Ústeckého kraje Jan Schiller a Zlínského kraje Radim Holiš (oba ANO). Všichni jsou přitom členy vládních stran, tedy buď ANO, nebo ČSSD.