360° - 10.1. v 21:59
Chování nastupujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa je nebezpečné, myslí si, že může Dánsku „sahat na intimní místa“. Řekl to analytik mezinárodních vztahů a bývalý generální konzul v Petrohradě Vladimír Votápek v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Trump v úterý nevyloučil použití vojenského či ekonomického nátlaku k získání Grónska, ostrov je součástí Dánska. Votápek v souvislosti s tím varoval před vietnamským scénářem.
Trump je podle Votápka „specifická osobnost“. Nově zvolený prezident má podle něj problém s přijímáním standardů a pravidel. „Když je to v osobním životě a myslí si, že jako miliardář nám může sahat na intimní místa, je to trapné,“ řekl analytik v narážce na Trumpovu kauzu s pornoherečkou, ve které v pátek proběhl soud. „Ale když to samé předvádí v mezinárodní politice a myslí si, že Dánsku může sahat na intimní místa, protože je budoucí šéf velmoci, je to nebezpečné,“ pokračoval Votápek.
ČTĚTE TAKÉ: Trump to s převzetím Grónska myslí vážně, dochází Dánům. Kodaň otevřela cestu pro dialog
Podle bývalého ministra zahraničí a prvního místopředsedy SOCDEM Lubomíra Zaorálka dal Trump svým výrokem o Grónsku najevo, že ho nezajímá právo národa na sebeurčení.
Zároveň upozornil, že podobné přístupy spojené s rozšiřováním sféry vlivu nejsou v americké politice žádnou novinkou, Trump je však prezentuje „neomaleněji“ a Evropa na to není zvyklá. „Pokud Evropa nedokáže definovat své zájmy, hrozí jí agonie zahraniční politiky, protože odmítá vzít na vědomí to, co se kolem ve světě děje,“ reagoval Zaorálek.
Trump v úterý na své tiskové konferenci nevyloučil použití vojenského či ekonomického nátlaku k získání Panamského průplavu či Grónska. Jeho slova odmítla řada evropských politiků. Grónská vláda ve středu prohlásila, že „Grónsko patří obyvatelům Grónska“ a výhradně oni rozhodují o jeho budoucnosti.
Vláda ovšem zároveň uvedla, že s USA bude pokračovat ve spolupráci, jelikož Američané jsou jedním z nejbližších partnerů. V Grónsku se nacházejí velké zásoby nerostných surovin a ropy, i když průzkum ložisek ropy a uranu je zakázán. Území má strategickou polohu v Arktidě a nachází se tam americká vojenská základna.
Hrozba vietnamského scénáře
Nástup Trumpa může také ohrozit budoucnost Ukrajiny, míní Votápek. „Bude tlačena k větší nebo menší kapitulaci, protože jakýkoliv mír bez vytlačení ruských okupantů za mezinárodně uznávané hranice je vlastně částečná kapitulace,“ uvedl analytik.
Západ se však podle něj možná dostal do bodu, kdy už může volit pouze mezi dvěma scénáři. Kdyby se fronta zafixovala na ukrajinském území, nebyl by to ještě ten nejhorší scénář. Tím by byl „vietnamský“. „Západ dotlačí Ukrajinu k podpisu nějaké smlouvy s Ruskem a pak ji opustí, tak jako Američané opustili jižní Vietnam. Putin si Ukrajinu zabere dříve nebo později násilně nebo nenásilně, stejně jako to udělali severovietnamští komunisté s jižním Vietnamem,“ vysvětlil Votápek.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: O čem mluvil Trump s Obamou na pohřbu Cartera? CNN píše o přelomovém momentu americké politiky