reklama

Vrací se zimní čas, o hodinu déle si přispíte zřejmě naposledy. Proč skončit střídání?

V neděli končí letní čas a nahradí ho zimní – středoevropský. Budete si tak moci o hodinu přispat, a to možná naposledy. Podle Evropské komise by mělo povinné střídání skončit už příští rok. Jaké má střídání času nevýhody, nebo naopak benefity a jak se dotkne například dopravy?

reklama

Hodiny se přetočí ve 3:00 zpět na 2:00, noc tak bude o hodinu delší. Zimní, astronomický čas bude platit pět měsíců, do poslední březnové neděle. Pro mnohé pozitivní zpráva ale může být i komplikací. Kdo bude v neděli v noci v době změny času cestovat veřejnou dálkovou dopravou, bude na cestě o hodinu déle.

Uprostřed noci noční vlaky a autobusy v některé stanici hodinu vyčkají a odjedou z nich už podle středoevropského času. Změna času se dotkne na území republiky čtyř nočních dálkových vlaků Českých drah a jejich partnerů, a to spoje z Humenného do Prahy a opačným směrem na Slovensko a jednoho páru vlaků z Vídně do Berlína. Všechny vlaky počkají na odjezd podle nového času v Bohumíně.

Brzy se ale možná tohoto výdobytku zbavíme. Podle plánu Evropské komise by mělo povinné střídání času v celé unii skončit příští rok. Unijní země se ale na změně nedohodly, a tak si lidé i nadále budou muset dvakrát do roka přeřizovat hodiny. A je to pro nás dobře?

Výhodou může být i fakt, že je ráno dříve světlo. Konkrétně tuto sobotu vysvitlo slunce v 7:50, nově se v neděli rozední už v 6:50. Mnozí změnu času oceňují i z toho důvodu, že mohou lépe využít čas za světla, a tím pádem se to odráží i na jejich psychice.

Odborníci ale naopak upozorňují, že převažují negativní důsledky na lidské zdraví. Někteří lidé mají kvůli změně času problémy s psychickou i fyzickou výkonností, stěžují si na zhoršení spánku, únavu či nevolnost. Přenastavení vnitřních hodin jim nějakou dobu trvá. Při volbě celoročního času by byl podle odborníků pro člověka příznivější čas, který platí v zimě.

Původně se letní čas zavedl kvůli úsporám energie, které jsou ale nyní zanedbatelné. „Domněnka, že střídání času šetří energii, je v 21. století už mylná. Desítky vědeckých článků na dané téma se shodují na jednom: průměrné úspory energie jsou prakticky nulové,“ míní ekonom Lukáš Kovanda.

Nejvyšší čas se střídáním času přestat

Podle něj je proto opravdu nejvyšší čas s umělým střídáním času v Evropě přestat, stejně jako to v posledních desetiletích udělaly desítky zemí po celém světě. „Samozřejmě se všichni neshodnou, jestli po celý rok ponechat současný čas zimní, nebo letní. Někdo bude chtít, aby bylo večer déle světlo, jiný zase, aby se dřív rozednívalo,“ vysvětluje.

Středoevropský čas je podle Kovandy nastaven ideální pro člověka, který chodí spát v osm večer a budí se ve čtyři ráno. „Ale ruku na srdce, kdo z nás chodí pravidelně spát v osm hodin? Pokud jde typický Čech do postele v deset a budí se v šest pravého času, byl by pro něj ideální dvojitý letní čas, se kterým už také některé země experimentovaly,“ navrhuje.

To by však znamenalo, že v zimě bude dopoledne tma, ale v průměru za celý rok by bylo využití denního světla nejlepší. „Každopádně současný systém umělého střídání je nejhorší možný a měli bychom se ho co nejrychleji zbavit,“ dodává Kovanda.

Letní čas byl v českých zemích poprvé zaveden v letech 1915 a 1916. Vrátil se za druhé světové války v roce 1940 a trval do roku 1949. Potřetí si Češi začali posouvat hodinky před 40 lety za energetické krize. Do poloviny 90. let trval v Česku letní čas půl roku. Od roku 1996 se republika připojila ke zvyklostem EU a časový posun trvá sedm měsíců.

Tagy:
Evropa podzim čas Lukáš Kovanda Evropská komise letní čas zimní čas změna času

Hlavní zprávy

Prodělaný covid a dvě dávky očkování, je třeba třetí? Vojtěch si už není jistý

Kdo nemoc prodělal a nechal se naočkovat dvěma dávkami, pro toho epidemie skončila, říkal ještě v září ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Zda to bude platit i dál, je otázka. Aktuální debata o nutnosti třetí dávky, která bude zároveň podmínkou pro platné covidové pasy, Vojtěchovo tvrzení problematizuje. Sám ministr připouští, že aktuálně není vyjasněné, zda budou tito lidé do třetí dávky nuceni.

Imunolog varuje před omikronem: Monoklonální protilátky asi nebudou proti mutaci účinné

Současné léky na covid, takzvané monoklonální protilátky, podle imunologa Zdeňka Hela zřejmě nebudou účinné proti variantě koronaviru omikron. Uvedl to na Twitteru. Už v minulých dnech například šéf firmy Moderna řekl, že méně účinné budou na tuto variantu pravděpodobně také vakcíny. Nová varianta se zatím prokázala v Česku u jedné ženy cestující z Namibie.

reklama

Domácí zpravodajství

Začal sběr podpisů za kandidaturu Babiše na Hrad. Premiér prý za iniciativou nestojí

V Praze odstartoval sběr podpisů za kandidaturu Andreje Babiše (ANO) na prezidenta. Podle informací webu iDNES.cz by v České republice mělo být v budoucnu až 50 podobných petičních stánků jako ten, který se objevil ve středu na pražském Andělu. Sám Babiš prý za iniciativou nestojí. Na dotaz CNN Prima NEWS, zda bude skutečně na Pražský hrad kandidovat, premiér v demisi odpověděl: „V tuto chvíli vám na to neodpovím, není to na stole. Nejdřív musíme předat vládu, potom budou Vánoce.“

Zemřel významný disident, novinář a obhájce lidských práv Petr Uhl

Ve věku 80 let ve středu zemřel novinář a publicista, bývalý disident, politický vězeň a signatář Charty 77 Petr Uhl, který se během komunistického režimu i po revoluci zasazoval o ochranu lidských práv. Sdělila to jeho manželka, někdejší ombudsmanka Anna Šabatová. Uhl patřil k nejvýraznějším postavám československého disentu a mimo veřejné dění nezůstal ani po listopadu 1989.

Piráti opět šijí do Dostála. Občas informuje neadekvátním způsobem, říká senátor z ODS

Neshody mezi expertem Pirátů na zdravotní právo Ondřejem Dostálem a zbytkem strany pokračují. Po kauze, kdy „zatajoval“ informaci, zda se nechal očkovat, kolegům vadí jeho příspěvky na Twiteru, kde sdílí data o pacientech s covidem. A to se nelíbí ani senátorovi Romanu Krausovi z ODS. „Občas data interpretuje neadekvátním způsobem,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Za Dostála se naopak postavila Starostka Alena Dernerová.

reklama