reklama

Vypínat dřív troubu a plánovat nákupy. Jak při zdražování dál šetrně ušetřit?

  • Téma: Rádce
  • Karel Zídka
  • 27. října 2021 06:04

Ceny energií se budou zrcadlit především ve výrobě, a tak čeká zdražování postupně i potravinářský průmysl. Velké obchodní řetězce ale mají některé produkty nakoupené dopředu. Zdražovat proto budou postupně. Už teď můžete ušetřit nejen při nakupování, ale i při vaření.

reklama

I při nakupování můžete použít pár triků, abyste ušetřili. Například platit hotovostí. Co v peněžence nemáte, to nemůžete utratit, a to vás také donutí kupovat jen to nejnutnější. Nenechte se hypnotizovat slovy akce a sleva, i to vás totiž donutí kupovat věci navíc, které nepotřebujete a které pak můžete i vyhodit.

Nenakupujte jen věci ve výšce vašich očí. Podívejte se i na to, co je v regálech níž, možná najdete ne tak hezky zabalené, ale rozhodně levnější varianty. A hlavně plánujte. Napište si, co všechno potřebujete a nakupte jen to. I to vám pomůže neutrácet za zbytečnosti.

„Ročně jeden Čech vyplýtvá zhruba kolem 30 kilogramů potravin. V případě čtyřčlenné rodiny je to až 20 tisíc korun ročně,“ popisuje mluvčí jednoho z obchodních řetězců Václav Koukolíček.

Pořád přitom platí omílaná pravda, nechoďte nakupovat hladoví. Jinak koupíte i to, co nesníte a co nevypijete a pro vaši peněženku budou nákupy doslova horor.

Místo restaurace jídlo z domova

„Třeba taková trouba, tak ta je dražší nežli koupené maso. To stálo kilo 70 korun, upéct ho ale 75 korun,“ popsal další prodražení expert na pohostinství Václav Jánský. Troubu proto radí vypínat zhruba čtvrt hodiny před koncem pečení. Pak je možné ji nechat otevřenou a zbylým teplem si přitopit.

Ušetřit můžete také tím, že při vaření budete dávat na hrnec pokličku. „Když byste dělal 20 minut vodu, tak ji zrychlíte minimálně o 5 minut. To znamená ušetříte 25 procent,“ dodává Jánský. A největší úspora – nosit si do zaměstnání jídlo z domova.

„Zaplatíte zhruba čtvrtinovou cenu oproti tomu, co zaplatíte v restauraci,“ podotýká ekonom Lukáš Kovanda. Při ceně 200 korun za jeden kompletní oběd je to 150 korun denně. Ročně pak bez dovolených a nějakého toho svátku jde o úsporu 30 tisíc korun na jednu osobu.

Čtyřčlenná rodina může navíc ušetřit až 12 tisíc ročně, když se bude místo koupání sprchovat, ale pozor, je třeba nenechávat sprchu puštěnou po celou dobu. Prostě to chce osprchovat se, namydlit a spláchnout.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sníh komplikuje dopravu v Česku. Dálnice blokují uvízlé kamiony, řidiče trápí zmrzlá vozovka
Doprava

Sníh komplikuje dopravu v Česku. Dálnice blokují uvízlé kamiony, řidiče trápí zmrzlá vozovka

Husté sněžení a silný vítr komplikují už od rána dopravu na českých dálnicích a silnicích. Například D8 u Ústí nad Labem byla kolem 6:30 uzavřená na 82. kilometru v obou směrech, tedy na Drážďany i na Prahu. Sněžení ovlivňuje i dopravu kolem Prahy. Příměstské autobusy mají zpoždění, některé zastávky se ruší. Na Mělnicku mají autobusy zpoždění desítky minut. Varování meteorologů řidičům před ledovkou platí i nadále.

Olympiáda v Pekingu jako svátek sportu? Dva měsíce před startem spíš symbol strachu

Do zahájení zimních olympijských her v Pekingu zbývají přesně dva měsíce. Místo toho, aby se mluvilo o tom, kdo bude bojovat o medaile, se řeší, zda vůbec sportovci, kteří se mají na hrách představit, přicestují. Odradit je mohou ještě přísnější covidová opatření než při hrách v Tokiu nebo znepokojivá situace kolem tenistky Pcheng Šuaj. Už před startem olympiády je tak její renomé značně pošramocené.

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Židé odsuzují antivaxery za nošení hvězd: Neočkovaní se oproti válce mají skvěle

Odpůrci očkování a protiepidemických opatření přicházeli v posledních měsících na demonstrace kromě transparentů i s různými doplňky na kabátech a bundách. Kromě odznáčků, kterými dávali najevo svůj negativní názor na vakcinaci či opatření, si někteří z nich na oblečení připevnili žlutou hvězdu připomínající tu, kterou nosili Židé za 2. světové války na územích okupovaných nacisty. Židovská obec v Praze však takové jednání odsuzuje. Stejně tak i jakékoliv srovnávání problémů neočkovaných se strastmi Židů za války.

reklama

Domácí zpravodajství

Kde se vzala mutace omikron? Mohla se vyvinout u pacientů s AIDS, poukazují vědci

O nově objevené verzi koronaviru se toho zatím příliš neví. Celý svět teď hledá odpověď na otázku, jak varianta omikron, která má přes 50 mutací včetně více než 30 na takzvaném hrotovém (spike) proteinu, vlastně vznikla. Podle izraelského vědce Cyrille Cohena se mohla vyvinout v těle pacientů trpících nemocí AIDS. Tuto možnost podpořili i další odborníci, jiní ji naopak považují za nepravděpodobnou.

reklama