Prezident Miloš Zeman podle opozičních politiků pootevřel svým projevem k vyšetřování výbuchů ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 dveře ruské dezinformační kampani. Rozmělnil a zpochybnil podle nich už známé informace. V komentářích na sociálních sítích se také pozastavili nad tím, že se prezident nenechal informovat zástupci Bezpečnostní informační služby.
„Po dlouhém čekání nám prezident Zeman opět ukázal, že v těžkých chvílích nutně postrádáme hlavu státu, která se postaví na stranu občanů. Protože jako člen bezpečnostního výboru musím konstatovat, že nemá přesné informace, a buď je interpretuje veřejnosti schválně nesprávně, nebo je jen pomýlen,“ napsal v sérii tweetů šéf STAN Vít Rakušan.
Na rozdíl od pana prezidenta jsme za týden svolali jednání všech výborů a komisí, na kterých nám byly důkazy prezentovány.Osobně jsem mluvil s velvyslanci USA, Kanady, Taiwanu, Německa a Litvy.Očekával bych, že bude prezident dělat zahraniční politiku. Ne jen proruskou politiku.
— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) April 25, 2021
O dezinformátorech v reakci na mimořádný projev Miloše Zemana hovořil také místopředseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík nebo poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík. „Pan prezident vytvořil videomateriál pro spoustu dezinformačních serverů. Nic jiného jsem od něj ani nečekal, ale je to mimořádně smutný pohled,“ prohlásil Ferjenčík.
Žádné překvapení...relativizace kauzy Vrbětice a role ruských agentů, otevření cesty ruským dezinformátorům....
— Petr Gazdík (@petrgazdik) April 25, 2021
Předseda Pirátů Ivan Bartoš uvedl, že ve Sněmovně, v EU i NATO byly předloženy důkazy, prezident ale stále zpochybňuje závěry BIS. „Přesto pan prezident hovoří v rovině hypotéz a zpochybňuje důvěryhodnost bezpečnostních služeb vlastní země. Věřím, že nehledě na tento relativizující projev vláda ČR bude pokračovat v sebevědomé politice,“ napsal Bartoš na Twitteru.
Podle šéfa ODS Petra Fialy mimořádný projev nic mimořádného nepřinesl a Zeman ho mohl pronést už před týdnem. „Jsme v absurdní situaci: Celá země si oddechla, že se prezident nepostavil přímo proti zájmům ČR. Jen všechno tak nějak zpochybnil. Tak na tom bohužel jsme,“ uvedl Fiala.
Podle poslankyně ODS Heleny Langšádlové Zeman „opět prokázal, že mu nedělá problém lhát ve prospěch ruských zájmů“. Zmínila, že poslanci ve výborech důkazy tajných služeb viděli a ve svých usneseních jejich závěry jasně podpořili. Na Facebooku vypočítala údajné lži, které prezident v projevu pronesl, a doplnila, že „už nikdo nemůže pochybovat o tom, že prezident je velezrádce“.
Miloš Zeman v dnešním projevu opět prokázal, že mu nedělá problém lhát ve prospěch ruských zájmů a ohrožovat bezpečnost...
Posted by Helena Langšádlová - poslankyně on Sunday, April 25, 2021
Další politička ODS Miroslava Němcová označila Zemana za prezidenta ticha. „Neznám stát (kromě diktátorských a autoritářských režimů), kde by hlava státu v kritické situaci za svou zemí nestála. Po týdnu už vystoupení M. Zemana nemá žádnou cenu. Jako hlava našeho státu nefunguje, jako služebník jiného státu ale ano,“ kritizovala senátorka na Facebooku a poukázala na nesrovnalosti v prezidentově projevu a tvrzeních premiéra.
Prezident ticha 1. Týden potřeboval prezident na to, aby reagoval na třeskuté informace o narušení suverenity své...
Posted by Miroslava Němcová on Sunday, April 25, 2021
Předseda lidovců Marian Jurečka uvedl, že od vrchního velitele ozbrojených sil by očekával, že umí analyzovat rychleji. „Nechápu, že se nesetkal s řediteli našich informačních služeb. Zcela vynechal zásadní události v Británii v roce 2018, které přinesly důležité momenty i pro vyšetřování okolo Vrbětic!“ sdělil na Twitteru a doplnil seznam výroků, které by od prezidenta čekal.
Čekal bych
— Marian Jurečka (@MJureka) April 25, 2021
- tvrdé odmítnutí operace agentů na našem území
- požadavek na omluvu
- sounáležitost s obětmi a jejich blízkými
- požadavek na úhradu škod, poděkování všem složkám co na tom pracovaly
- jasný vzkaz k našim spojencům o podporu
- co více uděláme pro naši bezpečnost
Podle šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové nešlo o projev pro české občany, ale pro Ruskou federaci. „Bagatelizace, vnášení pochybností, pomlouvání. To vše umně zaobaleno. Tohle není prezident. Díky hlasům ANO, ČSSD, SPD a KSČM neprošla ve Sněmovně ústavní žaloba. Budu dělat vše pro to, aby většina po volbách byla jiná,“ komentovala.
Nešlo o projev pro české občany, ale pro Ruskou federaci. Bagatelizace, vnášení pochybností, pomlouvání. To vše umně zaobaleno.
— Markéta Pekarová Adamová (@market_a) April 25, 2021
Tohle není prezident. Díky hlasům ANO, ČSSD, SPD a KSČM neprošla v PS ústavní žaloba. Budu dělat vše pro to, aby většina po volbách byla jiná.
Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) konstatoval, že je rád za to, že v zásadních krocích jednají ústavní činitelé ve shodě. „Potvrdil, že ho vláda informovala, potvrdil, že naše kroky podpořil. Jsem rád, že v zásadních krocích jednají ústavní činitelé ve shodě,“ napsal Hamáček. V narážce na konstatování Zemana, že má Hamáčka rád, doplnil, že má prezidenta také rád, proto ho nechce kritizovat.
„Prezident mluvil stejným jazykem jako SPD. Potvrdil, že na základě nepřímých důkazů není možné zahájit trestní řízení,“ postavil se na stranu prezidenta předseda hnutí SPD Tomio Okamura v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Zdůraznil, že bezpečnostní výbor o důkazy požádal. Na projevu ocenil výzvu prezidenta, aby „nic nezůstalo utajeno“.
Poslanec KSČM Jiří Dolejš v Partii uvedl, že očekával, že projev bude opatrný a bude vnímat, že jde vzhledem k vyšetřování o otevřenou záležitost. Prezident podle něj dobře podpořil vyhoštění ruských diplomatů a princip reciprocity pro obsazení ambasád.
A do Zemana si rýpl také Michal Horáček, který proti němu v roce 2018 kandidoval v prezidentských volbách. „Jak jdou dějiny. Tomáš Masaryk: Zasloužil se o stát. Pojmenovali jsme po něm náměstí a hlavní třídy našich měst, knihovny, instituce. Miloš Zeman: Zasloužil se o ruský stát. Co a kde bude pojmenováno po něm?“ ptal se v příspěvku na Facebooku.