Vůdčí osobnost polské Stávky žen proti přísnému potratovému zákonu byla obviněna – mimo jiné z údajného napadení policisty a z ohrožování veřejného zdraví organizací protestů během koronavirové pandemie. Aktivistce Martě Lempartové hrozí půl roku až osm let za mřížemi.
Lempartová si vyslechla obvinění ve čtvrtek na varšavské okresní prokuratuře. Podle soudu měla napadnout policistu a zvýšit epidemické riziko, za což v Polsku hrozí půlroční až osmileté vězení. Dále měla podle prokuratury podporovat vandalismus na sakrálních stavbách a přerušování bohoslužeb. Aktivistka totiž v rozhlasovém rozhovoru podpořila protestující, kteří posprejovali kostely a vtrhávali do nich během mší.
Marta Lempartová se stala hlavní protagonistkou protestů proti faktickému zákazu potratů známých jako Stávka žen. Ty v Polsku probíhaly od října, kdy vláda artikulovala své plány na zpřísnění zákona, a znovu zesílily minulý měsíc, kdy úpravu opětovně posvětil soud a vešla v platnost.
Polky jsou zklamané a naštvané, říká po zákazu potratů novinářka Olivia Kortas
Olivia Kortas je polsko-německá novinářka, která mapovala dění ve válečných zónách od Afghánistánu přes Sýrii až po Kurdistán. Poslední tři roky žije ve Varšavě, kde se mimo jiné věnuje masivním protestům proti novému zákonu znemožňujícímu potraty. „Lidé jsou zklamaní, mají vztek,“ popisovala náladu polské společnosti v pořadu Interview na CNN Prima NEWS.
Obviněná obhájkyně reprodukčních práv žen vnímá právní kroky proti své osobě jako zesílení politických tlaků na aktivistická hnutí. Již během podzimních protestů aktivisté upozorňovali, že se policie chová násilně k pokojným demonstrantům a že mnozí jsou svévolně zadržováni bez možnosti kontaktovat právníka.
Ženy musí porodit i dítě, které ihned zemře
V sousedním Polsku je nyní legální provést potrat pouze v případě incestu, znásilnění, nebo když je ohrožen život ženy. Z již tak přísné legislativy byla vyňata možnost interrupce v případě vážného poškození plodu, i pokud by dítě mělo zemřít bezprostředně po porodu.
Kontroverzní novela zákona byla potvrzena pod vládou konzervativní strany Právo a spravedlnost, která se dostala k moci před pěti lety. Partaj slibovala návrat k „tradičním“ hodnotám, které mají základ v křesťanství. Během uplynulých let došlo například k potlačení práv žen nebo sexuálních menšin.
V Indexu demokracie časopisu The Economist se Polsko umístilo až na 50. místě, v závěsu za Brazílií. Eroze demokratických standardů v Polsku již znepokojuje Evropskou unii, zákaz téměř všech potratů odsoudil Evropský parlament, k dalším krokům ale nedošlo.
Minulý měsíc se v Polsku konal jiný soudní proces s aktivistkou Elżbietou Podleśnou, která spolu s dalšími dvěma ženami přimalovala madoně duhovou svatozář jako znak v Polsku utlačované LGBT komunity.