Klinika v saské Žitavě u hranic s Českou republikou musela přikročit k nouzovému třídění pacientů s nemocí COVID-19, protože nemá kyslík pro každého. Během úterní veřejné videodebaty to řekl tamní šéflékař Mathias Mengel. Nemocnice ve středu sdělila, že je na personálním limitu, ale že každému pacientovi poskytuje nejlepší možnou péči, a pokud to není možné, nechá ho přeložit do jiného zařízení.
Česko nabídlo Sasku pomoc, kterou ale zatím německá strana nevyužila, sdělil český ministr zahraničí Tomáš Petříček.
„V uplynulých dnech jsme se již několikrát dostali do situace, kdy jsme se museli rozhodnout, kdo dostane kyslík a kdo ne,“ napsal Mengel o tom, že lékaři musejí pacienty třídit. Opatření, které je známo jako triáž, je používáno ve válečné medicíně a při zvládání rozsáhlých katastrof či neštěstí. Získat místo pro pacienty v jiné nemocnici ale není snadné. „Jsme v ohnisku nákazy, mnohé nemocnice vůbec nepřijímají,“ dodal lékař.
Mengelova slova vyvolala v médiích rozruch, protože to bylo poprvé za pandemie, co některá z německých nemocnic musela pacienty takovým způsobem třídit.
Tisková mluvčí žitavské nemocnice Jana-Cordelia Petzoldová v prohlášení uvedla, že v debatě skutečně padlo slovo triáž. Důvodem kritického stavu na klinice však podle ní není plná kapacita lůžek, ale především nedostatek personálu.
Nemocnice má vyčleněno sto lůžek pro pacienty s koronavirem, z nichž je obsazeno okolo 85 procent. „Kvůli personálním výpadkům ale kapacita poklesla výrazně pod sto lůžek, protože sice máme prostory a lůžka, ale nemáme dostatek personálu,“ uvedla nemocnice.
Česká republika jedná s Německem o případné pomoci nemocnicím. „Sasku jsme pomoc nabízeli jak s pacienty, tak případně s materiálem. Německo se zatím rozhodlo tuto pomocnou ruku nevyužít,“ uvedl ministr zahraničí Petříček a doplnil: „Máme jednání pravidelně každý týden, takže věřím, že se na nás naši sousedé v případě nouze obrátí.“
„Každý pacient, který do naší nemocnice přijde, dostane tu nejlepší léčbu,“ ujistila klinika. V případech, které by znamenaly překročení kapacitní hranice, budou pacienti přeloženi do jiných nemocnic. Německá média uvádějí, že v případě Saska jsou nemocní běžně převáženi z menších místních nemocnic na kliniky v Drážďanech a Lipsku.
Žitava je součástí okresu Zhořelec, který patří k nejvíce zasaženým v Německu. Institut Roberta Kocha (RKI) udává, že je zde hlášeno takřka 533 nových případů na 100 000 obyvatel během sedmi dní. Nejpostiženějším německým okresem je sousední Budyšín, kde incidence dosahuje 631 nových případů na 100 000 obyvatel za sedm dní.