Pokud se bude vláda snažit motivovat lidi k očkování skrze restrikce, ničeho dobrého se nedobereme, řekl šéf lidoveckého klubu poslanců Marek Výborný. Určitý prostor vidí u praktických lékařů, kteří by pozitivní formou mohli motivovat dosud nevakcinované. Dosluhující kabinet Andreje Babiše (ANO) nemá připravenou žádnou strategii, uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.
Tempo očkování proti nemoci COVID-19 se po létě dramaticky zpomalilo. Přitom chybí naočkovat ještě velkou část dospělé populace, což je velký problém zvláště v době narůstajícího počtu nakažených a hospitalizovaných. Vláda se proto ve středu rozhodla pro ukončení proplácení testů na koronavirus neočkovaným dospělým. Podle lidovce Marka Výborného ale jde o špatný a chybný krok – lidé se jednoduše přestanou testovat a hygienici tím ztratí přehled o situaci.
„Pokud budeme lidi motivovat restrikcemi, ničeho dobrého se nedobereme. Přestat proplácet testy znamená, že lidé k tomu nebudou motivovaní a staneme se slepými před epidemií. Bude to mít i ekonomický dopad – stát ušetří nějakých 300 korun za test, ale lidé si pak nekoupí třeba lístky do divadla či na jiné kulturní akce,“ zkritizoval krok vlády Výborný.
„Je důležité, aby se lidé očkovali. Ale restrikcemi a nátlakem toho nedosáhneme,“ pokračoval šéf lidoveckého klubu s tím, že stát by měl více zapojit praktické lékaře. Podle něj mají dobrý přehled o tom, kdo je či není očkovaný, a mohli by pacienty pozitivně motivovat. Třebaže se o to již snažila jak vláda, tak samotní praktici, podobné aktivity nyní neprobíhají.
„A to ani nemluvím o pozitivní mediální kampani směrem k očkování. Volali jsme po ní rok a de facto jsme se jí nedočkali,“ řekl za Anticovid koalice Spolu. Současný kabinet zkritizoval také za to, že šetří na detailnějších informacích o epidemické situaci v ČR a nemá připravenou žádnou strategii.
„Nemáme data, ze kterých by šly udělat predikce. Nezohledňují stav v jednotlivých regionech. Není možné se vracet k plošným lockdownům. Je potřeba opatření zacílit lokálně, ale potřebujeme znát lokální data. A ta nemáme,“ podotkl Výborný v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.
Uznal ale, že některá vládní opatření přece jen dávají smysl. „Uvedu jedno za všechny – zkrácení doby karantény na sedm dnů. Je to krok správným směrem.“
Zpoplatnění testů neočkovaným? Racionální krok
Poslanec za ANO a člen zdravotního výboru Jiří Mašek si nemyslí, že by situace v nemocnicích byla nějak dramatická. Počty nemocných jsou podle něj sice alarmující, ale nemocniční zařízení zatím nehlásí problémy. Za zásadní krok považuje snahu přimět 400 tisíc neočkovaných, aby podstoupili vakcinaci. To se podle něj ale tolik nedaří ani praktickým lékařům.
Ocenil také rozhodnutí vlády zpoplatnit testy pro neočkované. Dodal, že jde o racionální krok, který mohl přijít klidně i dříve. „Motivuje to k očkování. Trváme na dobrovolnosti, ale že si budou muset udělat test před vstupem do restaurace, je namístě. Nestrašil bych finančními nároky. Pokud to někoho donutí k očkování, díkybohu,“ řekl Mašek.
Co se týče plně očkovaných lidí hospitalizovaných s covidem v nemocnicích, domnívá se, že jde především o seniory s oslabenou imunitou a polymorbidní pacienty. „Proto apelujeme na to, aby absolvovali třetí dávku vakcíny,“ zmínil ve vysílání CNN Prima NEWS. Rovněž odmítl, že by Anticovid tým nedostával dostatečné informace od Ústavu zdravotnických informací a statistiky.