reklama

Lidovec Výborný o covidu: S budoucí vládou skončí zmatky. Vznikne nová užší skupina

Budoucí vláda nesmí covidová opatření měnit v řádu hodin, vytváří to nedůvěru veřejnosti. V Partii Terezie Tománkové to řekl předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný. Proto je podle něj potřeba zvážit, zda vláda znovu zavede proplácení testů, jak dříve avizovala. Důležité je také promyslet otázku uznávání protilátek. Především se však podle něj musí poslouchat názory odborníků.

reklama

„Je nesporné, že zrychlené očkování je to jedinou cestou, jak se vrátit k normálnímu životu. Abychom dokázali obnovit důvěru veřejnosti, je potřeba ta opatření zbrkle neměnit co čtrnáct dnů. Že se zrušilo proplácení testů, tak to vedlo k vyššímu očkování,“ sdělil Výborný ve vysílání CNN Prima NEWS.

Důležité je však podle něj lidem situaci vysvětlovat. „Je potřeba využít i pozitivní korky. Není nic jednoduššího, než aby zdravotní pojišťovny obeslaly letákem všechny klienty s vyvrácením dezinformací. Čtyři sta tisíc občanů v rizikové kategorii nebylo očkováno první dávkou. Mnoha občanům 60 plus bude dobíhat půlroční doba od druhé dávky. Je potřeba třetí dávky a musí se o tom dozvědět prostřednictvím pojišťoven či praktických lékařů,“ vysvětlil.

Výborný hovořil také o novém poradním týmu koalice Spolu. „Je velmi pestrý. Je potřeba, aby dokázal odborně komunikovat a my, politici, abychom si jejich rady vzali za své. Kroky v jednotlivých vlnách pandemie byly zmatečné a opatření se měnila v řádu hodin. Tohle my přesně nechceme. Ta zmatečnost vedla k tomu, že máme necelých 60 procent naočkovaných,“ doplnil Výborný.

Vznikne užší pracovní skupina

Kromě Národního institutu pro zvládnutí pandemie připravuje koalice Spolu užší pracovní skupinu. která se bude zabývat prioritně očkováním. Zastoupeni v ní budou mimo jiné i hejtmani.

„Budou tam zapojeni i hejtmani, ať už Jan Grolich z Brna nebo Martin Kuba z Českých Budějovic. Ti tam budou zapojeni tak, abychom drželi linku směrem ke krajům, k praktickým lékařům, kde se konkrétně to očkování musí dít,“ uvedl Výborný.

Národní institut pro zvládnutí pandemie tvoří členové Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES), praktičtí lékaři nebo zástupci státních institucí, jako jsou hygienické stanice, Státní zdravotní ústav nebo Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Má 28 členů, vede ho předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.

„Institut vznikl primárně pro úroveň zdravotního hlediska, abychom dokázali bojovat s pandemií, ale další věci budeme řešit v širším portfoliu, řekl Výborný.

Jako příklad témat uvedl uznávání protilátek. „Téma protilátky je přesně otázkou, kterou musíme svěřit odborníkům. Když dnes možná 80 procent praktických lékařů svým pacientům říká – máte vysoké protilátky, nechoďte se očkovat, tak to se můžeme rozkrájet, ale nepřesvědčíme je,“ řekl.

Náměstkyně ministerstva zdravotnictví Martina Koziar Vašáková mu oponovala. „S tím zásadně nesouhlasím, lidé byli motivováni, klinická skupina funguje celou dobu,“ uvedla.

Tagy:
Partie Partie Terezie Tománkové koronavirus COVID-19 Marek Výborný Martina Koziar Vašáková

Hlavní zprávy

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket
Liberecký kraj

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket

V Jablonci nad Nisou mají namísto vánočních trhů adventní supermarket. Bývalá prodejna nábytku v centru města se nyní proměnila v takzvaný Štědrý dům, který funguje stejně jako běžné obchody. Zákazníci si u vchodu berou košíčky, u stolů si vybírají zboží a u pokladny platí nákup. Skupina lidí, která pořádá několikrát do roka řemeslné trhy, si prostor pronajala a upravila během několika dní.

Vyhláška o povinném očkování proti covidu je už hotová. Vyjde do týdne, říká Vojtěch
Adam Vojtěch

Vyhláška o povinném očkování proti covidu je už hotová. Vyjde do týdne, říká Vojtěch

Vyhláška o povinném očkování proti nemoci COVID-19 pro vybrané profese a lidi nad 60 let je hotová. Podle ministra zdravotnictví v demisi Adama Vojtěcha vyjde do konce tohoto týdne ve Sbírce zákonů, řekl v pondělí po jednání vlády na tiskové konferenci. S dalšími opatřeními chce kabinet vyčkat na další vývoj epidemie. Pokles počtu pacientů v nemocnicích čeká Vojtěch kolem Vánoc.

Jo Nesbø: Jako autor si musím pokládat otázku, zda někoho neponoukám ke zločinům

Uznávaný a celosvětově oblíbený norský spisovatel Jo Nesbø se proslavil zejména svými detektivkami ze skandinávského prostředí. Ve svých knihách detailně popisuje mnohdy hrůzostrašné momenty, proto si pokládá otázku, zda někoho svými příběhy neponouká ke zločinům. „Každý autor, který píše fikci, nad tím musí přemýšlet,“ sdělil v pořadu Interview na CNN Prima NEWS..

Když Sověty chtěli zbít maďarští fanoušci. 65 let od Melbournské krvavé lázně

O sovětské okupaci své země se dozvěděli při cestě do Austrálie na letní olympijské hry. Obhajoba olympijského zlata se tak pro maďarské vodní pólisty stala symbolem boje za čest svého národa. 6. prosinec 1956 se tučným písmem zapsal do olympijské i politické historie. Pojďme si připomenout příběh „Melbournské krvavé lázně“, kdy voda v olympijském bazéně zčervenala a fanoušci Maďarska chtěli zmlátit sovětské sportovce.

Mráz a teploty pod nulou koncem týdne vystřídá oteplení. Přetrvá až do vánočních svátků?

Česko čeká tento týden zimní počasí, bude mrznout i sněžit. V dalších týdnech včetně vánočních svátků se ale zřejmě mírně oteplí. Maximální teploty se v tomto týdnu budou pohybovat kolem nuly a noční minimální teploty většinou kolem minus čtyř stupňů Celsia. Při malé oblačnosti a sněhu pak budou teploty klesat ještě níže. Na Facebooku to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

reklama

Domácí zpravodajství

Detaily tragédie na Plzeňsku: Muž zastřelil svého bratra, po útěku se nejspíš oběsil

Krajští kriminalisté zahájili trestní řízení v případu nedělní střelby v Radějovicích na severním Plzeňsku, při níž zemřel pětašedesátiletý muž. Policisté z územního odboru Plzeň-venkov se dále zabývají okolnostmi úmrtí šestašedesátiletého útočníka, který se krátce po činu oběsil. Podle prvotních informací šlo o rozepři mezi rodinnými příslušníky.

Vražda na Kroměřížsku: Žena měla ubodat známého, čin pak sama nahlásila policii

Kriminalisté se od pátečního večera zabývají případem vraždy, která se podle vyšetřovatelů stala v jedné z obcí poblíž Holešova na Kroměřížsku. Třiačtyřicetiletá žena z Olomoucka tam několikrát bodla nožem známého, který útok nepřežil, uvedl v pondělní tiskové zprávě policejní mluvčí Petr Jaroš. Kriminalisté ženu obvinili z vraždy, hrozí jí až 20 let vězení. Stíhaná skončila ve vazbě.

reklama