Pandemie lidstvu hodně vzala – životy, roky budované podnikání i svobodu. Přesto se během koronavirových časů lidé leccos naučili. Jaké pandemické praktiky by mohli dodržovat i po konci krize? Například pravidelné vycházky v přírodě, intenzivní hygienu či navazování užších vazeb s rodinou.
- Důsledná hygiena
Všudypřítomný koronavirus přinutil lidi ke změně hygienických návyků. I po konci pandemie budou lidé ve větší míře dbát na mytí rukou, dezinfekci a častěji i na nošení roušek. Využívání ochrany dýchacích cest totiž podle NBC přestane být tabu i v případě jiných nemocí.
- Procházky v přírodě
Nařízený lockdown uvěznil po celém světě miliony lidí doma. Kvůli zavřeným obchodům a službám se objem volnočasových aktivit smrskl na minimum a jednou z těch mála dostupných zůstala procházka v okolí domova.
Mnozí lidé si tak během pandemie navykli chodit na pravidelné procházky. Jednak kvůli tomu, aby unikli stereotypnímu vysedávání uvnitř čtyř stěn, ale i proto, aby si v dostupné míře kompenzovali úbytek fyzických aktivit.
Jak poznáte, že jste měli v těle koronavirus? Osm postcovidových symptomů vám napoví
Koronavirem se na světě oficiálně nakazilo už přes 130 milionů lidí, skutečné číslo je ale pravděpodobně mnohonásobně větší. Řada občanů totiž covid prodělá, aniž by pocítila jakékoli příznaky. Časem se ale mohou projevit pozdní symptomy nemoci, které člověku zkomplikují život.
- Virtuální konference
O co se průkopníci digitalizace snažili roky bez úspěchů, zvládli lidé sami během několika dní. Do on-line prostoru se přesunula školní výuka i osobní a pracovní život. Řada příslušníků starší generace objevila kouzlo dlouho odpíraného internetu a naučila se ovládat základní internetové programy.
- Užší vazby s rodinou
Díky tomu se mnozí senioři naučili pravidelně volat svým dětem či vnoučatům pomocí komunikačních platforem, a zpříjemňovali si tak chvíle v karanténě. Motiv rodiny ostatně prostupuje celou pandemií. Řada lidí si při pracovním zvolnění našla čas na své blízké a stmelila rodinné vazby. Některé manželské páry ale na druhé straně tlak neustálého trávení času jen ve dvou nevydržely a začaly se hádat. Podle statistik také vzrůstá počet případů domácího násilí.
- Home office
Zřejmě jedna z nejzásadnějších pandemický změn. Zaměstnavatelé během koronavirové krize tam, kde to bylo možné, přistoupili na práci na dálku, při které se ukázalo, že řada zaměstnanců doma odvádí stejné penzum práce, jako kdyby seděla v kanceláři.
Mnohé velké firmy už přesouvají svá oddělení kompletně do on-line prostředí a počítají s tím, že zaměstnanci budou využívat home office i po skončení pandemie.
- Sebevzdělávání
Uzavírka škol ukázala na dva společenské aspekty – většině dětí pravidelné vzdělávání chybí, postrádají své kamarády i přísun vědomostí a ve stejné době proto narůstá snaha o sebevzdělávání. Někteří studenti i lidé, kteří kvůli pandemii přišli o práci nebo ji neměli tak často, se začali vzdělávat po vlastní ose. Tento proces dal vzniknout celé řadě nových projektů a firem.