Klíčová dvoutýdenní reposazba zůstává i nadále na úrovni 0,25 procenta. Ve čtvrtek o tom většinou hlasů rozhodla bankovní rada České národní banky. Beze změny tak zůstává i diskontní a lombardní sazba. Výsledek čtvrtečního jednání je v souladu s očekáváním trhu, a tak se ani nijak neprojevil například na kursu koruny vůči ostatním hlavním měnám.
Tomu, že zasedání bankovní rady dopadne tak, jak dopadlo, nasvědčovaly rozhovory s některými členy vedení České národní banky v minulých dnech. „Centrální banka i nadále vyčkává, jaký bude další vývoj českého hospodářství. Signály, které nyní přicházejí, vyznívají spíše optimisticky a naznačují, že by už další uvolnění měnové politiky nemuselo být potřeba,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Martin Gürtler, analytik Komerční banky.
Podle něho je ale klíčové, zda ekonomické oživení bude pokračovat také ve zbytku roku a zda nedojde k druhé vlně karantény způsobené případným rozšířením koronavirové nákazy. A to nejen u nás, ale zejména v zemích, které patří mezi důležité obchodní partnery České republiky. „Dnes zveřejněná čísla české průmyslové produkce a německých továrních objednávek za červen pozitivně překvapila. Oživení průmyslu by tak mohlo být rychlejší, než se původně čekalo,“ dodal Gürtler.
Oživení je zatím chatrné
Také podle hlavního ekonoma ING Bank Jakuba Seidlera budou další kroky České národní banky záviset na vývoji tuzemského hospodářství. „Podle mého názoru se Česká národní banka bude chtít vyhnout zavedení nekonvenčních měnověpolitických nástrojů. Ty by použila jen v případě propadu ekonomiky v letošním roce o více než osm procent, což by navíc bylo doprovázeno silnými deflačními riziky,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.
Seidler je přesvědčen, že tuzemská centrální banka podrží úrokové sazby na stávající úrovni přinejmenším do poloviny příštího roku. Probouzení českého hospodářství totiž zatím stojí na nepříliš stabilních základech. „Bankéři tak nebudou chtít zpřísňování měnové politiky uspěchat, aby návrat ekonomiky k růstu neohrozili,“ doplnil Martin Gürtler z Komerční banky.
Základní úrokovou sazbou ČNB je dvoutýdenní reposazba, prostřednictvím které centrální banka ovlivňuje ochotu komerčních bank půjčovat svou likviditu na trhu, respektive ukládat ji právě u České národní banky. Pokud reposazba klesá, bankovní domy mají větší motivaci preferovat poskytování peněz v podobě úvěrů firmám a domácnostem před úložkou na účtech ČNB. To na jedné straně zlevňuje půjčky, na straně druhé zhoršuje podmínky pro zhodnocování úspor. V každém případě má držení úrokových sazeb na nízké úrovni za cíl podnítit spotřební výdaje i investiční aktivitu firem.