Nejbohatší muž světa Elon Musk se opírá do některých evropských politiků a zároveň jiné otevřeně podporuje. Třeba Alternativu pro Německo (AfD) vyloženě žene před parlamentními volbami. Jaký reálný vliv má Musk na Evropany? O tom pro CNN Prima NEWS promluvili europoslanci napříč politickým spektrem. Někteří si myslí, že partnerství Muska s prezidentem Donaldem Trumpem vůbec nemusí vydržet.
„Elon Musk má v rukou nesmírně mocnou zbraň – sociální síť Twitter, dnes X. Jejím prostřednictvím má moc nad veřejným míněním. A toho využívá,“ okomentoval hlavní silový nástroj Muska místopředseda hnutí STAN Jan Farský. Dodal však, že by magnátovu aktivitu na sociální síti nespojoval s Trumpem, podle něj si jsou „kvit“.
ČTĚTE TAKÉ: Chtěl být jako Trump? Argentinský prezident lákal na kryptoměnu, vyklubal se z ní podvod
Zároveň však očekává, že mezi nimi může dojít ke střetu. „Oba jsou příliš impulzivní solitéři se spasitelským komplexem na to, aby dokázali spolupracovat. Jejich ega jsou příliš velká na to, aby se obě vešla do Bílého domu,“ řekl Farský pro CNN Prima NEWS.
Vliv Muska nechce podceňovat ani Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Lidovecký europoslanec však zmiňuje, že přímý vliv nejbohatšího muže světa na voliče v Evropě nemusí být tak silný, protože na starém kontinentu fungují vesměs jiné politické mechanismy než v USA.
„Pokud jde o propojení s Donaldem Trumpem, vidíme, že sdílejí podobnou rétoriku, zejména v otázkách migrace, svobody slova a odporu vůči regulacím. Není vyloučeno, že jejich aktivity budou v budoucnu více sladěné,“ uvedl pro redakci Zdechovský.
Za vším hledej peníze?
Že Musk postupuje v tandemu se staronovým americkým prezidentem, si myslí i jeho kolega z Evropského parlamentu Ondřej Kolář (TOP 09). „Musk je jen dělostřelecká příprava před věcmi, které nás čekají a zdaleka to nebude vypadat jako štěky na Twitteru. Tohle je prostě jejich styl hry – tvrdě a přímo,“ sdělil Kolář pro CNN Prima NEWS.
Zároveň je však zajedno s Farským s tím, že spojenectví miliardáře a prezidenta nemusí vydržet. „Jsou to dva velcí kohouti, kterým jeden svět nemusí stačit a v momentě, kdy bude Musk brát Trumpovi jeho slávu, jejich přátelství vezme rychle za své,“ zmínil dále Kolář.
Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová míní, že Musk je především byznysman, tudíž je orientován primárně na zisk. „Muskovy zisky od Trumpovy inaugurace strmě rostou. Musk utratil za Trumpovu kampaň 277 milionů dolarů, od volebního dne zbohatl o 154 miliard dolarů,“ popsala redakci europoslankyně.
„Kam až se hodlá proinvestovat z hlediska vlivu na politiku v Evropě a co z toho může mít je otázka, kterou bychom si měli pokládat – a toky peněz napříč evropskými politickými stranami pozorně sledovat,“ doplnila Gregorová.
Turek: Musk má právo mluvit k evropské politice
Podle exministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) je reálný vliv Muska na voliče spíše menší. „Evropané si svou ekonomickou a bezpečnostní realitu žijí každý den. Musk jim nic nového o jejich životech neřekne,“ řekla Dostálová pro CNN Prima NEWS. Zároveň se domnívá, že jeho vyjádření k Evropě nejsou koordinována s šéfem Bílého domu.
„Spíš si myslím, že mají podobné názory. Trump o svých plánech hovoří celkem jasně, byť ne vždy bych ho brala doslovně. Evropě říká, že chce, aby se starala o svou bezpečnost, nastavila spravedlivá cla, vyrovnala bilanci a kupovala LNG, ideálně v rámci dlouhodobých kontraktů,“ míní Dostálová.
„Elon Musk má jako globální technologický lídr a blízký spolupracovník amerického prezidenta legitimní právo vyjadřovat se k evropské politice,“ říká pro změnu její kolega z frakce Patrioti pro Evropu Filip Turek (za Motoristé sobě).
Oproti tomu europoslanec Ondřej Krutílek (ODS) má za to, že se Musk vzhledem ke své pozici bude brzdit. „Předpokládám, že se Elon Musk nyní jako člen širší vlády podobných zásahů do zahraniční politiky spíše zdrží,“ okomentoval člen Evropského parlamentu výroky šéfa sítě X.
Musk by měl vliv i bez pozice u Trumpa, míní Dostál
Europoslanec Ondřej Dostál (za Stačilo!) nepopírá, že Musk je vlivná osoba, a to nezávisle na jeho roli v americké administrativě. Nedokázal zhodnotit, v jaké míře Musk ve svých vyjádřeních tlumočí názory Trumpova kabinetu.
„Podstatné pro nás není, koho si Američané zvolí do svého vedení, ale jak se k tomu postavíme. Pokud budou stanoviska USA pro nás nevýhodná, snad i nepřátelská, musíme být schopni se jim postavit, případně společně s dalšími státy je vyvážit,“ řekl Dostál pro CNN Prima NEWS.
Podle europoslance SPD Ivana Davida určitě Musk s Trumpem jedou v tandemu. „Nepochybuji, že jeho kroky jsou úzce koordinovány se záměry prezidenta Trumpa, jejichž realizace rozhodně zcela zásadní vliv mít bude,“ sdělil redakci David.
PODÍVEJTE SE: Šéf konference v Mnichově se závěrem rozplakal. Hodnotová základna USA a Evropy už není stejná