Vyhláška o povinném očkování proti nemoci COVID-19 pro vybrané profese a lidi nad 60 let je hotová. Podle ministra zdravotnictví v demisi Adama Vojtěcha vyjde do konce tohoto týdne ve Sbírce zákonů, řekl v pondělí po jednání vlády na tiskové konferenci. S dalšími opatřeními chce kabinet vyčkat na další vývoj epidemie. Pokles počtu pacientů v nemocnicích čeká Vojtěch kolem Vánoc.
Proti chystané vyhlášce se vymezila nastupující koaliční vláda, která nesouhlasí s povinným očkováním seniorů. A hnutí SPD oznámilo, že vyhlášku napadne u soudu. Podle Vojtěcha ale zavedení povinné vakcinace pro vybrané skupiny smysl, ze záměru ustupovat proto nehodlá.
Opatření se zatím nezpřísní. Nepořádejte ale večírky, je to riziko, prosí vláda firmy
Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) požádal firmy a organizace, aby upustily od příprav vánočních večírků. Jde podle něj z hlediska šíření koronaviru o rizikové akce. Řekl to na tiskové konferenci po pondělním zasedání kabinetu, která nakonec nepřistoupila na zpřísnění opatření před vánočními svátky.
„Je to správná cesta. I kvůli statistikám – hlavně lidé v tomto věku končí v nemocnici. Ne že by tam nemohli být i mladší, ale tato (starší) kategorie je nesporně nejohroženější,“ řekl končící ministr zdravotnictví na tiskové konferenci po jednání vlády.
Dodal, že počet aplikovaných dávek se výrazně zvýšil, což hodnotí jako pozitivní vývoj. Poděkoval také zdravotníkům a lékařům, kteří se „opřeli“ do očkování prvních i posilovacích dávek. Prozatím ale vláda neplánuje zpřísnění opatření, prý je ještě potřeba vyhodnotit současný vývoj.
„Současná opatření jsou stále čerstvá, tak se ještě mohou projevit. Snad to opadne,“ konstatoval Vojtěch. Nemyslí si, že by se situace v nemocnicích zlepšila ze dne na den, kolem Vánoc ale může nastat zlom, kdy by mohl počet hospitalizovaných ubývat. V neděli bylo hlášeno 6 300 hospitalizovaných, případy se ale dohlašují i několik dní zpět.
O lockdownu neuvažujeme, zní z vlády
Vysoký nárůst počtu nakažených a plné nemocnice vrátily na stůl diskusi, zda nezavést dočasný lockdown jako některé jiné země. Vojtěch si ale nemyslí, že by takový krok ve výsledku výrazněji pomohl ke zlepšení situace. Jako příklad uvedl Slovensko, kde přísná uzávěra nakonec nevedla k výraznějšímu zpomalení epidemie.
Podle ministra klesá také relativní pozitivita testů, byť je stále na úrovni kolem 35 procent. To je asi třikrát více, než by mělo být, aby byla epidemie pod kontrolou. „Není to nic, co bychom mohli brát jako konec této vlny. Musíme počkat, zejména v tomto týdnu, jestli se trend potvrdí,“ dodal Vojtěch.