Evropská dohoda na zastropování ceny plynu je brána jako velký úspěch, přesto má hned několik nevyřešených otázek. Jednou z nich je, zda se nebude opakovat maďarský scénář jako v případě zastropovaných cen pohonných hmot a jejich následného nedostatku. Hlavní ekonom investiční společnosti Natland Petr Bartoň pro CNN Prima NEWS uvedl, že podobný vývoj nehrozí. Přesto dle něj nové zastropování nemíří na spekulanty, ale spíše na vlády jednotlivých států.
Průlomová dohoda pod vedením ministra průmyslu Jozefa Síkely (za STAN) byla mnohými analytiky oslavována jako velký úspěch. A to zejména z důvodu, že se podařila shoda velkého množství států s odmítavým názorem Německa. Konečná dohoda tedy zní, že na klíčovém trhu TTF nepřekročí cena plynu tři dny v řadě 180 eur za megawatthodinu, tedy asi 4 360 korun. Cena však může být vyšší. A to v případě, že průměrná světová cena zkapalněného plynu se nebude lišit na burze o 35 euro.
Hlavní ekonom společnosti Natland Petr Bartoň upozornil, že v případě vyšší ceny plynu než je unijní strop by se mohly přerušit dodávky do Evropy. Podle něj ale zároveň platí dvě záruky v případě, že by k tomu nemělo dojít.
Prvním případem je regulovaná cena na burze, která nikoho nezbavuje práva uzavřít si konkrétní smlouvu na dodávky plynu s konkrétním těžařem či obchodníkem. „A pak, i na burze bude možno obchodovat za ceny vyšší než 180 eur, pokud bude dostatečně vysoká světová cena LNG. Cena na burze jen nesmí být vyšší než ta světová o více než 35 euro. Ale může být třeba 500 eur, pokud světová cena bude 470,“ vysvětlil pro CNN Prima NEWS Bartoň.
Podle něj se zastropování spíše zaměřuje na cenové nárůsty uvnitř Evropské unie. A nesouvisí tedy s cenou na světových burzách. „Jak na strop zareaguje vlastní burza, ještě není jasné, ale v současné podobě je eurostrop spíše bičem na vlády než na údajné spekulanty,“ dodal Bartoň.
Hrozící maďarský scénář
Evropská komise dříve navrhovala zastropování ve výši 275 eur. Německo se cenového stropu obávalo a navrhovalo částku daleko vyšší. Důvodem je strach z možného maďarského scénáře u pohonných hmot, kde tamní vláda zastropovala ceny benzinu a nafty na 29 korunách za litr. Po necelém roce tento tah vedl k nedostatku na trhu a řidiči si nemohli natankovat.
Na to upozorňuje zejména hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda, podle kterého by v tomto případě došlo k odchodu světových dodavatelů plynu z trhu Evropské unie.
To ale podle Bartoně nehrozí. Důvodem je fakt, že v Maďarsku nesměli obchodníci prodávat za cenu vyšší než strop. „Náš dodavatel plynu bude regulován, za kolik smí plyn nakoupit. Nesmí zaplatit více než strop,“ dodal Bartoň.