Výkon Síkely v EU je na potlesk, míní Bek. Ne pro české občany, kritizuje Charanzová

Bylo české předsednictví v Radě EU úspěšné, či nikoliv? I o tom v pořadu 360° na CNN Prima NEWS diskutovali čtyři čeští europoslanci a také ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN). Ten mimo jiné pochválil ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu (za STAN), jelikož se během předsednictví mimo jiné podařilo vyjednat zastropování velkoobchodních cen plynu. Ohledně chvály je naopak zdrženlivější opozice.

„V závěru sklízíme i ovace od našich kolegů. České předsednictví dopadlo dobře jako celek. Je hodnoceno napříč politickým spektrem v EU velmi pozitivně – jako praktické, pragmatické a efektivní. Naše pověst v EU přitom v minulosti nebyla úplně konstruktivní. Překvapili jsme naše partnery a možná i sebe,“ zhodnotil Bek ve vysílání CNN Prima NEWS.

Českému předsednictví Rady EU se například povedlo vyjednat shodu na parametrech nouzového omezení cen plynu v případě jejich výrazného růstu. Český kompromisní návrh podpořila velká většina zemí včetně Německa, které bylo předtím dlouhodobě proti. Podle Beka jde však spíš o preventivní opatření, u něhož doufá, že jej Evropská unie během příštího roku ani nebude potřebovat.

Zbrojení Ukrajiny je špatné a sankce zbytečné, míní Konečná. Umírají děti, vmetl jí Pospíšil

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odcestoval do USA, aby s tamními nejvyššími představiteli, včetně amerického prezidenta Joea Bidena, řešil otázky bezpečnosti Ukrajiny. Ne všichni evropští politici však tuto návštěvu schvalují. Například šéfka KSČM a europoslankyně Kateřina Konečná kouká na setkání Zelenského s Bidenem jako na schůzku „hochů“, kteří budou řešit zbrojení. Komunistická politička vzápětí schytala kritiku od svých kolegů z europarlamentu. Ostře se ohradili Jiří Pospíšil (TOP 09), Dita Charanzová (za ANO) i Mikuláš Peksa (Piráti).

„Výkon ministra Jozefa Síkely je na potlesk. Kočírovat složitou debatu 27 států, kdy má každý z nich na věc jiný úhel pohledu a odlišnou strukturu ekonomiky, stojí obrovské úsilí. Panu Síkelovi se to podařilo. Důležitý je výsledek, který skončil pozitivním kompromisem,“ chválil Bek svého vládního kolegu.

Méně než vládní představitelé je ale s českým předsednictvím spokojená opozice. „Zatleskala bych našim diplomatům, velvyslancům či úředníkům. Osobně jsem ale překvapená z posledního vyjednávání, které se týkalo naplňování Green Dealu. Sice nám zatleskal místopředseda Evropské komise Frans Timmermans, tedy pan Green Deal, jenže to není věc, kterou by měli ocenit čeští občané. Od roku 2027 se jim zvýší náklady právě kvůli rozšíření emisních povolenek,“ uvedla europoslankyně Dita Charanzová (za ANO).

Vedle toho Piráti jsou s vyjednáváním ohledně Green Dealu spokojeni. „Musím české předsednictví pochválit. Takzvaný balíček ‚Fit for 55‘, tedy srdce Green Dealu, byl dojednán právě během českého předsednictví. Vnímám to jednoznačně jako úspěch, že se české vládě povedlo postavit ke klimatickým závazkům Evropy čelem. Jde o něco, co v našich podmínkách nebylo běžné. Místo nadávání jsme přispěli k řešení,“ prohlásil pirátský europoslanec Mikuláš Peksa.

Pospíšil: Podařilo se projednat spoustu zásadních věcí

Balíček Fit for 55 má EU do konce desetiletí dovést k omezení emisí oxidu uhličitého nejméně o 55 procent oproti hodnotám z roku 1990. Zástupci českého předsednictví se s europoslanci shodli mimo jiné na zásadním omezení prodeje nových aut s klasickými spalovacími motory od roku 2035, reformě trhu s emisními povolenkami nebo na závazném cíli pro pohlcování oxidu uhličitého při hospodaření s půdou a lesy.

Frans Timmermans v této souvislosti označil české předsednictví jako jedno z nejúspěšnějších za několik posledních desetiletí. S tím však zásadně nesouhlasí čeští komunisté.

„Myslím, že potlesk byl slyšet od lidí napojených na Brusel a od papalášů z EU. České předsednictví hrálo to, co chtěla Evropská komise. Ta za celý skoro rok během současné krize vůbec nepřehodnotila, jestli je Green Deal skutečně tím, co pomůže Evropě. Zoufale to dopadne na český automobilový průmysl. Pro mě potlesk z Bruselu neznamená nic než průšvih,“ řekla šéfka KSČM a europoslankyně Kateřina Konečná.

Podle europoslance Jiřího Pospíšila (TOP 09) ale ostrá kritika Konečné či výhrady Charanzové ohledně Green Dealu nejsou vůči české vládě spravedlivé: „Podařilo se projednat spoustu zásadních věcí. České republice se například povedlo udržet v zásadě jednotný přístup EU k válce na Ukrajině. Schválily se další tři balíčky protiruských sankcí. Byl schválen energetický balíček, který vede ke společným nákupům plynu a k zastropování ceny. Množství dojednaných věcí za tu dobu je nadprůměrné. Udělalo se maximum.“

Česko převzalo předsednictví v Radě EU v červenci, od ledna tuto agendu převezme Švédsko.

Tagy: