Lyžování v Polsku
V Polsku je stejně jako v Česku kvůli pandemii koronaviru zakázán provoz lyžařských lanovek a vleků. Poláci však údajně přišli na fintu, jak legálně skiareály zprovoznit. „Pořádají kurzy pro lyžaře. Nekoupíte si skipas, koupíte si kurz. Není to asi úplně košer, ale prostě to tak funguje,“ sdělil pro CNN Prima NEWS Miroslav Vlasák z Evropského seskupení pro územní spolupráci.
„Funguje to pro tréninky sportovních klubů, ty to mají povolené a také pořádají kurzy pro lyžaře, takže prostě pořádají kurz výuky lyžování, v rámci toho mají puštěné vleky a lyžují,“ vysvětlil Vlasák s tím, že neslyšel, že by s tímto pojetím služby měly skiareály problémy.
Lyžuje se například v orlickohorském Zielenienci. „Není samozřejmě úplně narváno, jako by bylo, ale co jsem viděl záběry ze Zielenience, tam bylo lidí dost,“ sdělil s tím, že lyžaři využívají i Karpacz. „Ono toho určitě bude více,“ dodal Vlasák.
Češi a lyžování v Polsku?
Polsko je na cestovatelském semaforu aktuálně vyznačeno červenou barvou, je to stát s vysokým rizikem nákazy.
Ministerstvo zahraničí aktuálně na webu k lyžování v Polsku uvádí: „Od 12. 2. 2021 budou opět otevřena lyžařská střediska, hotely budou otevřeny s podmínkou max. obsazenosti 50 %. Stravování bude možné jen na pokojích.“
Aktuální podmínky vstupu do země jsou podle ministerstva následující: Individuální cesty přes pozemní vnitrounijní hranici nejsou omezeny. Avšak osoby přijíždějící hromadnou dopravou (leteckou, autobusovou, vlakovou aj.), nebo osoby přijíždějící ze států mimo EU (nebo EEA/ESVO) musí po příjezdu nastoupit 10-denní karanténu, uvádí web ministerstva zahraničí, kde jsou shromážděny i informace o dalších lyžařských destinacích a momentálně platných omezeních.
Podmínky návratu do ČR jsou stanoveny ochrannými opatřením Ministerstva zdravotnictví, jejichž výklad naleznete také na webových stránkách MZV ČR.
„Osoby vracející se ze zemí s vysokým rizikem nákazy jsou povinny se nejdříve 5 dnů po příjezdu (tj. nejdříve 6. den) na území ČR na vlastní náklady podrobit RT-PCR testu a výsledek neprodleně předložit krajské hygienické stanici příslušné podle místa pobytu uvedeného v Příjezdovém formuláři. Do doby předložení negativních výsledků testu se na ně bude vztahovat povinná karanténa/samoizolace (omezení volného pohybu) , tj. karanténa/samoizolace skončí nejdříve předložením negativního výsledku testu, který může být proveden nejdříve 6. den po příjezdu," uvádí ministerstvo.
Existuje však výjimka, kdy lze testování vynechat: „Pro občany Evropské unie, včetně občanů České republiky, a cizince s povoleným dlouhodobým nebo trvalým pobytem v Evropské unii, kteří tranzitují do 12 hodin přes Českou republiku, nebo cestují do nebo z České republiky na dobu nepřesahující 12 hodin, výše uvedené neplatí," uvádí doslova MZV ČR.
Vlasák osobní zkušenost sice nemá, ale předpokládá, že lyžování by Češi v Polsku mohli chtít využít.