Vypínání funkčních a moderních jaderných elektráren v Německu je velká chyba a poškodí i Českou republiku. Pro CNN Prima NEWS to řekl energetický expert Pavel Janeček, podle kterého by se lidé měli připravit na vyšší ceny elektřiny. Německo přitom bojuje se svým energetickým mixem – v současné době mají největší podíl na výrobě elektřiny uhelné elektrárny.
Německo minulý víkend odpojilo od sítě poslední jaderné bloky v elektrárnách Isar 2 v Bavorsku, Emsland v Dolním Sasku a Neckawestheim 2 v Bádensku-Württtembersku.
„Pokud se hovoří o tom, že existuje jednotný energetický trh, tak samostatné odpojení jaderných elektráren je velká nezodpovědnost, a to zejména vůči České republice. My totiž budeme trpět zvýšením cen elektrické energie. To je absolutně bez jakýchkoliv pochybností,“ pronesl pro CNN Prima NEWS někdejší předseda představenstva Pražské plynárenské Pavel Janeček.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Průlom v cenách energií? Plyn i elektřina zlevňují. Experti radí, jak postupovat s fixací
Německý odklon od jádra odstartoval v roce 2011, kdy došlo k havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima následkem vlny tsunami. Podle Janečka však nelze tuto událost srovnávat s kvalitou německých elektráren. „Jedná se o nesmysl, který má přímý vliv na cenu a celou energetickou bezpečnost České republiky,“ uvedl Janeček.
V minulém roce vyrobily tamní jaderné elektrárny okolo šesti procent elektřiny, která byla v zemi vyprodukována. A i takové množství může na energetickém trhu chybět.
„Pokud budou muset Němci elektřinu dovážet, značí to, že ji sami nemají dostatek, což kvůli provázanosti trhů vyvolá tlak na růst burzovních cen elektřiny také v Česku. Od těchto burzovních cen se pak odvíjí cena elektřiny pro české domácnosti a firmy,“ vysvětlil hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Opětovné zapojení jaderných elektráren je složité
V případě nedostatku elektrické energie přitom nebude vůbec jednoduché vypnuté jaderné elektrárny znovu zprovoznit. Podle energetické analytika Jana Vondráše stojí v cestě hned tři překážky. „Prvním problémem jsou povolovací procesy. Dál se musí složitě objednávat a dovážet palivo. Největší obtíž je ale u personálu. Německá Energiewende (Přeměna německé energetiky, pozn. red.) běží už 20 let. U personálu chybí mladá a střední generace jaderných inženýrů. I kdyby se elektrárny podařilo připravit, tak není jasné, kdo by je provozoval,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Vondráš.
Podle něj se můžeme připravit na vyšší ceny plynu a hnědého i černého uhlí. Plyn a černé uhlí se musí do Evropy dovážet, takže se nadále zvyšují emise. „V pondělí jsme hned mohli vidět, že Německo mělo výrazně vyšší emisní intenzitu u výroby elektřiny než Česká republika, která obnovitelné zdroje fláká,“ dodal Vondráš.
Odpojení elektráren přichází v době, kdy ve Finsku otevřeli jadernou elektrárnu Olkiluoto-3. Kromě toho Francie plánuje výstavbu šesti velkých reaktorů a s podobnou strategií si pohrává i Velká Británie. Kromě toho plánuje stavět jaderné bloky i Japonsko.
Podle Janečka tyto státy volí jednoznačně správnou cestou. Upozornil však na obtíže spojené se stavbou moderní finské elektrárny. Ta se totiž povedla až po šestnácti letech. „To ale souvisí s tamní energetickou politikou a zdržováním stavby jako takové. Musíme si uvědomit, že na základě energetické ropné krize v 70. letech postavila Francie za deset let polovinu svého instalovaného výkonu v jaderných elektrárnách. Ve srovnáním s tím je Finsko tragédie,“ dodal.