Výpovědi bez udání důvodu s dvojnásobným odstupným mohou být i příležitostí k rekvalifikaci nebo změně bydliště. Poslanec a jeden z předkladatelů návrhu Michal Zuna (TOP 09) to řekl ve Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS. Poslankyně Jana Pastuchová (ANO) předlohu považuje za zbytečnou. Zároveň kritizovala i návrh na prodloužení zkušební lhůty o jeden měsíc. Součástí pozměňovacího návrhu novely zákoníku práce představeného v pondělí poslanci ODS a TOP 09 je také vymezení skupin lidí, na které by se možnost výpovědi bez udání důvodu vztahovat neměla.
Kromě samotné výpovědi bez udání důvodu se Pastuchové nelíbí ani možné prodloužení zkušební doby ze tří měsíců na čtyři, které by schválení takzvané flexibilní novely zákoníku práce znamenalo. Původní verze celé novely přitom podle opoziční zákonodárkyně obsahovala i mnoho pozitivních změn.
ČTĚTE TAKÉ KOMENTÁŘ: ODS zrazuje vlastní voliče a koleduje si o velký malér
Poslanec Zuna argumentuje, že výpověď bez udání důvodu je potřebným nástrojem hlavně pro malé a střední firmy, které by se díky flexibilnějšímu nastavení podmínek v mnohých případech mohly vyhnout existenčním problémům. „Na našem trhu je řada společností někde na hranici života a smrti. Tímto jednoduchým způsobem by takové firmy nemusely jít do insolvence, ale měly by možnost, jak na situaci zareagovat,“ uvedl. Dodal však, že jednostranné ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele by mělo stát na dvou základních pilířích, kterými jsou etika a odpovědnost.
Kromě větší pružnosti pro zaměstnavatele ale Zuna ve výpovědi bez udání důvodu vidí také šanci pro zaměstnance. Související vyšší odstupné podle něj znamená až šest měsíců finanční stability a prostor například k rekvalifikaci nebo změně oboru. „U mladších nebo odvážnějších zaměstnanců umožňuje přemýšlet i o relokaci – to znamená najít si nejen novou práci, ale i nové bydliště. Zaměstnanec také může zvážit, že by pracoval jako osoba samostatně výdělečně činná,“ vyjmenoval některé z možností, které by lidé díky vyššímu odstupnému měli.
Současný zákoník práce má ale podle Pastuchové již nyní dostatek nástrojů k tomu, aby zaměstnavatel v případě potřeby mohl spolupráci se svým pracovníkem ukončit. Zmínila například ukončení smlouvy dohodou. Upozornila také, že ani vládní koalice nemá k výpovědi bez udání důvodu jednotný postoj. Se změnou razantně nesouhlasí například ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Pastuchová se domnívá, že pro novelu zákona nebude spolu s hnutím ANO hlasovat ani polovina poslanců z vládní koalice.
Rozkol v koalici
Pozměňovací návrh umožňující výpověď bez udání důvodu v pondělí oficiálně předložila šestice poslanců, konkrétně Jan Skopeček, Eva Decroix a Pavel Staněk z ODS a Jan Jakob, Miloš Nový a Michal Zuna z TOP 09. Proti jsou všechny ostatní strany ve Sněmovně, tedy i vládní KDU-ČSL nebo Starostové.
Kontroverzní úprava přitom pamatuje na zaměstnance znevýhodněné na trhu práce. Vymezuje proto skupiny lidí, se kterými by nemělo být možné pracovní poměr bez udání důvodu ukončit. Patří mezi ně osoby na mateřské, otcovské nebo rodičovské dovolené, těhotné zaměstnankyně, pracovníci se zdravotním postižením nebo lidé, kterým zbývá pět a méně let do řádného starobního důchodu. Výjimku mají také zaměstnanci ve veřejném sektoru.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Volby by vyhrálo ANO, blíží se 35 procentům. Do Sněmovny by vstoupilo i Stačilo! Motoristé jsou pod čarou