Spojené státy u příležitosti třetího výročí ruské invaze na Ukrajinu odmítají označit Rusko za agresora v prohlášení skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7, napsal ve čtvrtek deník Financial Times (FT) s odvoláním na pět západních představitelů. Podle agentury Reuters Spojené státy také letos nechtějí být spolupředkladatelem rezoluce OSN, která odsuzuje ruskou agresi a vyzývá k zachování ukrajinské územní celistvosti. Hlasovat se o ní má v pondělí 24. února, kdy od zahájení plné ruské invaze uplynou tři roky.
Účast ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na pondělním virtuálním summitu G7 podle FT rovněž zatím nebyla dohodnuta.
ČTĚTE DÁLE: Tah Tureckem či metoda Netanjahua. Jak Zelenskyj vyřeší krizi s Trumpem?
Další známka prudkého ochlazení vztahů mezi Kyjevem a Washingtonem přichází poté, co americký prezident Donald Trump v úterý Ukrajinu nařkl, že válku začala; ve středu přitvrdil ve svých slovních útocích na Kyjev, když Zelenského označil za diktátora bez voleb.
Trump také uvedl, že popularita Zelenského klesla na čtyři procenta, což zpravodaj listu The Wall Street Journal Yaroslav Trofimov označil za „naprosto vymyšlený“ údaj. V prosincovém průzkumu Kyjevského mezinárodního sociologického institutu (KIIS) vyjádřilo důvěru v prezidenta 52 procent respondentů na Ukrajině a podle ve středu zveřejněného průzkumu téhož institutu Zelenskému důvěřuje kolem 57 procent Ukrajinců.
Minulý týden se naopak Trump nechal slyšet, že bylo chybou vyloučit Rusko ze skupiny vyspělých ekonomik. Rusko bylo členem klubu vyspělých ekonomik G7, tehdy známého jako G8, dokud nebyla Moskva vyloučena poté, co v roce 2014 anektovala ukrajinský poloostrov Krym.
Trumpova administrativa volí slova „ukrajinský konflikt“
Představitelé USA podle západních zdrojů FT měli při přípravě letošního prohlášení G7 k Ukrajině výhrady ke slovnímu spojení „ruská agrese“, přestože lídři G7 toto spojení při popisu konfliktu používali od roku 2022. Při příležitosti výročí ruské invaze 24. února G7 pravidelně vydávala prohlášení podporující Ukrajinu.
„Jsme pevně přesvědčeni, že je třeba rozlišovat mezi Ruskem a Ukrajinou. Nejde o totéž,“ řekl FT jeden z informovaných zdrojů. „Američané tento jazyk blokují, ale my na tom stále pracujeme a doufáme v dohodu,“ dodal. Dva ze zdrojů FT také uvedly, že Trumpova administrativa začala slova o ruské válce proti Ukrajině mírnit označováním války za „ukrajinský konflikt“.
Loni, za vlády Trumpova předchůdce v Bílém domě Joea Bidena, bylo spojení „ruská agrese“ v prohlášení G7 na výročí invaze použito pětkrát, poznamenal FT.
USA se odmítají podílet na rezoluci
Kromě toho Spojené státy podle agentury Reuters odmítají být letos spolupředkladatelem návrhu rezoluce OSN k výročí invaze. Agentura to napsala s odvoláním na tři diplomatické zdroje s tím, že o rezoluci má Valné shromáždění hlasovat v pondělí.
Pod návrhem, který odsuzuje ruskou agresi a potvrzuje závazek týkající se „suverenity, nezávislosti, jednoty a územní celistvosti Ukrajiny v rámci jejích mezinárodně uznaných hranic“, je zatím podle informací Reuters podepsáno více než 50 zemí ze 193členného Valného shromáždění OSN. Připojit svůj podpis členské státy mohou až do hlasování.
„V předchozích letech Spojené státy takové rezoluce na podporu spravedlivého míru na Ukrajině důsledně spolupředkládaly,“ uvedl jeden ze zdrojů Reuters. Podle dalšího diplomatického zdroje USA v tuto chvíli odmítají rezoluci podpořit a předkladatelé také hledají podporu jinde, mimo jiné u zemí takzvaného globálního jihu.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zelenskyj naštval Trumpa kvůli důležité dohodě. Reportér vysvětlil ostré výroky z Bílého domu