Vyrovnat maximum a vydělat další miliony. Jaký bonus čeká Slavii při vyřazení Feyenoordu?

Slávisté vedení Františkem Ciprem na jaře roku 1996 dokráčeli až do semifinále Poháru UEFA, dnes známého pod názvem Evropská liga. O 26 let později červenobílé z lavičky diriguje Jindřich Trpišovský a je velmi blízko tomu, aby vyrovnal počin s podpisem Cipra, který znamená nejen klubové, ale také české maximum v evropských pohárech. V odvetě Konferenční ligy s Feyenoordem Rotterdam (čtvrtek, 21:00) hraje Slavia nejen o prestiž, ale také o slušné peníze.

Minulý týden to zprvu vypadalo na zápas, který se pro Slavii promění v průšvih. Feyenoord hnaný hlasitými domácími fanoušky měl v úvodu mnoho situací, které zaváněly gólem, hostům neustále zatápěl. Ale z převahy vytěžil jedinou branku, slávisté se poté dostali do hry a před poločasem vyrovnali. Po změně stran dokonce utekli do vedení. Zanedlouho nicméně museli opět dotahovat a v nastavení divoký duel zásluhou Ibrahima Traorého srovnali. Z Rotterdamu tak odlétali s nadějným výsledkem 3:3.

To nebylo vůbec špatné resumé. Obecně je známé, jak se na Feyenoordu se specifickým prostředím vyhrává těžko. Pražané se o tom přesvědčili už na podzim, když rotterdamský klub potkali ve skupině Evropské konferenční ligy. Prohra 1:2 byla ještě celkem milosrdná.

Jen tak tak se Slavia procpala do jarní fáze soutěže, v ní už opět působí daleko jistěji. Nechala za sebou turecký velkoklub Fenerbahce Istanbul, ve čtvrtfinále vyřadila LASK Linec, teď má za sebou zdařilý „poločas“ s Feyenoordem.

Konferenční liga patří v hierarchii evropských pohárů až na třetí místo. Vznikla teprve před sezonou a vzhlíží k Evropské lize a zejména Lize mistrů. Přesto je pro český tým možný zisk místa mezi nejlepší čtyřkou obrovskou prestiží. Tým z Vršovic v posledních letech dvakrát bušil na bránu semifinále v Evropské lize – v roce 2019 cestu utnula Chelsea, loni pak její londýnský rival Arsenal.

Vyřazení Feyenoordu s cenovkou 49 milionů

Pokud by se svěřencům Jindřicha Trpišovského povedlo napotřetí uspět a postoupit – byť v nižší soutěži – vyrovnají maximum českých týmů v historii evropských pohárů, které před více než čtvrt stoletím vytvořila právě Slavia. Vedená Františkem Ciprem sezoně 1995-1996 s Karlem Poborským, Vladimírem Šmicerem nebo Radkem Bejblem v Poháru UEFA vypadla až s Girondins de Bordeaux po dvou prohrách 0:1.

Není vyloučené, že současní „sešívaní“ mohou maximum rovnou překonat. Když za sebou nechají Feyenoord, čeká na ně lepší ze souboje Olympique Marseille –⁠ PAOK Soluň (první zápas 2:1). A to jsou soupeři, se kterými se Slavia klidně může měřit a myšlenky na finále v albánské Tiraně proto nejsou úplně zcestné.

Zpět do současnosti. Už v tuto chvíli si Slavia vydělala počínáním v Evropské konferenční lize slušné peníze. A to přesto, že sestřička Ligy mistrů a Evropské ligy není tak štědrá. Celkové prize money v LM v aktuální sezoně mají hodnotu zhruba 2 miliardy eur, v EL je to 465 milionů eur a v EKL 235 milionů.

Už jen to, že se Pražané objevili ve skupině, obohatilo jejich kasu v přepočtu o 75 milionů korun. Dvě výhry, dvě remízy a dvě prohry znamenaly dalších 34,6 milionu. Postup do vyřazovací fáze se rovnal částce 7,3 milionu korun, překonání Fenerbahce vygenerovalo 14,6 milionu, vyřazení Lince zajistilo 24,4 milionu.

Když Slavia doma dotáhne do zdárného konce i rozehranou partii s Feyenoordem, odměna opět narůstá, a to na 49 milionů. Je třeba připočítat také bonus za klubový koeficient, který v tuto chvíli činí 27,2 milionu. Pokud bude rotterdamský mančaft odklizen, může český tým kalkulovat s celkovým výdělkem 232 milionů korun.

Tagy:
UEFA SK Slavia Praha výdělky fotbal sport Jindřich Trpišovský prize money František Cipro mistrovství Evropy Evropská konferenční liga Linec Feyenoord Rotterdam Liga mistrů UEFA Fenerbahçe SK Feyenoord Evropská liga UEFA evropské poháry