Policie stále nezná všechny okolnosti, za nichž před týdnem na Semilsku zemřel spolujezdec v osobním autě, které se doslova probouralo do rodinného domu. Muž, který auto řídil, se totiž po nehodě choval velmi zvláštně. Na místě odmítl policistům dýchnout a nesouhlasil následně ani s odběrem krve v nemocnici. Druhý den však na testy dorazil.
Na místě spolujezdce zemřel mladý muž, po kterém zůstala partnerka s teprve dvoutýdenním chlapečkem. Řidič přejel po průjezdu zatáčkou do protisměru – zatím z neznámých důvodů. V takových případech hraje často roli alkohol, u této tragické nehody to ale policisté stále nemohou potvrdit.
ČTĚTE TAKÉ: Smutné detaily nehody na Semilsku: Mrtvý spolujezdec byl čerstvý tatínek, auto prorazilo zeď
„Řidič vozidla na místě i následně v nemocnici odmítl dechovou zkoušku. Taktéž odmítl odběr krve,“ uvedla Dagmar Sochorová, mluvčí PČR Libereckého kraje. Druhý den si ale vše rozmyslel a s výrazným časovým odstupem s odběrem krve souhlasil.
Odmítnutí testů se nemusí vyplatit
Podle dopravního experta se ale řidič, který nemá co skrývat, takhle nechová. „Průměrný člověk odbourává za hodinu zhruba 0,15 promile alkoholu. Tady se dá, myslím, velmi důvodně předpokládat, že v krvi něco měl a že spoléhal na to, že ten alkohol postupně z jeho těla vyprchá. Argument, že náhle prozřel a uvědomil si svou povinnost, podle mě rozhodně neobstojí,“ míní Roman Budský, dopravní expert.
Ten tvrdí, že zkoušku na alkohol či drogy odmítnou ročně tisíce řidičů s jednoznačnou motivací vyhnout se trestnímu stíhání. „Odmítnutí zkoušky je přestupek, za který hrozí vysoká pokuta a sebrání řidičáku, řízení s více než jedním promile alkoholu v krvi je ale trestný čin,“ vysvětluje Budský.
Policie čeká na výsledek krevního rozboru
Výsledek krevního rozboru zatím znám není. Řidiči podle právníka osloveného reportérem CNN Prima NEWS hrozí obvinění z usmrcení z nedbalosti, za které může dostat až osm let vězení. To, že bezprostředně po nehodě s policisty nespolupracoval, by mu v případném soudním procesu rozhodně nepomohlo. „Předpokládám, že odmítnutí podrobit se dechové nebo krevní zkoušce by bylo přitěžující okolností. Soud by se zabýval tím, jaký měl řidič důvod k odmítnutí a co ho následně vedlo k tomu, že si s odstupem času krev odebrat nechal,“ popsal právník Michal Tandler.
Policisté zatím uvedli, že podle dosavadního vyšetřování hrála významnou roli při nehodě nepřiměřená rychlost. O tom svědčí i poškození auta a škoda, kterou způsobil na domě. Jeho majitel teď bude o odškodnění jednat s Českou kanceláří pojistitelů (ČKP), ta se zapojuje v případě, kdy vozidlo nemá povinné ručení. „Policie mi řekla, že to auto, které mi nabouralo do baráku, nebylo pojištěné a nemělo dokonce ani platnou technickou kontrolu,“ sdělil reportérovi CNN Prima NEWS Ladislav Simonides, majitel poničeného domu.
„ČKP v takovém případě peníze vyplatí a následně je bude vymáhat po majiteli vozidla,“ vysvětlila postup Veronika Pilková, mluvčí organizace. Policisté zatím řidiče auta neobvinili, čekají mimo jiné na zprávu znalce, který by měl vyloučit, že za nehodu mohla technická závada na vozidle.