reklama

Vysoký krevní tlak jí zničil ledviny. Zcela nenápadně. Lenku zachránila kamarádka

Lenka (vpravo) se svou kamarádkou z dětství, která jí darovala ledvinu.
Zdroj: Martina Richterová

Aktivní životní styl 69leté Lenky přerušilo vážné onemocnění. Přestože neměla téměř žádné problémy, její ledviny doslova vypověděly službu a musela podstoupit transplantaci. Ne každý má takové štěstí jako Lenka, které pomohla kamarádka. Onemocnění ledvin bývá často téměř bezpříznakové a na problém se často přijde příliš pozdě.

reklama

Cílem Světového dne ledvin, který připadá na 8. března, je poukázat na důležitost prevence a informovanost veřejnosti. Počet lidí, kteří potřebují novou ledvinu v důsledku onemocnění, neustále stoupá, v současné době je v Česku je na čekací listině 431 pacientů.

Lenka vždy patřila mezi aktivní lidi. Ráda cestovala, chodila za kulturou a milovala svou práci. Dlouho na sobě nepozorovala žádné známky nemoci, která o sobě dávala vědět velmi pomalu a nenápadně. „Asi čtyři roky před tím, než se objevily skutečné příznaky, které avizovaly vážnou nemoc, mi lékař zjistil vysoký tlak a zvýšenou hladinu kreatininu v krvi (odpadní produkt metabolismu svalových buněk – pozn. red.). Absolvovala jsem nefrologické vyšetření včetně biopsie ledvin,“ popisuje Lenka. Vyšetření odhalilo nezvratné poškození ledvin v důsledku neléčeného vysokého krevního tlaku. Pro Lenku to byl obrovský šok, protože se cítila zdravá a plná života.

Vyšetření ukázalo, že potřebuji transplantaci ledviny, nejlépe od žijícího dárce.

I přes následnou léčbu vysokého krevního tlaku se funkce ledvin Lence stále zhoršovala a v roce 2018 se přidala velká únava. „Pořád se mi chtělo spát, nebyla jsem schopná dělat ani běžné denní činnosti. K tomu se přidaly stavy dušnosti,“ popisuje Lenka. Manžel, který o ni měl velký strach, ji objednal do pražského IKEMu, kde Lenku vzali hned do péče. „Důkladné vyšetření ukázalo, že optimálním řešením by byla transplantace ledviny, nejlépe od žijícího dárce. Měla jsem obrovské štěstí, protože jsem se do IKEMu dostala doslova za pět minut dvanáct,“ vzpomíná Lenka. Její manžel Pavel dodává, že se hned přihlásil jako dárce a po něm i obě jejich děti. „Já a syn jsme nebyli vhodnými dárci, ale dcera by byla. Jenže ta žila v Kalifornii a bylo by to moc komplikované,“ doplňuje Lenčin manžel Pavel.

Lenka (vpravo) je své kamarádce nesmírně vděčná.
Lenka (vpravo) je své kamarádce nesmírně vděčná.
Zdroj: Zdravé ledviny

Měla jsem obrovské štěstí. Jako vhodná dárkyně se ukázala má kamarádka z dětství, která se rozhodla pomoci.

Osud byl Lence ale nakloněn v podobě její kamarádky z dětství Hany (69 let). Když zjistila, že může Lenku zachránit, Hana neváhala a rozhodla se pro dárcovství. Operace se podařila a Lence se tak otevřela možnost normálního života, který by bez transplantace nebyl možný. „V nemocnici jsem strávila čtyři dny před transplantací a sedmý den po operaci jsem už byla schopná jít domů. Jsem nesmírně vděčná týmu z IKEMu, který se o mě celou dobu pečlivě staral, a samozřejmě své kamarádce a svému muži, kteří mi zachránili život. Cítím se nádherně, po roce a půl od transplantace už dokážu ujít i deset kilometrů,“ vypráví s velkou dávkou pokory a vděčnosti Lenka.

K tématu

Ledvina od žijícího dárce je mnohem kvalitnější

Lenčin příběh má šťastný konec. Bohužel ne pro každého pacienta se najde vhodný dárce tak rychle. Díky tomu, že transplantace ledviny proběhla ještě před zahájením dialyzační léčby, a navíc orgán byl od žijícího dárce, získala Lenka mnohem lepší vyhlídky na kvalitní život. Podle přednosty Transplantcentra a Kliniky nefrologie a vedoucího Transplantační laboratoře IKEM prof. Ondřeje Viklického ledviny darované od žijícího dárce fungují déle, protože jsou kvalitnější než od zemřelého člověka. „Častější je však scénář využití ledviny zemřelého dárce. Z celkového počtu 272 transplantací ledvin provedených v IKEM v roce 2020 byla ledvina žijícího dárce transplantována 25 pacientům. Je tedy skvělé, když se mezi blízkými pacienta, který potřebuje transplantaci, najde vhodný dárce, a rozhodne se pro tento dar života,“ vysvětluje.

Silvie Rajnochová Bloudíčková, vedoucí Nefrologické a Transplantační ambulance IKEM, doplňuje, že pro dárce jsou dlouhodobá zdravotní rizika po darování ledviny minimální, protože zbylá ledvina plnohodnotně převezme funkci té odebrané. „Dárci tak mohou žít kvalitní život bez zásadních omezení jako dřív. Je samozřejmě důležité dodržovat správnou životosprávu a pravidelně chodit každý rok na kontrolu do transplantačního centra na vyšetření ledvinové funkce, krevního tlaku a případných rizikových faktorů,“ říká lékařka.

8. března si připomínáme Světový den ledvin

Světový den ledvin každoročně připadá na 8. března. Cílem je poukázat na důležitost tohoto orgánu, co všechno obnáší onemocnění a transplantace ledvin a jak poznat, že ledviny nefungují, jak mají. Mezi rizikové faktory patří vysoký krevní tlak, cukrovka, onemocnění srdce a cév, obezita, nezdravý životní styl a nadužívání některých léků (například Ibalginu). Na pozoru by se měli mít i lidé, kteří mají chronické onemocnění ledvin v rodině nebo trpí vrozenou vývojovou vadou močového ústrojí.

Jak uvádí projekt Zdravé ledviny, onemocnění ledvin bývá často skryté a v prvních stadiích bývá diagnostikováno většinou náhodně při odběru krve nebo u lékaře v rámci preventivní prohlídky. Onemocnění může probíhat akutně, kdy se příznaky objeví rychle, ale také chronicky. Průměrná doba čekání na transplantaci ledvin je 12 měsíců v případě zemřelého dárce. U živého je tato lhůta mnohem delší. Dárce nemusí mít obavy ze života s jednou ledvinou, protože jedna zdravá ledvina plnohodnotně převezme funkci té odebrané.

Mezi klinické příznaky patří:

U akutního onemocnění ledvin

 • otoky,
 • dušnost,
 • pokles močení,
 • krev v moči,
 • tvorba petechií na kůži,
 • krvácení z nosu, úst,
 • vykašlávání krve,
 • nevolnost,
 • zvracení.

U chronického onemocnění

 • únava,
 • nevýkonnost,
 • otoky,
 • dušnost,
 • opakované infekce,
 • bolesti zad,
 • krev v moči.

V roce 2020 bylo v ČR provedeno 443 transplantací ledviny, z toho 415 od zemřelého dárce a 28 od žijícího dárce. Nejvíce transplantací ledviny v Česku – 61 procent z celkového počtu – bylo vykonáno v pražském IKEMu.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

USA

Expolicista Chauvin, který zaklekl na Floyda, je vinen. Hrozí mu až 75 let vězení

Expolicista Chauvin, který zaklekl na Floyda, je vinen. Hrozí mu až 75 let vězení

Soudní proces s obžalovaným 45letým Derekem Chauvinem, bývalým policistou, který v květnu minulého roku zaklekl na Afroameričana George Floyda, jenž následně zemřel, se chýlí ke konci. Chauvin byl v úterý večer evropského času porotou prohlášen vinným za vraždu druhého stupně, vraždu třetího stupně a zabití druhého stupně. Následně byl vzat do vazby.

Joe Biden

Biden k Chauvinovi: Byla to vražda za bílého dne, rasismus je skvrnou na duši národa

Biden k Chauvinovi: Byla to vražda za bílého dne, rasismus je skvrnou na duši národa

Ihned poté, co byl bývalý policista Derek Chauvin uznán vinným z vraždy Afroameričana George Floyda, volal rodině zesnulého muže americký prezident Joe Biden. Spolu s viceprezidentkou Kamalou Harrisovou mluvili s Floydovým bratrem Philonisem. Ve veřejném prohlášení poté Biden mluvil o „vraždě za bílého dne a skvrně na duši Američanů“. Chauvin byl v úterý večer středoevropského času prohlášen vinným za vraždu druhého stupně, vraždu třetího stupně a zabití druhého stupně.

Ruská GRU, americká CIA i izraelský Mosad: Tajní agenti se maskují na každém rohu
Plán rozvolňování: Obchody se otevřou na začátku května, na kadeřnictví si ale počkáme
Vlivný podnikatel střílel brokovnicí na mladou rodinu, prý ze strachu. Vyšetřování končí
Dejte nám čas, překřikoval se Petr Čech s fanoušky Chelsea kvůli Superlize
reklama
reklama
Ať se Česko připraví na tvrdé sankce. Zeman si musí vybrat stranu, varuje ruský expert

Rusko

Domácí zpravodajství

Zeman chce přitáhnout pozornost, Babiš posiluje pozici Ruska v Česku, tvrdí experti
Volný: Za výbuchem stojí Američané, mám pro to stejné informace jako BIS
Pomozte s pátráním u řeky, prosí rodina zmizelého Tomáše. Policie se obává nejhoršího
Další články
reklama
reklama